Hindistan Cevizi Yağının Güzellik için Kullanım Alanları

501 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hindistan cevizi yağı

Güzellik ipuçları verirken elimizden geldiği kadar doğal malzemelerin kullanıldığı tarifler ve önerileri yayınlamaya gayret ediyoruz. Daha önce de kabartma tozunun güzellik alanında kullanılışlarını konu olarak ele almıştık. Kullanım alanı açısından mucize sayılabilecek Hindistan cevizi yağı da bu doğal malzemelerden birisi olarak incelenmeyi hak ediyor.

Hindistan cevizi yağı ülkemizde pek kullanılmasa da Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yemeklere katılarak faydalanılıyor. Ama bu faydalı yağın tüm nimetleri yemeklere lezzet katmak değil. Sağlık ve güzellik için bir çok faydası bulunan bu mucize yağı çok çeşitli güzellik ve bakım işlemleri için kullanabilirsiniz. İsterseniz ilk önce cilt açısından faydalarına bir bakalım;

Hindistan Cevizinin Cilde Faydaları

Hindistan cevizi tüketiminin fazla olduğu ülkeler genellikle dünyanın en sağlıklı ülkeleri olarak bilinir. Herhalde bu bir tesadüf olamaz.

Hindistan cevizi enerjinizi arttırır ve vücutta yağ yakımını hızlandırır (1).
İçerisinde bulunan Laurik asit sayesinde bakteri, virüs ve mantarları yok ederek, cilt enfeksiyonlarını engeller (1).
Hindistan cevizi cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamakta çok etkilidir (2).
Yaraların ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur (3).
Saçların güçlenmesini sağlar, koparak dökülmeleri azaltır (4). Hindistan cevizinin saça faydaları konusundan tüm faydalarını inceleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saçlar İçin Kullanım Alanları

1. Kuvvetli bir saç kremi

Hindistan cevizi yağı ile saç kremi

Hindistan cevizi yağı saçlarınıza derinlemesine bakım yapan bir krem olarak kullanılabilir. Modaİmajrinize az miktarda Hindistan cevizi yağı alarak saç derinizi ovarak masaj yapın. Daha sonra saç diplerinden uçlarına doğru tek yönde sürmeye devam edin. Saçlarınızı tarayın ve gevşek bir topuz yapın. Saçlarınız bu şekilde bir gece geçirsin ve sabah uyandığınızda yıkayıp durulayın. Hindistan cevizi yağı kurumuş ve parlaklığını yitirmiş saçlarınızın hasar görmesini önleyerek yeniden canlandıracaktır (5).

2. Statik elektrik yok edici

Saçlarda statik elektrik

Elbiselerinizi giyip çıkartırken, özellikle yünlü giysilerde saçlarınız çıtır çıtır ediyorsa saçlarınızda aşırı derecede statik elektrikle yüklenmiş olabilir.

Saç kremi olarak kullandığınız Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçlarınızdaki statik elektrikten dolayı oluşacak kötü etkileri de yok edecektir. Ama en garantisi yine de toprakta yalın ayakla dolaşmak vücudunuzdaki bütün birikmiş elektriği toprağa iletecektir.

3. Bukle düzleştirici

Hindistan cevizi yağı ile saç düzleştirme

Hindistan cevizi yağının en iyi kullanım alanlarından birisi de bukle düzleştiricidir. Doğal bir yağ olduğu için suyu iterek buklelerin oluşmasını önler. Üstelik de bunu yapabilmek için birazcık Hindistan cevizi yağını elinize dökün ve saçınızdaki bukleli bölümlere avuçlar şekilde sürün. Buradaki saçların yumuşayarak düzleştiğini göreceksiniz. Özellikle ısı kaynaklı saç düzleştiriciler ile saçlarınıza fön çekmeden önce Hindistan cevizi yağı sürerek saçlarınızda ısı yüzünden oluşacak hasarı minimuma indirebilirsiniz.

4. Uçuşan saçlar için

Uçuşan saçlar

Saçlarınız bazen kendiliğinden daha ince bir parçası sizin istediğinizden bağımsız halde gezinebilir. Bu tip uçuşan saçların önüne geçmek için Hindistan cevizi yağı yardımınıza koşabilir.

Yağı avucunuzda ovalayıp, uçuşan bölümlerin üzerinde elinizle saçlarınıza sürerek tekrar uçuşmasına engel olabilirsiniz. Bunu her şampuanla saç yıkadıktan sonra yaparak bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.
Hindistan Cevizi Yağının Cilt İçin Kullanım Alanları

5. Makyaj temizleme

Makyaj temizleme

Bu mucizevi yağın cilt için en belirgin kullanım alanlarının başında makyajı kusursuz temizlemesi geliyor. Biraz Hindistan cevizi yağını bir pamuğa dökerek göz çevrelerini dairesel hareketlerle ovalayın. Makyajı çıkardığını ve göz çevrenizi temizlediğini göreceksiniz. Anti-bakteriyel ve nemlendirici özelliklerin ikisini bir arada taşıması ve cildi onarıcı etki göstermesi Hindistan cevizi yağının çok kullanışlı bir makyaj temizleyici olmasını sağlıyor (6).

6. Güneş yanıkları için

Güneş yanıkları için hindistan cevizi

Güneşte aşırı kaldığınız hissettiğinizde ve hafiften yanıklar ağrı hissettirmeye başladığında, yanık olan bölgeleri nemlendirmek ve yumuşatmak için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cildinizi hem iyileştirir hem de ihtiyacı olan nemi sağlar. Artık yoğurt sürmek yerine bu mucizevi yağı da denemenin zamanı geldi.

7. Göz kremi

Göz kremi

Göz çevresindeki deri cildimizin en hassas bölgelerindendir. BU bölge için gerekli beslenmeyi ve nemi Hindistan cevizi yağı sağlayabilir. Bu bölgede oluşacak kırışıklıkları da önleme konusunda son derece başarılıdır. Bir pamuk yardımı ile göz çevrenize bu yağı sürerek bu bölgeyi bebek yumuşaklığına getirebilirsiniz.

8. Güneş kremi

Boş bir sprey şişenin içine biraz Hindistan cevizi yağı koyun ve sahilde yanınızda götürün. Güneşte daha iyi bronzlaşmak için cildinize sıkarak kullanabilirsiniz.

9. Tıraş kremi

Özellikle hassas ciltlerde tıraş kremi olarak kusursuz olarak kullanılabilir. Eğer piyasadaki tıraş kremlerinin içindeki kimyasallara alerjiniz varsa size Hindistan cevizi yağını köpürterek tıraş kremi olarak kullanmanızı öneririz.

10. Masaj yağı

Hindistan yağı ile masaj

Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilmediği için Hindistan cevizi yağı, masaj yağı olarak kullanılmaya da oldukça elverişlidir. Ayrıca masaj yaparken de aşırı kaygan olmaması diğer bir avantajıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık