Bebekleri Zika Virüsünden Korumanın Yolları Nelerdir?

368 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Zika virüsü nedir? Zika virüsü nasıl bulaşır?

Zika virüsü insanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan ve belirtileri ağır ve sancılı olan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs hamile olan bireylerde görüldüğünde bebeğe de geçme ihtimali yüksek olan bir virüstür. Genel olarak hastalık taşıyan sivrisineklerin sabah vakitlerindeki ısırmaları bu hastalığa sebep olmaktadır. Bu durumun bebeklerde de görülme olasılığı olduğundan önlem almak elzemdir. Köken itibari ile ilk olarak Uganda’da görülmüş ve seyehat yoluyla pek çok ülkeye yayılmış olan Zika virüsü son zamanlarda ülkemiz için de bir tehdit oluşturmaktadır.

Zika virüsünün belirtileri nelerdir?

Zika virüsü kendisini genelde kusma, yüksek ateş, eklem ağrısı, döküntü, kas ağrısı ve şişme gibi belirtiler ile gösterir. Bununla birlikte hastalık teşhisi için bu belirtilerin 3 gün ile 1 hafta arasında görülmesi gerekmektedir. Hastalık ölüme sebep olmamaktadır. Virüsün yaygınlaşmasına sebep olan nedenlerden en önemlisi farklı ülkelere seyehat etmektir.

Zika virüsü hastalığını önlemek için neler yapılmalı?

Zika virüsünü önleyecek bir ilaç ya da aşı bulunmamaktadır. Bu sebeple alınacak ilk ve en önemli önlem sivrisinek ısırıklarından korunmak olmalıdır. Bu sebeple yazın ince ve serin tutan kumaştan yapılmış uzun kollu kıyafetler giymeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte kendi odanızda ya da bebeğinizin odasında ağzı açık şekilde içi su dolu kaplar bulundurmamanız tavsiye edilir. Sivrisinekler ıslak ve nemli ortamları sevdiğinden bunlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte sinek kovucu kullanmak da işe yarayabilir. Yalnız bebeğiniz için kullanacağınız sinek kovucu ürünü mutlaka inceleyerek almanız tavsiye edilir. Bunun için doktorunuzdan yardım almanız yerinde olacaktır. Eğer ki Zika virüsünün sıkça görüldüğü ülkelerden birini (Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika) yakın zamanda ziyaret ettiyseniz ya da ziyaret eden insanlarla aynı ortamda bulunduysanız bir doktora görünmeniz önlem almak açısından faydalı olabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık