Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

384 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerinizde şiddetli bir şekilde ağrı başladıysa ve dişlerinizde çürükler varsa dikkatli olmanız gerekir. Dişlerinizdeki çürük diş köklerinize zarar vererek diş köklerindeki sinirlerinizi zedeler. Çok geç kalmadan bir doktora başvurmanız gerekir. Sinirlerinizin zarar görmesi sonucu çektiğiniz ağrılar ancak diş köklerindeki sinirlerin temizlenmesi ve yerinin doldurulması sonucu son bulabilir. Bu temizlenme ve doldurma işlemine ise kanal tedavisi denir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır

Kanal tedavisi; çürük, travma, içsel enfeksiyon ve hatalı diş hekimi uygulamalarından kaynaklanan nedenlerle kanal tedavisi yapılabilir. Dişlerinizde kendiliğinden ağrı varsa, gece ağrı yapıyorsa, dişe vurulduysa duyarlıysa, dişin kök bölgesinde bastırdığınızda ağrı varsa, sıcak temasta ağrıyorsa ve soğuk maddeler değdiğinde anlık ağrı kesiliyorsa kanal tedavisi yapılabilir.

İlk olarak işlem sırasında acı çekmemeniz için dişinize anestezi yapılır. İkinci aşama olarak çürük temizlenir ve iltihaplı diş siniri çıkarılır. Ağrı çekmenize sebep olan sinir ve doku artıkları temizlenir.

Üçüncü aşamada ise kök ucuna kadar kanallar genişletilir ve fizyolojik sıvılarla yıkanır.

Eğer bir kaç seans sürecek bir kanal tedavisi ise ( buna doktorunuz tedavi sırasında karar verecektir.) uygun ilaç kullanılıp iyileşme hızlandırılıp dişe geçici dolgu yapılır.

Doktorunuz iyileştiğinden emin olduğunda kanalları kökten uca kadar dolgu maddesiyle doldurur ve kanal tedaviniz acısız bir şekilde tamamlanmış olur. Kanal tedaviniz bittikten sonra anestezi yapılan bölgeyi 2-3 saat his edemeyebilirsiniz. Bu geçici bir durumdur. Kanal tedavisinden sonra en az 2-3 saat herhangi bir besin yenmemelidir.

Yemek yemeğe başladığınızda ise dolgunun olduğu kısma denk getirmemeye çalışmamalısınız. Son olarak doktorunuzun verdiği ilaç ve antibiyotikleri düzenli kullanmalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık