Doğum Lekelerinden Kurtulma Yolları

428 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş, yaşlılık ve gebelik gibi etkenlerden kaynaklı pigmentasyon bozukluklarında ve lekelerde etkili bir tedavi yöntemi olan Cosmelan & Dermamelan, kimyasal değil, “enzimatik peeling” yöntemidir. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilen bu yöntem; yüz, boyun ve dekolte, karın bölgesi, bacaklar ve ellerdeki lekelerin tedavisinde etkilidir. Leke Tedavisinde Enzimatik Peeling Yöntemi olan Cosmelan & Dermamelan hakkında Dermatoloji Uzm. Dr. Hacer Köksal’dan bilgiler aldık.

Düzensiz Lekeler ve Benekler

Renk pigmenti olan melanin, ciltte yerleşen “melanosit” adlı hücreler tarafından üretilmektedir. Bazı durumlarda melanin üretimi normalin üzerine çıkarak ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyon) neden olur. Güneşe fazla maruz kalma sebebiyle yaz aylarında artan bir pigmentasyonla bu durum yıllarca sürebilir.

Cilt pigmentasyonlarının kesin oluşum sebebi bilinmemektedir. Fakat sebepler arasında çoklu faktörler vardır. Genetik eğilim, UV ışınları, doğum kontrol hapı kullanımı, gebelik, kozmetik ürünler, östrojen ve belki progestron da cilt pigmentasyonlarına sebep olabilir. Bu faktörlerin en önemlileri ise genetik eğilim ve U.V. ışınlarına maruz kalmaktır.

Güneşten gelen U.V. ışınları ve hatta ampullerden gelen direkt çok güçlü ışıklar da derideki pigment üreten hücreleri veya melanositleri stimüle edebilir. Koyu renk cilde sahip kişiler, açık renk cilde sahip olanlara göre daha aktif melanositlere sahiptir. Normal şartlar altında bu melanositler, geniş miktarda pigment üretirler. Fakat bu üretim, üreyen hormon seviyesindeki bir artış ya da ışık etkisiyle tetiklendiğinde artar.

“Chloasma” ve “gebelik maskesi” olarak da bilinen melasma; yüzde, boyunda ve ön kollarda düzensiz lekeler ve benekler olarak yaygın görülen ve sonradan oluşan sınırları belirgin hiperpigmentasyon durumudur.

Tedavi de En Etkili Yöntem

Cosmelan-Dermamelan; “melasma-chloasma” denilen gebelikteki lekelerin, yaşlılık lekelerinin, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biridir. Cosmelan-Dermamelan, deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir ve etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yapar.

Cosmelan-Dermamelan’ın asıl etkisi, deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan “tyrosinase” adlı bir enzimin baskılanması ile olur. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak, cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.

Cildin Rengini Açar

Cosmelan-Dermamelan enzim peelingin etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar.

Her Mevsim Uygulanabilir

Cosmelan-Dermamelan, her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Ciltte yara oluşturmaz, iyileşme süreci yoktur.

Dermamelan Leke Tedavisi de Uygulanabilir

Cosmelan leke tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda daha yoğun kimyasal asit içeren Dermamelan leke tedavisi uygulanması önerilir.

Yüz, Boyun, Dekolte, Karın Bölgesi, Bacaklar ve Eller

Cosmelan-Dermamelan; yüz, boyun ve dekolte, karın bölgesi, bacaklar ve ellerdeki lekelerin tedavisinde etkilidir. Cosmelan-Dermamelan ile tedavi edilebilir. Cilt rahatsızlıklarının başında cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri, yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler, derideki koyu lekeler (spotlar), melasma, cholasma ve akne izleri gelmektedir.

Cosmelan-Dermamelan’ın Avantajları

 • Melasma-Cholasma lekelerinin tedavisinde çok etkilidir.
 • Uygulama ağrısızdır.
 • Kısa sürede sonuç alınır.
 • Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir.
 • Çok hafifi cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir.
 • Yılın her mevsiminde uygulanabilir.
 • Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde etkilidir.
 • Cilde zarar verecek hiç bir kimyasal içermez.
 • Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir.
 • Doğduktan sonra oluşan her tür lekenin tedavisinde kullanılır.
 • 14 yaş üstü herkese uygulanabilir.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık