Diş İmplantı Hakkında Detaylı Bilgiler

308 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Diş İmplantı, Diş kaybının olduğu durumlarda, çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökü görevini üstlenen yapay diş kökleridir. Implantlar doku ile uyumlu vücudun kabul ettiği tek metal malzeme olan titanyum (TA6V) dan yapılmaktadır.

Diş İmplant Bölümleri

Günümüzde yoğun olarak tercih edilen implantlar sistem olarak üç bölümden oluşmaktadır.

İnfrastrüktür: İmplant sisteminin alt yapısı olup çene kemiğine cerrahi işlem ile yerleştirilen kısımdır. Diğer adıyla abutment ismini almaktadır.
Suprastrüktür: İmplant sisteminin üst yapısıdır. Diğer adıyla kron ismini almaktadır.
Mezostrüktür: İmplant sisteminin ara yapısıdır. İnfrastrüktür ile Suprastrüktürün birleşimini sağlamaktadır.

İmplantların uzun ömürlü olduğu düşünülürse bakımı çok iyi yapılmazsa bu sürenin aza inebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır. Düzenli olarak diş ipinin kullanılması, dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve ağız içi hijyenin tam olarak sağlanması implant ömrünü kat kat uzatmaktadır.

İmplant yaptırırken dikkat edilmesi gereken iki önemli faktör bulunmaktadır. Bu işten çok iyi anlayan çene cerrahı bir doktor ve implantın sahte olmaması.

Günümüzde insan sağlığını tehlikeye atan, merdiven altı tabiriyle implantları pazarlayan kötü niyetli insanların var olması sizi iyi bir araştırma içerisine sürüklemelidir.

Belgesi, kaydı ve garantisi olan implantlar tercih edilmelidir. İmplantlar yapılırken kullanılacak aletlerin steril olması ve ortamın hijyeni de tabi ki en önemli faktörlerden birisidir. İmplant operasyonunu her ne kadar tek doktor yapsa da, yanında diğer yardımcıların da bulunması gerekmektedir. Hastanın genel durumuna göre, ya genel anestezi uygulanmakta ya da o bölge uyuşturularak operasyon gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak doktorlar genel anesteziyi tercih etmemektedir. Hastanın bilincinin açık açık olması, ağzını sürekli olarak açık tutması, doktorun işini daha da kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden doktorların en çok tercih ettiği yöntem, implant yapılacak bölgeyi uyuşturma yöntemidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık