İmplant Üzerine Protez Çeşitleri

390 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İmplantlar, günümüz teknoloji koşullarında en etkili eksik diş tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Çene kemiğine yerleştirilen bir vida sayesinde, üzerine bir protez eklenerek eksiklik giderilmekte ve hem kullanım açısından hem de görünümü açısından en doğal dişe en yakın protez elde edilmektedir.

İmplantın uygulanması sonrasında protez aşamasına gelindiği zaman implant üzerine protez çeşitleri de farklılık gösterecek ve kullanım amacına ve tedavi şekline göre protezler değişiklikler gösterecektir. Hekiminiz sizin diş eksikliğinize göre bir protez seçimi yapacaktır. Bazı durumlarda hastanın da fikri alınarak bitime ulaşılır ve protez tamamlanarak kullanılmaya başlanır.

İmplant Nasıl Uygulanır

Örneklendirme yapmak gerekirse tek diş eksikliği bulunan bir hasta iseniz, uygulanacak olan tek implantın üzerine bir protez diş yapılmak üzere sizden bir ölçü alınarak implantın üzerine tek bir diş yapılacaktır. Ancak takdir edersiniz ki tek diş eksikliği bulunan bir hasta ile çoklu diş eksikliği bulunan bir hastanın protezi aynı olmayacaktır.

Bu tarz çoklu diş eksikliğinin bulunduğu durumlarda ise yine eksik diş sayısına göre farklılık gösterebilecek çeşitli protezler mevcuttur. Hekiminiz bu doğrultuda sizi bir yönlendirmede bulunacak ve buna göre bir tedavi şekli uygulayacaktır.

Örneğin alt çenede hiç dişi olmayan bir hastaya bir protez uygulanacaksa, birden fazla implant uygulaması yapılacak ve iyileşme sürecinden sonraki protez aşamasında hastaya komple bir damak yapılarak implantların üzerine takılacaktır.

Bu noktada hekiminiz sizden yine fikir almak gereği duyabilir. Örneğin protezi vidalı olursa kendi isteğinizle çıkaramayacağınız sadece hekiminizin müdahalede bulunabileceği bir protez mi yoksa geçmeli diye tabir ettiğimiz ev ortamında kendi el yordamınızla bile takıp çıkarabileceğiniz bir protez mi isteyeceğiniz noktasında tabi ki hastanın da isteği önem arz edeceğinden, diş hekiminiz bu noktada sizinle fikir alışverişinde ve önerilerde bulunacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık