Neden Folik Asit Gereklidir?

326 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Folik asit takviyesinin hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında çok önemli bir yeri olduğu bilinir ancak bunun yanında farklı zaman ve amaçlarla da folik asit takviyesinin çeşitli faydaları vardır. Bazı insanlar, kolon kanseri veya rahim kanseri önlemek için folik asit takviyesi yaparlar. Aynı zamanda, kalp hastalığını ve felci önlemek ve aynı zamanda homosistein denen bir kimyasalın kan seviyelerini azaltmak için kullanılır çünkü yüksek homosistein düzeyleri kalp hastalığı için risk teşkil edebilir.

Folik asit takviyesi, hafıza kaybı, Alzheimer hastalığı, yaşa bağlı işitme kaybı, göz hastalıklarının yaşla ilişkili dejenerasyonun önlenmesi, yaşlanma belirtilerinin azaltılması, zayıf kemikler (osteoporoz), huzursuz bacak sendromu için de kullanılır. Ayrıca folik asit takviyesi uyku sorunları, depresyon, sinir ağrıları, kas ağrıları, AIDS, vitiligo adı verilen bir deri hastalığı ve Fragile-X sendromu adı verilen kalıtsal bir hastalıkta da tavsiye edilmektedir.

Bazı ilaçların yan etkilerinin azaltılması için de folik asit takviyesi hekimler tarafından verilmektedir. Diş hekimleri de diş eti iltihaplarını tedavi etmek amacıyla folik asiti direkt olarak sakıza uygulayarak hastalarına folik asit takviyesi yapmaktadırlar.

Folik asitin yan etkileri var mıdır?

Folik asit takviyesi genellikle insan kullanımı için güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar meydana gelmiştir. Nefes alma veya yutma güçlüğü ve nefes darlığı gibi ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtilerini veya semptomlarını yaşayan hastalar acil tıbbi yardım almalı ve folik asit takviyesini acilen kesmelidir.

Bazı ilaçlarla beraber kullanılması folik asitin emilimini azaltabileceğinden folik asit takviyesine başlamadan önce hekiminizin doğru dozajı ayarlayabilmesi için mutlaka kullandığınız tüm ilaçları hatırlatmalısınız. Aynı şekilde bazı kanser ilaçları ve parazit enfeksiyonlarını önleyici beraber folik asit kullanıldığında bu ilaçların etkileri azalabileceğini de unutmayın. Folik asit takviyesi hamilelik sırasında kullanım için güvenlidir. Bununla birlikte, gebe kadınlara, takviyeye başlamadan önce doktorlarına veya eczacısına danışmaları önerilir.

Kısaca folik asit

Folik asit takviyesi, folat eksikliği ve komplikasyonlarının tedavisinde ve karaciğer hastalığı ile ilişkili folik asit eksikliğinin tedavisinde kullanılır. Böbrek diyalizi, kolit ve alkolizm için de folik asit takviyesi almak önemlidir. Folik asit takviyeleri ayrıca hamile olan veya doğum kusurlarını ve düşük yapmalarını önlemek için hamile kalmayı planlayan kadınlar tarafından alınmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık