Ballı Ilık Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

647 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ballı Ilık Su

Son günlerin trendlerinden birisi de ballı ılık su içmek. Pek çok kişiden duymuş olabilirsiniz. Merak edip soramamış olmanız da son derece normal. Gelin buradan aklınızdaki soruyu cevaplayalım: Ballı ılık su içmek ne işe yarıyor?

Pek çok insan bunu kilo vermek ve enfeksiyonlarla savaşmak için tercih ediyor. Üstelik tadı da çok güzel olduğu için sabahları ağzınızda oluşan o kötü tat ve kokuları da alıyor. Boğaz öksürüğü açısından da yumuşatıcı etkisi ile faydalı. Gelin isterseniz tüm faydaları madde madde sayalım:

Ballı Suyun Faydaları

Balın sağlığımız açısından kanıtlanmış pek çok faydası bulunur (1). Şeker yerine doğal bir alternatif olarak kullanabileceğiniz bal, cilt bakımı açısından da yaraların ve yanıkların iyileşmesi için oldukça etkilidir.

Ballı su içmenin de çeşitli faydaları mevcut. Ama balın saf olması ve bulabildiğiniz kadar doğal olması bu karışımda önemli. Şimdi isterseniz ballı suyun faydalarını sıralayalım:

1. Balın Antimikrobiyal Etkisi Bulunur

Balın antibakteriyel özellikleri sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı doğal bir savunma oluşturur (2).

2. Ballı Su Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Şeker yerine bal kullanmak uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur (3).

3. Öksürüğe İyi Gelir

Bal, özellikle çocuklardaki öksürüğün şiddetinin ve sıklığının düşmesini sağlar. 1 yaşından büyük çocuklara 2.5 ml verilebilir (4). 1 yaşından küçük çocuklarda gıda zehirlenmesi riski olabileceği için verilmemesi gerekir.

4. Sindirime Faydalıdır

Ballı su bağırsak bakterileri üzerinde olumlu bir etki gösterir ve sindirim sisteminin sağlıklı ve dengeli kalmasını sağlar (5).

5. Ballı Ilık Su Uyku Kalitesini Artırır

Ballı su üst solunum yollarında yapacağı rahatlı etki ve öksürük kesici özellikleri ile özellikle küçük çocuklarda uykunun kalitesini artırır (6).

Bunlar ballı suyun bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış etkileriydi. Bunların yanı sıra üzerine bilimsel çalışma yapılmamış ama pek çok kişi tarafından doğruluğu kabul görmüş faydaları da bulunuyor:

6. Vücuttan Toksinlerin Atılmasını Sağlar
7. Sivilcelerin Tedavi Edilmesi İçin Faydaları Vardır
8. Ballı Su İçmek Vücuttaki Yağları Eritir
9. Beyin Fonksiyonları Açısından Faydalı Olarak Bilinir

Ballı Su İçmenin Yan Etkileri Var Mıdır?

Balın tamamen doğal olması ve şifa olarak bilinmesi onun çok fazla yan etkisi olmamasını sağlıyor. Ama sivilceye yatkın bir cildiniz ve diyabet rahatsızlığınız varsa şekerin yerine bal kullanırken dikkatli olmanızda fayda var (7) (8). Ayrıca 1 yaşın altındaki bebeklerde gıda zehirlenmesi riskine karşı ballı su tüketilmesi önerilmez (9).

Ballı Su Geceleri Uykudan Önce İçilir Mi?

Ballı ılık suyu günün herhangi bir saatinde dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı veya grip rahatsızlığınız varsa uyku kalitenizi artırmak için gece yatmadan içebilirsiniz (10).

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık