Ciltteki Lekeler Nasıl Geçer?

473 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt lekeleri öncesi sonrası

Ciltteki lekeler dış görünüşüzü olumsuz etkiler. Ergenliğin çoğu bu dönemde sivilce problemi ve cilt lekeleriyle karşı karşıya kalır. Çoğu yetişkinin de cil lekeleriyle başının dertte olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda lekesiz ve pürüssüz bir cilde kavuşmanız için önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Cilt lekesi nedir?

Siyah nokta, akne ve sivilce izleri, renk farklılıkları gibi cilt bozukluklarına cilt lekesi denir. Bu bozukluklara genelde gözeneklerin yağla tıkanması ve stres sebep olur.

Peki bu lekelerden nasıl kurtulacağız?

Yüzünüzdeki ve başka yerlerdeki lekelerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Sivilceleri sıkmayın

1. Önlem almak tedavi etmekten daha etkilidir : Cilt lekelerinden kurtulmak için en iyi yol en başta oluşmalarını engellemektir. Siyah noktalara, akne ve sivilcelere oluşmaya başladıklarını gördüğünüz an tedavi uygulamalısınız. Aknelerinizi kaşımamaya dikkat edin. Siyah nokta ve sivilceleri de kesinlikle sıkıp patlatmayın.

Yüz jeli ile temizlenin

2. Günlük cilt bakımı : Yüzünüzü hafif bir yüz temizleme jeliyle her gün yıkayın. Böylece yağlılık, kuruluk, siyah nokta ve sivilce problemleriniz azalacaktır. Sert yüz peelinglerini ve maskeleri akneleri yüzünüze daha da yayabileceğinden tercih etmeyin.

Güneş koruyucu kullanın

3. Fazla güneş ışığına maruz kalmayın : Güneş ışınları akneleri tahriş eder, bu da cilt lekelerine sebep olur. Güneşe çıkacağınız zaman, güneşle direk temas eden bölgelere en az 15 faktörü koruyucu krem sürmeyi unutmayın.

Kalamin

4. Kalamin (tutya taşı) losyonu : Lekelerin olduğu bölgeleri kalamin losyonuyla nazikçe ovun. Kalamin losyonu ciltteki fazla yağı emerek lekeleri azaltır ve yenilerinin oluşmasını engeller, bu yüzdeki lekeler için de geçerli. Kalamin losyonunu ihtiyacınız olan sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Buz Kompresi

5. Buz kompresi : Bir buz küpünü alın ve temiz bir bezle buz küpünü sarın. Sardığınız buz küpünü lekelerin olduğu bölgeye 5 dakika boyunca hafifçe bastırın. Bu uygulama cildinizi ferahlatacak ve bölgede enfeksiyon oluşmasını önleyecektir. Buz kompresi herhangi bir lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda şişlikten ve kızarıklıktan kurtulmak için uygulayabileceğiniz güzel bir yöntemdir.

Bal Limon ve Zerdeçal tozu

6. Bal, Limon Suyu ve Zerdeçal tozu : Bir miktar bal, limon suyu ve zerdeçal tozuyla macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Bu karışımı lekelerin olduğu bölgeye her gün uygulayın. Cilt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız bu karışım imdadınıza yetişecektir.

Sandal Ağacı

7. Sandal ağacı macunu : Bir miktar gliserin ve gül suyuyla sandal ağacı macununu karıştırın. Yüzünüzdeki ya da cildinizin başka kısımlarındaki lekelerin üzerine karışımı uygulayın. Sandal ağacı antik zamanlardan beri cildi temiz tutmak, sivilceleri ve lekeleri önlemek için kullanılan doğal bir kürdür.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık