Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

483 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak kokusu sorunu yaşayanlar için günlük yaşam son derece can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Ayakkabılar çıktığı andan itibaren etrafa yayılan güçlü ancak kötü koku etrafındakileri de rahatsız ettiği için kişinin kendisi oldukça zor durumda kalabilir. Bu keskin koku, yaz aylarındaki yükselen sıcaklıklar ile ne yazık ki daha da kötüleşebilir. Hatta bazı kişiler, ayakkabılarını çıkarmak zorunda kalacakları ortamlarda bulunmak istemedikleri için sosyal yaşamlarını ciddi derecede etkileyebilmektedir.

Öncelikle bilmelisiniz ki ayak kokusunu gidermeye çalışan pek çok kişi var. Ayrıca ayak kokusundan kurtulmak için de pek çok yöntem… Tıbbi ve medikal yöntemler, kullanılacak kişisel bakım ürünleri ve elbette evde uygulanabilecek doğal yöntemler… İşte bugünkü konumuz, ayak kokusu nasıl ortadan kaldırılır sorusuna cevap olabilecek, ayak kokusundan kurtulmak için doğal öneriler… Hemen detayları paylaşmaya başlıyorum.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusunun ana nedenlerinden biri aşırı terleme. Ayaklarda artan nem seviyesi, bakteri ve mantarların büyümesi için ideal bir ortamdır. Bu mikropların sayıları artarken, güçlü, kötü koku bırakırlar.

Aşırı terleme dışında, kötü hijyen ve ayak bakımı yapılmaması da ayaklarda kokunun oluşmasına neden olabilir. Ayakların hava almasını önleyen materyalden yapılmış çoraplar, çorapların her gün değiştirilmemesi, ayaktaki bakterilerin artmasına neden olabilir. Ayak kokusuna sebep olan diğer nedenler; ayaklardaki aşırı kıllanma ve aşırı terlemeye neden olan hiperhidroz gibi tıbbi durumlar olabilmektedir.

Ayak Kokusunu Nasıl Kurtulurum?

Ayak kokusundan kurtulmak için evde uygulanabilecek doğal önerilerden önce yapmanız gerekenler de var elbette. Doğru ayak bakımı ve kişisel hijyen sağlayarak sağlıklı ve normal kokulu ayaklara sahip olabilirsiniz.
Her gün ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın.
Ayaklara peeling uygulayın. Bu ayak cildindeki gözeneklerin açılıp, bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Nefes alan pamuklu çoraplar giyin.
Her gün çoraplarınızı değiştirin
Nefes alabilen kumaştan yapılmış ayakkabılar giyin, sentetik materyallerden uzak durun.
Ayakkabılarınızı havalandırın ve kurutun.

Mümkün olan sıklıkta (olabilirse her gün) ayakkabılarınızı değiştirerek kullanın. Diğer yandan sık giydiğiniz ayakkabıların tabanını ayağınızdaki teri emip, ayakkabıya geçmesini önleyecek (her gün değiştirmek üzere) tabanlar koyabilirsiniz.

Sonuç olarak, ayağınızı ve ayakkabılarınızı kuru tutmak, kötü ayak kokusunu önlemek için şarttır.
Sandalet sezonunun açılmasına az bir süre kaldığı zaman ayakların iyi görünmesi, nemlenmesi daha da önemli hale geliyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık