Cilt Soyulması için Evde Çözüm

374 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Güneşe aşırı maruz kalanların özellikle de denizden gelen tuzlu su sonrasında vücudunda aşırı yanma sonucu acı ve sızlamalar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra bu acı yerini deri veya cilt soyulmalarına bırakıyor. Peki, güneş yanığı soyulmasına ne iyi gelir? Cilt soyulması için evde çözüm önerileri neler? İşte sorunun yanıtı:

Yaz tatilinin dibine kadar tadını çıkardığımız şu dönemlerde deniz ya da havuza girdiğimizden dolayı vücudumuzda birçok değişiklik meydana geliyor. Bunlar biri güneş yanığı sonrasında cilt soyulmasıdır. Bronz bir tene ulaşmak için saatlerce yandıktan sonra vücudunuzda soyulmalar oluşabiliyor. Uzmanlar cildin pul pul dökülmesi, cilt kuruluğu ve cildin soyulması gibi durumlara sebep olan başlıca nedeni güneş yanığı olduğunu vurguluyor. Güneşlenerek elde edilen doğal bir bronz ten çekici olsa da çoğu zaman tehlikelidir. Genellikle insanlar güneşe aşırı derece maruz kalmanın cilt kanseri riskini arttırdığını ve bundan kaçınması gerektiğini bilse de ne yazık ki yine de göz ardı edebiliyorlar. Bunun yanı sıra cilt döküntülerine sebep olabilecek diğer nedenler şunlar olabilir: Sert iklim koşullarına maruz kalma, bazı zararlı içerikleri bulunan cilt bakım ürünleri kullanımı: egzama, sedef hastalığı, zayıf bir bağışıklık sistemi, dermatit ve kimyasalların veya ilaçların yan etkileri de cilt soyulmasına neden olabilir.

Cilt dokusunun pul pul olup ya da ince bir tabaka halinde soyulması, kişiyi oldukça rahatsız eder.

CİLT SOYULMASI SAĞLIKLI MIDIR?

Aşırı güneşlenme cilt sağlığını da olumsuz etkiler. Cildin farklı katmanlarının etkilendiği, düzensiz yara iyileşmesi ve ciltte lekelenmelere neden olur. Bu nedenle güneş yanığından sonra cildin soyulması cildin temizlendiği, ölü derilerden arınması olarak düşünülmemelidir. Cildin soyulması güneş yanığından dolayı meydana gelir. Bunu önlemek için güneş yanığına karşı önlem alınması yeterli olacaktır.

Pek çok kişinin yaşadığı cilt soyulması, evde en kolay yöntem olan salatalık püresiyle geçmektedir.

CİLT SOYULMALARINA NE İYİ GELİR?

Önlem almanıza rağmen soyulma başlarsa soğuk bir duş alarak soyulmanın önüne geçebiliriz. Yaklaşık olarak 1 hafta içinde soyulmalar ortadan kalkacaktır. 1-3 hafta peeling işlemlerinden uzak durmanız gerekir. Cildinizde eğer kabuklanma meydana geldiyse elinizle müdahale etmeyin ve düzenli olarak nemlendirici uygulayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı harika bir doğal nemlendiricidir. Kuru ve soyulan ciltler için nemlendirici etki gösteren ve cildi besleyen yağ asitleri içerir. Cildi mantolayarak nemini hapseder.

Zeytinyağına batırdığınız parmak uçlarıyla yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Cildiniz sağlığına kavuşana kadar bunu günde en az 3 kez yapın.

Salatalık

Soyulan cilt için salatalık da oldukça etkili bir yöntemdir. Salatalık, içeriğindeki yüksek su içeriği sayesinde cildi nemlendirir.

Bir salatalığı rendeleyip ezin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 2 kez yapabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık