Hamilelik Sürecinde Cilt Bakımı

330 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamileliğiniz esnasında, yalnızca yaşam tarzınız değil, bedeniniz ve cildiniz de büyük bir değişim geçirir. Peki, cildiniz nasıl değişir ve siz ne tür önlemler alabilirsiniz?

Koyu pigmentasyon

Pek çok kadın, hamilelikleri süresince ciltlerinin daha koyu bir renk aldığını fark ederler. Buna melasma ya da “gebelik maskesi” dendiği de olur. Cilt özellikle güneş ışınlarına maruz kaldığında eskisinden daha hızlı bir şekilde bronzlaşır. Bu sorunu gidermenin en iyi yolu güneş ışınlarından uzak durmaktır. UVA ve UVB ışınlarından kendinizi koruyarak gebelik maskesinden de korunmuş olursunuz. Olay Regenerist CC krem kendinizi korumak için kullanabileceğiniz harika bir ürün. Cildinizdeki koyu renk bölgeleri giderir ve güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar. Ayrıca, gebelikleri süresince kokulara karşı aşırı duyarlı olan kadınlar için Olay Regenerist CC’nin kokusuz formülü büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Çukurlar ve çiller

Kimi zaman hamilelik boyunca cilt çukurları ve çiller kayda değer derecede koyulaşır. Bu çukurlar ve çiller gebelik sona erdikten sonra genellikle ortadan kaybolurlar. Fakat ciltteki çukurların şeklinde ve renklerinde aşırı değişim gözleniyorsa, bir dermatoloğa gitmekte fayda var.

Lekeli cilt

Gebelik süresince artan kan miktarı ve basıncı, cildin yüzeyine yakın hücrelerde değişime neden olur. Bu değişim nedeniyle de “örümcek ağı” diye tabir ettiğimiz lekeler oluşmaya başlar. Kızarık bir noktadan başlayıp, örümcek bacağını andırır bir dizgeyle yayılan çizgiler şeklinde tarif edebiliriz bu lekeleri. Söz konusu lekeler yüzün yanı sıra, boyun ve bedenin üst kısmında da görülebilir.

Kızarıklık

Avuç içlerinizin, tırnak etinizin, diş etlerinizin ve yüzünüzün eskisinden daha kırmızı olduğunu gördüğünüzde şaşırmayın. Bu da yine vücudunuzdaki kan basıncının artmasından kaynaklanır. “Ateş basması” diye tabir ettiğimiz rahatsızlığın sebebi de yine kan miktarı ve basıncıdır.

Gebeliğiniz esnasında gerçekleşecek bu değişimlerden korkmayın. Her şeyden önce geçici olduklarını biliyorsunuz. Cilt bakımıyla kolayca geçebilecek türden değişimler bunlar. Ayrıca gebelik kadını o kadar güzelleştirir ki, bütün bunlar yalnızca küçük detaylardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık