Dünyanın En Tuhaf Sporları

374 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Spor tarihi, insanlık kadar eskidir; açık havada dışarı çıkmak, bir top tekmelemek, bir yarasa veya raket sallamak veya fiziksel aktivite ve rekabetle uğraşmaktan keyif alıyoruz. İlk Olimpiyat Oyunları, MÖ 776’da antik Yunanistan‘da yapıldı. Sporcular güreşerek, atarak, zıplayarak zafere koşarken alkışlayan kalabalıkları neşelendiriyordu. O zamandan beri, uluslararası sporları düşündüğümüzde, Olimpiyatlara yönelmeye meyilliyiz. Ayrıca uluslararası düzeyde kriket, futbol ve beyzbol izlemekten zevk alıyoruz. Bununla birlikte, her yıl uluslararası şampiyonluklara imza atan, dünyanın dört bir yanındaki rakipleri ve izleyicileri çeken daha az bilinen, tuhaf sporlar da var. Bu sporların bazıları ne kadar popüler hale geldiklerini merak edeceksiniz.

10 Gelincik Koşusu

Gelincik koşusu’nun Yorkshire, Kuzey İngiltere’deki madencilerden geldiğine inanılıyor. Katılımcıların pantolonunda gelinciklerin sıkışıp kaldığı bir dayanıklılık gösterisi. Kazanan, gelinciklerini pantolonunda en uzun süre tutabilen yarışmacı. Nispeten basit görünebilir, ancak birkaç garip kural var ve olayın birkaç saat sürdüğü biliniyor. Yarışma sadece erkek katılımcılara açık. Yarışmacılar pantolonlarını ayak bileklerine sıkıca bağlayarak yaban gelinciğinin kaymasını önler. Bir gelincik pantolonunun her bir bacağına yerleştirilir ve kemer üst kısmına sıkıca tutturulur. Yarışmanın kuralları, gelinciklerin dişleri olması ve yatıştırılmaması ve katılımcıların iç çamaşırı giymemeleri gerektiğidir. Yarışmacılar gelinciklerin yalnızca pantolonunun dışından ısırmasını önleyebilir. Kazanan deliliğe en uzun süre dayanan gelincik koşucusudur. Şu andaki gelincik koşusu dünya rekoru beş saat 30 dakikadır.

9 Eş Taşıma

Eşilerin taşındığı spor Finlandiya‘da ortaya çıktı ve uluslararası bir rekabet haline geldi. Yarışmacılar, karısını veya kadın takım arkadaşını, en kısa sürede faul yapmadan parkuru tamamlayan çift olmak üzere, engelli bir parkur boyunca taşınırlar. Parkur, 253.5 metre (831 ft) uzunluğunda, iki kuru engel ve gezinmek için bir su engeli vardır . Eşlerin yasal olarak en az 49 kilogram (108 lb) ağırlıkta olması gerekmektedir. Ancak eş gereken kilodan düşük bir ağırlığa sahip ise eşin ağırlığını gereken kiloya çıkartmak için ek olarak ağırlık taşınması gerekir. “Eşlerin” yarışmacıların yasal eşleri olmaları gerekmez; yarışmacılar bir eşi bir arkadaşından veya komşusundan “ödünç alabilir”. Kullanma yönteminde herhangi bir kısıtlama bulunmamakla birlikte Estonya taşıma biçimi En popüler olandır. Eşi taşıma yarışmalar şu anda birkaç ülkede gerçekleştiriliyor ve 1995’ten beri Finlandiya’nın Sonkajarvi kentinde uluslararası şampiyonalar düzenleniyor. (Yarışma 1992’den 1994’e kadar sadece Finlilere açıktı.) Güncel dünya rekoru 55,5 saniyedir.

8 Peynir Yuvarlama

Peynir yuvarlama sporu Gloucestershire, İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Olağandışı oyun her mayıs baharın gelişini kutlamak için yerel bir festival şeklinde 1800’lere dayanıyor. Aslen yerel bir yenilik etkinliği olan yıllık Cooper’ın Hill peynirli Rulosu artık dünyanın dört bir yanından katılımcıların ilgisini çekiyor. Katılımcılar aşağıya doğru yaklaşık 3.6 kilogramlık (8 lb) bir peynir tekerleğini kovalamak için dik bir tepede toplanıyorlar. Bitiş çizgisini geçen ilk kişi peyniri kazanır. Peynir, rakipler kovalamaca başlamadan bir saniye önce aşağı bırakılır. Bununla birlikte, ağır peynir saatte 110 kilometreye (68 mil) kadar çıkabiliyor, bu da bazen katılımcıların yaralanmasına neden oluyor.
Gerçekten de, her yıl hızlı dönen peynir çarkı çarpması tarafından ya da dik tepeden yuvarlanmadan dolayı yaralanmalar bildiriliyor. Gloucestershire peyniri üzerine çedar veya brie tercih ederseniz çok çaba harcamışsınız gibi görünüyor.

7 Bataklık Dalışı

Bataklık dalışı yarışması rakipleri iki uzunluk boyunca çamurlu, su dolu bir turba bataklığını sadece palet kullanarak yüzmeye çalışırlar. Snorkelciler, dünya şampiyonasında yarışmak için dünyanın dört bir yanından Welsh şehri Llanwrtyd Wells’e seyahat ediyor. Yarışmacıların sadece 55 metrelik bir parkurun iki turunu tamamlamaları gerekiyor, sadece kanatlı bacaklarını kullanıyorlar. Daha ciddi sporcular, bataklıktan bir tur, 19 kilometrelik (12 mil) bir dağ bisikleti yolculuğu ve 13 kilometrelik (8 mil) bir koşu olan Bog Triatlon’u tercih edebilirler. Şu anki bataklık dalışı dünya rekoru bir dakika ve 18.82 saniyede duruyor. Bunu geçersen çamurda domuz olarak mutlu olursun.

6 Ayak Güreşi

Zamanın kazandığı bar sporundaki gibi kol güreşi sporunda olduğu gibi, ayak güreşçileri ayak parmaklarını kilitler ve birbirlerinin ayaklarını yere koymaya çalışırlar. Yarışma, 1976’da İngiltere, Derbyshire’deki bir barda başladı. Organizatörlerin, Olimpiyat Oyunlarında yer alan sporun 1997’de reddedilmesine rağmen , dünya şampiyonası her yıl Derbyshire’da düzenlenmeye devam ediyor. yarışmacılar Rakiplerinin ayağıyla bir tarafa güreşmeye çalışan rakipler ringde ayak parmaklarını kilitler. Her iki el de zemin üzerinde düz durmalı ve rakip olmayan ayak havada tutulmalıdır. Kazananlar en iyi üçte bir tur tarafından belirlenir. Tek tuhaf burunlu ve burkulan ayak bileği bu tuhaf sporda nadir değildir.

5 Aşırı Ütü

Çoğumuz için ütü yapmak keyifli bir eğlence ya da spordan ziyade bir angarya olarak görülür. Bununla birlikte, Aşırı Ütü Dünya Şampiyonası 2002’den beri düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yarışmacılar, ütü tahtalarını en tuhaf yerlere kurmak için çeşitli kategorilerde yarışıyorlar. Konum yalnızca rakiplerin hayal gücü ile sınırlıdır. Aşırı ütülenme ve tüplü dalıştan su kayağına ve hatta ata binmeye bile kadar, aşırı ütü tutkunları yeni bir tuhaf ütü yeri için asla zorlanmazlar. Yarışmacılar sadece işlerini üstlendikleri yerle değil aynı zamanda ütü işçiliğinin kalitesiyle de yargılanırlar kırışıklıklar veya yanık izleri olmamalıdır.

4 Kaninhop-Tavşan Atlama

Atla atlama ve köpek çevikliği denemeleri yeni bir şey değildir, ancak Kaninhop veya “tavşan şovu atlama” uluslararası bir şampiyonluk sporuna bağlanmaktadır. Çok eğitimli tavşanlar, 1980’lerde İsveç’te bir Kaninhop kursunda ilk kez dolaştı. Spor, şu anda ABD, Japonya ve hatta Avustralya‘da ortaya çıkan terbiye etkinlikleriyle uluslararası ilgi gördü. Tavşanları, kursu tamamlamaları ve zıplamalarının yüksekliği ile birlikte zamanlarını değerlendirdi. Geçerli atlama dünyası kayıtları, yükseklik için 100 santimetre (39 inç) ve uzunluk için 3 metre (10 ft) değerindedir. Kaninhop meraklılarının uzun kulaklı arkadaşlarını eğitmek için bir araya geldiği dünya çapında bir dizi eğitim kulübü kuruldu.

3 Karton Tüp Düellosu

Arkadaşlarımıza ve kardeşlerimize boş bir Noel kâğıt tüple belgelemek bir zamanlar eğlenceli bir tatil aktivitesiydi. Bununla birlikte, karton tüp düellolarının dünya çapındaki etkinlikleri koordine eden uluslararası bir organizasyonu olan, tanınan bir “spor” haline geldiği görülmüştür. Karton Tüp Mücadele Birliği (CTFL) şu anda ABD, Avustralya, Belçika ve İngiltere’de şubelere sahiptir. düzenli etkinlikler düzenlenmektedir. Amaç, organize karton düellolar ve savaşlarla bazı çocukluk eğlencesini yeniden kazanmaktır. Bir turnuva sırasında, yarışmacılar bir dizi maç boyunca ilerler ve ilk ve ikinci turlar için aynı tüpü kullanmaları gerekir. Hasar görmüş veya kırılmış bir boru ilk turda anında diskalifiye anlamına gelir. Kırılmamış bir tüpü olan son kişinin kazandığı ilan edilir. Sadece düzenleme tüplerinde, 91 cm uzunluğunda (36 inç) ve 3,8 cm çapında (1,5 inç) izin verilir. Yarışmacılar bire bir düelloya ya da hepsi bir arada bir karton savaşında bir takım etkinliğine katılabilirler. Elbette kartondan yapılmış süslü elbise bazı etkinlikler sırasında isteğe bağlıdır.

2 Deve Güreşi

Türk deve güreşi sporu birkaç bin yıl öncesine dayanıyor ve Türk aşiretlerine Avrupa at yarışı ve horoz dövüşüne benzer bir eğlence sunuyor. Benzer şekilde, bahisçiler, develerin güçlerini ve cesaretlerini sergilemek için yarışma öncesi gizlenmiş hayvanlarına geçit töreni yapılır.Yarışma, ısınmakta olan bir dişi deve ile iki erkek deve önce parantezde başlayıp kaçınılmaz bir şekilde “ödül” için savaşırlar. Baştaki boğa develeri, ağırlıklarını artırmak ve kıstırdıklarında zafer şanslarını artırmak için özel olarak beslenir. arenada birbirlerine. Kaçınılmaz olarak, bir deve sık sık zafer peşinde koşarken içeri girip kaçacak. Kazanan, rakibinin çığlık atması, düşmesi ya da kaçması durumunda ilk deve olur.

1 Devekuşu Yarışı

Devekuşu yarışları Afrika’da başlamıştır ve çok sayıda Afrika ülkesinde köklü bir eğlencedir. Spor, 1890’lardan bu yana Florida’da popülerdi ve Jacksonville’deki bir tema parkının ziyaretçilere devekuşu sunduğunu söyledi. Uluslararası Deve ve Devekuşu Yarışları, yaklaşık 60 yıldır Nevada’da, Virginia City’de yapıldı. Büyük uçamayan kuşlar, atlara benzer şekilde koşuyorlar. Biniciler, devekuşları saatte 69 km’ye (43 mil) varan hızlarda pistte cıvatalarken kuşları monte ederler. Kuşların, attan çok daha zor olduğu söylenir, yarış pistinde pek çok “dökülme” beklenir. Ayrıca jokeyde pistin önünde paça koşan bir araba ve koşum takımı ile de yarışabilirler.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık