Anneliğe Hazırlık Süreci

352 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Önce psikolojikmen hazır olunmalı

Hamilelik ve annelik hiç şüpheniz enine boyuna düşünülmeden adım atılacak bir durum değildir. Eğer böyle bir karar almışsanız önce eşinizle bunu paylaşmalı ve birlikte bir karara varmalısınız. Bir tarafın çok da istekli olmadığı durumlarda hamilelik ve çocuğun büyüme süreci ne yazık ki zor bir sürece dönüşebiliyor. Bu karara varmadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru ‘Gerçekten bu uzun ve güzel deneyime fiziken ve ruhen hazır mıyım? Anne ve baba çalışıyor ise “Çocuğun duygusal ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?” olmalıdır. Günümüzde giderek yaygınlaşan ruhsal rahatsızlardan mustaripseniz ve tedavi görüyorsanız tedavinizin bitiminden sonraki 5 ay içerisinde bu kararı almalısınız.

Hamilelik için fiziki yeterlilik

Diyelim ki psikolojikmen hazırsınız, artık gördüğünüz her bebek sizi hiçbir şeyin etmediği kadar mutlu ediyor ve siz de bu minik varlığa sahip olmak için can atıyorsunuz. Geriye düşünmeniz gereken bir şey daha kalıyor o da beden sağlığı. Hamile kalmadan önce tam bir sağlık taraması yapılmalı ve çeşitli rahatsızlıklar var mı diye kontrol ettirilmelidir. Eğer zararlı alışkanlıklardan birine sahipseniz hamile kalmadan 3 ay öncesinde bu alışkanlıklarınızı terk etmeli ve sağlıklı bir hayat tarzını seçmelisiniz. Kilo da hamilelikten önce önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer hamile kalmak için tehlikeli bir kilodaysanız bilinçli bir diyet ve spor programı yaparak öncelikle kilo vermeli ya da çok zayıfsanız sağlıklı bir programla ideal kilonuza ulaşmalısınız.

Bebek sahibi olmak sorumluluk gerektirir

Bu kararı almadan önce eşle birlikte hareket etmek gereklidir. Anne çok istese dahi eğer baba çocuğu istemiyorsa bebek bu durumdan etkilenmektedir. Doğumdan sonra bebeğin bakımını kimin üstleneceği, çalışan anne babalar ise nasıl bir yol izlenmesi gerektiği her yönden düşünülüp karara varılmalıdır. Anne çalışan bir kadın ise doğum izni, süt izni ve diğer işle alakalı durumlarını gözden geçirilmelidir. Her şeyden önce bir bebeğin hayata hazırlandığını ve bu uzun yolculukta ne kadar yeterli olunup olunmadığı testten geçirilmelidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık