Bacak Kramplarını Geçiren Doğal Yöntemler

630 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak Kramp

Kramplar kaslarda aniden beliren kasılmalardır. Bacaklarda oluşan kas krampları kontrolü aşırı zayıflatır ve ciddi şekilde ağrıya sebep olabilir. Bacaklardaki bu kramplar genellikle hareket halindeyken görülse de bazen uykudayken bile kramp görülebilir.

Bacak Krampları Neden Olur?

Bu krampların oluşmasının kesin bir sebebi yoktur ama genellikle vücutta magnezyum, potasyum ve sodyum eksikliği bu kramplara sebep olur. Bunların yanı sıra uzun süre susuz kalma, aşırı alkol tüketimi, hamilelik, ani sakatlanmalar, uzun süre ayakta durma veya uzun süre oturma, zayıflık, aşırı soğuk havalar, bazı ilaçlar, D vitamini eksikliği ve aşırı güç gerektiren egzersizler de krampla sonuçlanabilir. Eğer böbrek rahatsızlıkları, diyabet, ms hastalığı, tiroit, kas yorgunluğu, yüksek ve alçak tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa bacak kramplarının görülme ihtimali artar.

Bu rahatsızlıklar ve kramplar henüz çok ciddi boyutlarda değilse evde yapabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle krampları azaltabilir, yeniden oluşmasını önleyebilir veya tamamen geçirebilirsiniz.

Bacak Krampları İçin Doğal Çözümler

1. Zerdeçal

Zerdeçalın içerisinde terapi etkisi bulunan bileşenler mevcuttur ve bu yüzden krampları önler. Bir kabın içerisine bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyin ve üzerine iki yemek kaşığı zerdeçal ekleyerek kalın bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Oluşturduğunuz bu karışımla kramp ağrısı olan bölgeleri iyice ovun. Anlık bir rahatlama hissedeceksiniz. Buna alternatif olarak zerdeçal kapsülleri içerek de kramp ağrılarını geçirebilirsiniz.

2. Greyfurt, limon ve portakal

İki küçük boyutlu portakalı soyun, üç limon ve bir greyfurtu parçalara ayırın. Bunları karıştırıcı içinde çekerek sıvı kıvama gelmelerini sağlayın. Bu karışımı içerek bacak kramplarını önleyebilirsiniz. Eğer elinizde greyfurt ve portakal yoksa bir bardak limon suyuna bir tutam tuz ekleyerek karıştırın ve için.

3. Hardal tohumu

Hardal muhteşem bir manganez kaynağıdır ve kasları aktif tutan asetik asitten bol miktarda bulundurur. Bu yüzden acıyı yatıştırır. Yapmanız gereken sadece bir yemek kaşığı sarı hardalı bir bardak ılık süte ekleyerek karıştırmanız ve bu karışımı içmeniz.

4. Bacaklarınızı esnetin

Ne zaman bacaklarınıza kramp girse oturduğunuz yerde geçmesini beklemeyin ve bacağınızı esnetmeye çalışın. Ayağa kalkıp yürümek de biraz yardımcı olacaktır.

5. Organik bal

İki yemek kaşı elma şırası sirkesi ile bir yemek kaşığı organik balı karıştırın. Bu karışımı her gün tüketerek krampları vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

6. Ilık bir banyo

Ne zaman kramp girse ılık bir duş alarak sinirlerinizi yatıştırıp tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca suyun yüksek ısısı ağrı duyduğunuz bölgedeki kan dolaşımını da düzenler. Daha da etkisini arttırmak için küveti doldurup içine bir miktar İngiliz tuzu da ekleyebilirsiniz. Elinizde İngiliz tuzu yoksa diğer ev yapımı banyo tuzu tariflerini inceleyebilirsiniz.

7. Bol bol su tüketin

Susuz kalmak bacak kramplarının en büyük sebeplerinden biridir. Gün boyu su tüketiminize dikkat ederek gereken su miktarını aldığınızdan emin olun. Yetişkin bir kişi için bu miktar ortalama 8 9 bardaktır. Günde sekiz-dokuz bardak su içmek krampları tedavi etmenin en basit yoludur.

8. Muz

Muz potasyum açısından en zengin meyvelerden birisidir. Eğer kas spazmları düzenli olarak görüyorsanız her gün 1-2 adet muz yemeye çalışın.

9. Süt

Sütte bulunan bol miktardaki kalsiyum ve D vitamini bacak kramplarının görülme sıklığını azaltır. Her gece yatağa girmeden önce süt içmeyi bir alışkanlık haline getirin. Özellikle gece oluşacak krampların büyük bir kısmının önüne geçecektir.

10. Elma

Elmalar zengin miktarda kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, potasyum, fosfor, sodyum, C vitamini, E vitamini ve K vitamini içerir. Her gün elma yiyerek ağrı dolu krampların önüne geçebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık