Yaz Hamileleri Bunlara Mutlaka Dikkat Etmeli

332 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz aylarında hamileler için beslenme düzeni

Hamilelik süreci hem heyecanlı hem de yorucu bir süreçtir. Özellikle sıcak havalarda bu süreç biraz daha zorlaşır. Bazı konulara özen göstermeniz halinde bu zorlu süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Beslenme bu konuların başında gelir. Yediğiniz gıdalar ve tükettiğiniz sıvılara dikkat ederseniz sıcak havaların etkisini biraz daha aza indirgemiş olursunuz. Yaz aylarında hamilelerin ferahlamak için tüketmesi gereken yiyecek ve içeceklerin detaylandırılması gerekir ise;

  • Sıvı tüketimi: Vücudumuz havaların ısınması ile birlikte daha çok terlemeye ve sıvı kaybetmeye başlar. Bu nedenle öncelikli olarak hamilelerin yaz aylarında bolca su tüketmeleri önerilir. Günde en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Şeker içeriği yüksek olan ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Yoğurt, ayran ve süt gibi yiyecek ve içecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak ayranın çok tuzlu olmaması sağlığınız açısında daha faydalı olacaktır.
  • Beslenme düzeni: Hamilelik sürecinde yemek düzenin sık aralıklarla azar azar ayarlanması gerekir. Uzmanların hamileler için önerdiği öğün düzeni; 3 ana öğün – en az 2 ara öğün şeklindedir. Sebze ve protein dengesinin iyi kurulması gerekir. Bu düzeni yaz aylarında da devam ettirmelisiniz.

Akşam yediğiniz yiyeceklerin daha hafif olması, sıcak havalarda hamilelerin daha rahat bir uykuya geçiş yapmasını sağlar. Ayrıca yaz aylarında fazla yağlı ve tuzlu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

  • Meyve tüketimi: Hamilelik sürecinin ara öğünlerinde meyve tüketilmesi çok yararlıdır. Yaz ayı, mevsim meyveleri açısından oldukça zengindir. Posaları ile birlikte tükettiğimiz meyveler hem vitamin değerleri açısından hem de kabızlığı önleme özelliği açısından hamileler için oldukça faydalıdır.

Hamilelikte yaz aylarında yapılması önerilen bazı aktiviteler

Hamileler; günün serin saatlerinde kendini yormayacak şekilde yürüyüş yapabilirler. Güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde ve kavurucu sıcaklarda dışarı çıkmamak hamile bayanlar için çok daha iyi olacaktır. Yürüyüş ve diğer faaliyetler için güneşin çekildiği serin saatleri tercih edebilirsiniz.

Yüzme; hamile bayanların sıcak havalarda serinlemesi için önerilen bir diğer aktivitedir. Doktorunuzdan onay alarak havuz veya denizde serinleyebilirsiniz. Ancak havuz veya denizin temiz olması hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

Hamilelik döneminde tatile gitmeyi planlıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken doktorunuzla görüşerek hamileliğinizin tatil yolculuğu için uygun olup olmadığı konusunda onay almaktır. Sonrasında serin bir tatil beldesinde yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık