Diş Taşı Temizliği Yaptırmanın Zararları Var Mıdır?

855 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Diş taşı temizliği yaptırmak zararlı mıdır? Diş taşı temizliği yaptırmanın zararları var mıdır? sorularının yanıtlarını bulabileceğiniz makalemizde diş taşı temizliğiyle ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Diş taşı temizliği yaptırmayla ilgili detaylı açıklamaları sizler için hazırladık. Özellikle diş etlerinde yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı diş hekimini ziyaret eden ve derinlemesine diş taşı temizliği yaptıran kişilerin diş taşı temizliği uygulamasından sonra dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu noktaları göz önünde bulundurarak diş taşı temizliği uygulamasının etkisini arttırabilir ve diş ve ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Diş taşı temizliği yaptıran kişiler uygulama sonrasında öncelikle yiyip içtiklerine dikkat etmesi gerekir.

Diş taşı temizliğinin ardından ilk iki saat herhangi bir şeyin yiyip içilmesi diş hekimleri tarafından önerilmemektedir. Ayrıca uygulamayı takip eden ilk yirmi dört saatte de aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinlerden kaçınarak beslenme rutininizi oluşturmalısınız. Diş taşı temizliğinin ardından diş etlerinde yaşanan sızıntıya bağlı olarak sıcak ya da soğuk gıdalara karşı aşırı hassasiyet hissi yaşanabilir.

Regen Clinic’tede uygulanan diş taşı temizliğinin ardından oluşabilecek şişlikleri en aza indirmek için buz torbasıyla kompres uygulaması yapılabilir. Ayrıca oluşabilecek herhangi ağrıya karşı diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılan diş taşı temizliği yöntemi sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için tuzlu ve ılık suyla gargara yapabilirsiniz. Bu yöntem ağrıların azalmasına ve diş etlerinin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Diş taşı temizliği sonrası ağız ve diş bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekir. Diş hekimleri düzenli diş ipi kullanımını da önermektedir. Gerekli dişlerinize gerekli özeni göstermezseniz diş taşı sorunuyla daha şiddetli bir şekilde karşılaşabilirsiniz. Ayrıca diş eti köklerinde ya da etrafında oluşan iltihaplarının temizlenmesi için de küretaj tedavisi uygulanmaktadır. Diş taşı temizliği sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalara uyarak daha hızlı bir iyileşme yaşayabilir ve daha etkili sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliğinin Ne Sıklıkla Yaptırılması Gerekir?

Diş taşı temizliğinin altı ayda bir defa profesyonel olarak diş hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu aylık süreçte de evde diş ipi kullanarak diş taşının oluşumunu azaltabilirsiniz. Düzenli olarak diş ipi kullanmak, diş aralarında biriken besinlerin giderilmesi sağlayarak çürük oluşumunu da engeller. Ancak diş ipi kullanırken dikkatli ve hassas davranmanız gerekmektedir. Yanlış ya da sert diş ipi uygulamaları diş etlerine zarar vererek diş eti çekilmesi, diş eti iltihaplanması gibi pek çok ağız ve diş problemine neden olabilir. Haftada bir kez diş ipi kullanarak diş aralarınızı temizleyebilir ve bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Yılda iki kez de profesyonel olarak diş taşı temizliği yaptırarak daha sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Yaptırmanın Zararlı Var Mıdır?

Ağız ve diş sağlığını korumak ve onların bakımı için diş taşı temizliği yaptırılmasının herhangi bir zararı yoktur. Tabi, diş taşı temizliğinin dişlere ve ağıza zarar vermemesi için doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Diş taşı temizliğinin doğru bir şekilde uygulanmasıyla pek çok ağız ve diş probleminin önüne geçilir. Ancak yanlış uygulanması da aynı şekilde pek çok ağız ve diş problemine neden olur.

Dişlerin arasında birikmiş besinleri evde diş ipi aracılığıyla temizleyebilirsiniz. Ancak bu kalıntıları temizlerken diş ipinden farklı bir malzeme kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Diş ipi haricinde kullanacağınız aletler, dişlerinize ve diş etlerinize kalıcı zararlar verebilir. Diş hekimleri diş etlerinize ve dişlerinize zarar vermeden diş taşı temizliği uygulamasını yaparlar. Bu nedenlerden dolayı yılda en az iki defa profesyonel diş taşı temizliğinin diş hekimleri tarafından yapılması önerilmektedir.

Etkili ve doğru bir şekilde uygulanan diş taşı temizliğinin ağız ve diş sağlığı açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Ayrıca sağlıklı dişler de sağlıklı bir yaşamının kapılarını açar. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için öncelikle gereken ağız ve diş bakımına gereken önemin verilmesi ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık