Kırışıklıklardan Nasıl Kurtulunur: Küçük Bir Rehber

411 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hangimiz zamanda yolculuk yapıp, 16 yaşındaki cildimize tekrar sahip olmak istemeyiz ki. Ama ne yazık ki böyle bir seçenek yok önümüzde. Öte yandan, bazı yöntemleri ve ürünleri kullanarak cildimize genç ve enerjik bir görünüm kazandırabiliriz.

Kolay egzersizler, kırışıklık karşıtı kremlerle hazırladığımız bu rehber, cildinizin çok yönlü bakımını her gün yalnızca birkaç dakika ayırarak yapabilmenizi hedefliyor.

Etkili cilt bakımı

İyi bir cilt bakım rejiminin ilkeleri büyükannelerimizin zamanından bu yana değişmiş değil: Temizlik, tonlama, nemlendirme ve besleme cilt bakımının temel taşları. Değişen şeyse ürünler ve içerikleri. Cilt bakım ürünleri artık cildinizi dış etkilerden korumakla kalmıyor, yaşlanma belirtilerini de en aza indirgiyorlar.

Yaşlanma karşıtı kahramanların içeriğinde pek çok madde bulunuyor. Olay’ın Regenerist 3 Nokta adlı ürünü ise üç temel maddenin gücüne dayanıyor:

E ve B5 vitaminleri: Her ikisi de son derece güçlü antioksidan olan bu vitaminler cildi serbest radikallerden, dolayısıyla erken yaşlanma belirtilerinden koruyorlar. Cilt dokusunu güçlendirerek dış etkilerden, örneğin güneşten ve hava kirliliğinden, kaynaklanan stresi en aza indirgiyorlar. Aynı zamanda iltihap oluşumlarına karşı da cildi koruyorlar. Vitamin E cildin sakinleşmesini ve nemlenmesini sağlarken, B5 sivilce ve yüzey bozulmalarını engelliyor. Daha güçlü, sağlıklı bir cilt için DNA, hücre ve kolajen düzeyinde de korumaya ihtiyaç var. Bu vitaminler aynı zamanda yaşlanmaya neden olan kolajen bozukluklarına karşı da savaşıyor.

Niacinamide: B3 vitaminin suda çözülebilen bir türevi olan bu madde, cildin neme karşı direncini düşürüyor ve doğal kolajen seviyesini artırarak cildi koruyor. Bu da cildin güçlenmesini ve yumuşak bir görünüm almasını sağlıyor. Dahası bu madde hücresel yenilemeye de katkıda bulunuyor.

Peptitler: Mikroskobik protein molekülleri olarak tanımlayabileceğimiz peptitler cildin dış katmanı olan korneum tabakasını nemlendirip güçlendiriyor.

Cilt jimnastiği olur mu demeyin!

Pahalı ve kullanımı zor bakım ürünlerinin çağında, yalnızca birkaç dakikada cildinizi canlandıracak bir takım egzersizlerin varlığına inanmak zor. Oysa yüz kaslarınızı çalıştırmak kan dolaşımını canlandırarak cildinizin rahat bir nefes almasını sağlar. Bu şekilde cildinizin katmanları oksijen alarak yenilenmiş olur. Gülmek bu yüzden yalnızca ruhunuza değil, cildinize de iyi gelir. Gündü üç dakika gülmek, boynunuzu rahatlatır, dudaklarınızın ve yanaklarınızın renklerini canlandırır.

Denemesi bedava. Aynanın karşısına geçip deneyin. Burada gülmeye ilave olarak ayna karşısında yapabileceğiniz birkaç egzersizi de sıralıyoruz. Farkı kısa sürede siz de fark edeceksiniz.

1. Sesli harf egzersizi

Derin bir nefes alın ve A, E, İ, O ve U harflerini sanki gülüyormuşsunuz gibi söyleyin. Her birini üç kez tekrarlayın.
Faydası: Boynunuzu rahatlatır ve ağız kenarındaki kasların açılmasını sağlar.

2. Balık ağzı

Dudaklarınızı içeri doğru büzüştürerek balık ağzı yapmaya çalışın. İki dudağınız birlikte 8 rakamını oluşturmalı. 10 saniye boyunca dudaklarınızı böylece tutun. Hareketi 20 kez tekrarlayın.
Faydası: Dudakların ve yanakların renklenmesini, yüzün alt tarafında kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.

3. Basınç uygulamak

Dudaklarınızı iyice birbirine yapıştırıp dişlerinize doğru çekin. Kenarlarından hafifçe çekiştirin. Hareketi 20 saniye boyunca sürdürün. 12 kez tekrarlayın.
Faydası: Dudaklarınızın etrafında oluşabilecek sarkmaları engelleyerek gülüşünüzün güzelliğini korumasını sağlar.

4. Öpücük hareketi

Dudaklarınızı öne doğru büzüştürün, sanki küçük bir bebeği öpecekmişsiniz gibi ileri doğru iyice uzatın. Yapabildiğiniz kadar bu şekilde tutun. Dört kez tekrarlayın.
Faydası: Dudaklarınızın rengini ve dokusunu yumuşattığı gibi, ağız çevresinde kırışıklıklar oluşmasına da engel olur.

5. Güçlendirin

Modaİmajrinizi şakaklarınıza yerleştirin. Derinizi başınızın gerisine doğru hafifçe çekiştirin. Derin nefes alın ve biraz tutun. Deriyi serbest bırakmadan önce gözlerinizi kapatın ve parmak uçlarınızla şakaklarınıza hafifçe vurarak hareketi tamamlayın.
Faydası: Göz kenarlarındaki kaz ayaklarını azaltır, cildinizi gevşetir.

Sağlıklı yaşam tarzı

Yaşam tarzınızı da unutmayın. Yedi saatten az uyumamaya çalışın. Temiz su için. Güneşte fazla kalmayın. Sigaradan ve gereğinden fazla alkolden uzak durun. Daha da önemlisi kendinizi ve hayatınızı sevin. Çünkü kırışıklıkların en önemli sebebi strestir. Fazla endişe kırışıklıklarınızı artırmaktan başka işe yaramaz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık