Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

279 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş ve sivilceler nedeni ile ciltte lekeler oluşur. Peki, cilt lekeleri nasıl geçer? Cilt lekelerinden kurtulmak için kozmetik ürünlerden faydalanılacağı gibi evde hazırlanan maskelerden de faydalanılabilir.

Cilt Lekeleri İçin Kullanılması Gereken Kozmetik Ürünler

Cilt lekelerini glikolik asit içeren ürünler geçirir. Glikolik asit meyve asidi olarak da bilinen doğal ve organik bir asittir. Bu asidi içeren krem ve tonikler cildi soyar ve lekelerden arındırır. Bu ürünler kullanıldıktan sonra güneş ışığına maruz kalınırsa tekrar leke oluşur. Gündüz kullanımında güneş ışığına çıkarken mutlaka yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekir. Bu nedenle bu ürünlerin sonbahar ve kış aylarında kullanılması daha uygundur. Yaz aylarında gece cilt bakım rutini olarak uygulanabilir. Glikolik asit içeren ürünler ilk kullanımında kızarıklık ve yanmaya neden olabilir. Düzenli kullanımında iki ay gibi sürede gözle görülecek şekilde cilt lekelerinin renginin açar.

Cilt Lekeleri İçin Evde Hazırlanan Maskeler

Soğan Suyu Maskesi

Orta boy bir soğan rendelenip suyu süzülür. 3-4 kaşık kadar olan soğan suyu yarım çay bardağı elma sirkesi ile karıştırılır. Bir makyaj pamuğu su ile ıslatılıp sulu kalmayacak şekilde sıktıktan sonra sirkeli karışıma batırılarak ve beş dakika yüze uygulanır. Yarım saat yüzde beklettikten sonra soğuk su ile durulanır. Cildin hassasiyetine göre iki üç günde bir uygulanabilir.

Limon Suyu

Yarım limonun suyu pamukla cilde sürülür ve bir saat sonra ılık su ile yıkanır. Uygulamadan sonra güneşe çıkmamaya dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde lekeler daha da artabilir. Limon suyu tek başına uygulanabileceği gibi zerdeçal ve domates suyu ekleyerek de kullanabilir. 3 tatlı kaşığı limon suyuna, 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal eklenerek kahverengi lekelerin üzerine uygulanır. 20 dakika beklettikten sonra yıkanır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık