Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı

368 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte ilaç kullanımı

Gebelikte ağrı kesici kullanmak bazen çok ciddi bir ihtiyaçtır. Ancak genel olarak, hamileliğinizin erken döneminde gereksiz ilaçları önlemek en iyisidir. İlk üç aylık dönemde, fetal organlar hızla gelişir ve bu da onları ilaçların potansiyel risklerine karşı son derece savunmasız hale getirir. Ama bu acı çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. İlaç kullanmaktan gerçekten kendinizi alamıyorsanız, doktorunuz gebelikte ağrı kesici olarak kullanabileceğiniz reçetesiz ve reçeteli ilaçların hamilelik safhasında ne kadar güvenli olduğunu size söyleyebilir. Sağlık uzmanınız ayrıca semptomlarınızı hafifletmek için ilaçsız seçenekler de önerebilir.

Gebelikte ağrı kesici kullanmak yerine daha güvenli alternatifleriniz olduğunu bilmelisiniz. Soğuk bir kompres ve dinlenme hamilelik sırasında baş ağrılarını ve kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun yanında stresten kaçınmak da çok önemli bir önlemdir gebelikte ağrı kesici kullanmak zorunda kalmamak için.

Parasetamol kullanımı

Gebelikte ağrı kesici olarak, parasetamol içerikli olanlar tercih edilir. Parasetamol, yüksek ateşin ve ağrıların giderilmesi için hamileliğin tüm aşamalarında rutin olarak kullanılmaktadır. Doğmamış bir bebek üzerinde zararlı etkileri olduğuna dair net bir kanıt yoktur. Yine de, hamilelik sırasında alınan herhangi bir ilaçta olduğu gibi, mümkün olan en kısa süre için en düşük etkili dozda parasetamol kullanın. İdeal olarak, özellikle ilk üç ayda hamile olduğunuzda ilaç almaktan kaçınmalısınız. Soğuk algınlığı veya küçük ağrı ve ağrı gibi durumların genellikle ilaçlarla tedaviye ihtiyacı yoktur.

Ağrı kesiciler gebelikte neden tehlikelidir?

Hamileyken herhangi bir ilaçtan kurtulmak en iyisidir, böylece bebeğinizin gelişimi herhangi bir şekilde etkilenmez.

Yetişkin insanların kullanmaktan çekinmediği ancak gebelikte ağrı kesici olarak kullanılan bazı ilaçlar ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir. Doğmamış bebeklerin akciğerlerinde yüksek tansiyona neden olan kalp rahatsızlığı riski taşıdığından ve bebeğinizin yüzdüğü amniyotik sıvı miktarını azaltabileceğinden gebelikte ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Aynı zamanda sizin için de zaten hamilelikte çokça yaşanan mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir ya da arttırabilir.

Ayrıca son yapılan araştırmalar gebelikte ağrı kesici kullanımının, çocuklarının gelecekteki doğurganlıkları üzerinde de ciddi bir risk oluşturabileceğini, ileriki nesillerin veriminin düşebileceğini göstermiştir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık