Ahşap Payanda ile Dekorasyon Fikirleri

569 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce duymamış olanlar için öncelikle “ahşap payanda” nedir, onu açıklamak istiyorum. Ardından ahşap payanda dekorasyonu fikirlerine göz atabiliriz. Kısaca ahşap payanda, bir mimari terim olup, gerek yapı içlerinde gerekse dış cephelerde çıkma olarak tabir edilen kısımlarda yapıya destek amacıyla konulan, duruma, şartlara ve tercihe göre, gerek dekoratif gerekse sade ve düz çizgilere sahip olan bir ahşap yapı elemanıdır. Özellikle eski ahşap yapılarda daha çok kullanıldığı görülmektedir ve yapının yapıldığı dönemin izlerini ve yapı sahibinin özellikle mali gücünü en iyi yansıtan parçalarından biri olmuştur. Üzerinde ne kadar çok oymalar, profiller, nebati tezyinat var ise üzerindeki işçilikte doğru orantılı şekilde artmaktadır. İşçiliğin artışına bağlı olarak mali açıdan da değeri artmış, mali gücü yüksek insanların kullanmayı tercih ettiği bir parça olmuştur. Bu arada eski adı “ahşap eliböğründe” olarak kullanılmıştır. Pek tabi ahşap payanda ile dekorasyon fikirleri ne alaka diyebilirsiniz. Hemen konuya girelim! 

Ahşap Payanda İle Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Ahşap payandalar, tanımdan da anlayacağınız üzere özellikle eski ahşap yapılarda bulunan bir mimari elemandır. Genellikle yapı restorasyon çalışması geçirmiş ise bazen eskisini değiştirmek ve yenilemek icap etmektedir. Eskisi de bir nevi araba stepnesi gibi çıkma olarak ayrılır. Özellikle şunu belirtmeliyim ki tescilli olmayan eski ahşap yapılardan bahsediyorum. Bu tip evler çoğunlukla Anadolu şehirlerinde olmaktadır. Bu tip çıkma payandalar da eski olması sebebi ile ayrıca bir anlam katılıp, değer biçilip eskici ve antikacılarda satılmaktadır. Eğer ki böyle eski çıkma ahşap payanda temin etmek istiyor ama nereden bulabileceğinizi bilmiyorsanız, ilk bakmanız gerek yer İstanbul’da Çukurcuma olmalıdır. İşin bu kısmı, yani eski bir payanda bulma fikrinin biraz fantastik olduğunu kabul ediyorum. Çünkü hem bulması zor olacak hem de ucuz bir şey olacağını sanmıyorum. Ama sizler için derlediğim ahşap payandalar ile yapılmış dekorasyon fikirlerine ait görselleri gördükten sonra gerçekten sizde evinizde kullanmak isteyeceksiniz. Bunun içinde bir kaç parça ahşap payandaya ihtiyacınız olacak. Payanda ihtiyacınız ise burayı tıklayarak, evinizden hiç çıkmadan karşılayabilirsiniz. Bir çok farklı desende ve ölçüde masif ahşap payanda satışı yapıyorlar. Ölçüleri biraz küçük geldi ama kalite olduğu aşikar.

Evinizde ahşap payanda ile dekorasyon yapabilmek veya evinizin dekorasyonuna dahil edebilmek için bir veya bir kaç ahşap payandaya ihtiyacınız olduğu aşikar. Temin etme sürecini de kısaca aktardım. Eskisi her açıdan zor olduğu için yeni bir ahşap payanda ile bir şeyler yapılacağını düşünerek, yeni ahşap payandaları kullanarak neler yapabileceğinizi ve nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Ahşap Payanda İle Neler Yapılır?

  • Ahşap payanda ile kitap desteği,
  • Duvar rafı,
  • Galeri duvarı
  • Duvar tablosu
  • Çeşitli görselleriniz için çerçeve
  • Konsol
  • Şamdan
  • Yan sehpa
  • Komidin
  • Ve evinizin bir çok köşesinde, gerek bir kapı geçişinde, gerek mutfak dolabınızın altında ya da yemek masanızda veya orta sehpanızda dekoratif amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Mevzu bahis olan ahşap olunca gerek eskisi olsun gerek yenisi fark etmez, kullanacağınız yere ve kullanım şekline göre boyamanız da icap edecektir. Burada uzun uzun ahşap payandaları nasıl boyamanız gerektiğini anlatmayacağım. Çünkü ahşap yüzeylerde boya rehberinde çok detaylıca bilgiler bulunmaktadır. Özellikle yüzey eskitme yöntemlerine mutlaka bakmalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık