Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

488 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Arzu edilen ve aslında en ideal sağlıklı cilt görünümüne, sahip olduğunuz cilt tipini ve buna uygun cilt bakım ürünlerinizi seçip düzenli uyguladığınız zaman kavuşabilirsiniz. Arkadaşınız, anneniz, kardeşiniz için inanılmaz derecede fayda sağlayan bir ürün, farklı cilt ve dolayısıyla farklı ihtiyaçları olan birisi için aynı etkilere sahip olmayabilir.

Peki cilt tipini nasıl belirlerim?

Aslında günümüzde cilt tipini analizini kolayca bazı eczanelerde, kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunan güzellik uzmanlarına da kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Ancak cildinizin yağlı, karma, kuru mu olduğunu anlamak çok da zor değil. Bu noktada cildiniz tek bir cilt tipine de dahil olmayabilir. Yani mevsimsel olarak, bulunduğunuz çevre dolayısıyla zaman zaman örneğin karma bir cilt yağlı cilt tipine dönüşebilir. Bu noktada cildinizi, gözlemlemek, tanımak önceliğiniz olmalıdır.

Cildinizin yağlı mı, kuru mu veya karma mı belirledikten sonra ortak olan tek konu her cilt türünün yararlanabileceği 5 adımlı bir cilt bakım rutini vardır.

Size, kendinize uygun mükemmel cilt bakım rutinini bulmak için önerilerin yer aldığı bir rehber hazırladım. Ancak ilk önce: cilt tipiniz nedir?

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

Yağlı Cilt :

1- Aynaya baktığınız zaman alın, çene, yanak bölgesinde büyük gözenekler görüyor musunuz?
2- Hava koşullarından bağımsız olarak, sadece T bölgenizde değil, yanaklarınız, çene gibi bölgelerde yüzünüzün parladığını fark ediyor musunuz?
3- Cilde dokunduğunuz zaman yağlı hissi alıyor musunuz?
4- Gün içerisinde çok sık yüzünüzü pudralama ihtiyacı hissediyor musunuz?

Bunlar yağlı cilt tipleri için ortak sorunlardır. Eğer bunları yaşıyorsanız yağlı cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Karma / Normal Cilt :

1- Bu en yaygın cilt tipidir, kısmen yağlı ve kısmen kurudur.
2- T-bölgesi (burun, alın ve çene) gün boyunca çoğu zaman yağlı bir görüntüye sahip olsa da yanakların kuru olduğunu fark edersiniz.
3- Yüzün yağlı kısımları siyah nokta veya leke içerebilirken yüzün kalan bölgeleri genellikle temiz ve pürüzsüzdür.
Kuru Cilt :

1- Çok küçük gözenekleriniz varsa,
2- Cildinizi temizledikten hemen sonra cildinizin çok fazla gerildiğini, kuruduğunuz hissedersiniz
3- Cildin ince çizgilere meyilli olduğunu fark ediyorsanız
Bu durumda büyük olasılıkla kuru cilde sahipsinizdir.

Yukarıdaki cilt tiplerine ilaveten hassas cilt tipine de sahip olabileceğinizi hatırlatmalıyım. Bu durumda cilt genellikle belirli bileşen veya ısı sebebiyle hemen tepki verir ve ortaya kızarıklık-tahriş gibi cilt sorunları çıkar. Hassas cildiniz varsa, ürünlerinize dikkat etmeniz ve olumsuz reaksiyonların neye sebep olduğuna dikkatle bakmanız gerekecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık