Pirinç Suyuyla Saç ve Cilt Bakımı

591 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Pirinç

Pirinç kullanarak cilt ile saç bakımı, kulağa garip geliyor değil mi? Sizinle paylaşacağımız yöntemlerden sonra o kadar da garip gelmeyecek. Hatta gidip hemen tarifleri uygulamak isteyeceksiniz.

Yüzyıllardan beri Asyalı kadınlar pirinci besin özelliğinin yanı sıra güzellik ve bakım amaçlı da kullanmışlar. Özellikle Çin ve Japonya’daki kadın çiftçiler pirinçleri yıkadıkları suyla banyo yaparlarmış.

Saçlar için pirinç suyu

Geniş ancak hızlı bir araştırmanın sonucunda çok ilginç bir bilgiye rastladık. Çin’in küçük bir köyü olan Huangluo’daki kadınların saçları ortalama olarak 1 metre 80 santimetre! Bu özelliğiyle köy Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bulunmakta. Ayrıca bu kadınların saçları 80’li yaşlarının sonuna gelmeden beyazlamıyor. Böyle inanılmaz özelliklerdeki saçlara nasıl sahip oldukları sorulduğundaysa verdikleri cevap oldukça ilgi çekici : Pirinç! Saçlarının böyle uzun, canlı ve temiz olmasını sağlayan şeyin saçlarını mayalanmış pirinç suyuyla yıkamak olduğunu söylüyorlar. Peki pirinç suyu yalnızca saçlara mı iyi geliyor? Tabi ki hayır, dahası da var!

Pirinç suyuyla cilt temizlemenin mucizevi etkileri

Pirinç suyu muhteşem bir tonik işlevi görür. Cildinizi yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız pirinç suyunu mutlaka denemelisiniz. Pirinç suyu aynı zamanda aknelere iyi gelir ve cildinizde aknelerden dolayı oluşmuş kızarıklıkları azaltır, bölgedeki ateşi düşürür. İnanmayacaksınız ama uzun süre pirinç suyunu kullandığınızda sıkılaştırıcı özelliği sayesinde gözenekleriniz de kapanır ve porselen gibi bir cilde sahip olmak sizin için artık hayal olmaktan çıkar. Pirincin ten beyazlatıcı ve aydınlatıcı etkisini de zamanla göreceksiniz. Dolayısıyla eğer ciltteki koyu ve düzensiz lekelerden de şikayetçiyseniz pirinç suyu sizin imdadınıza Hızır gibi yetişecektir.

Pirinç suyu cilde ve saça neden iyi gelir?

En nazik ve doğal temizleyici maddeleri içermesinin yanı sıra pirinç suyu B1, C ve E vitaminleri ve antioksidan özellikli birçok mineral içerir. Bütün bu içerik gözeneklerin büzüşüp daralmasını sağlar, cildi parlatır ve yumuşatır. Hatta pirinç suyunu uyguladıktan sonra yüzünüzde kalan gözle görünmeyecek kadar ince tabakanın hafif bir güneş koruyucu özelliği de bulunmaktadır!

İçindeki antioksidanlar ve nemlendirici özelliği hem cilde hem saça iyi gelir. Pirinç suyunu cilde uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırırsınız. Aynı zamanda yaşlılık lekelerinin oluşmasını ve halihazırda bulunan lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saça pirinç suyu uygulaması saçı korumaya yarar, saçın esnekliğini azaltarak kırılmaları önler. İçindeki bir karbonhidrat türü olan inositol saçı koruduğu gibi hasarlı yüzeyleri de onarır. Son teknoloji görüntüleme teknikleriyle yapılan çalışmalar inositol maddesinin saçı duruladıktan sonra bile bölgede kaldığını, böylece koruyucu ve güzelleştirici etkilerinin uzun süre devam ettiğini göstermiştir.

Pirinç suyunun en güzel yanlarından biri de cilt&saç bakımınız için ek olarak herhangi bir şey satın almanıza gerek olmaması. Hem hiç para harcamıyorsunuz, hem de evde yapabileceğiniz en basit ve en etkili temizleyicilerden birini elde ediyorsunuz. Bir insan daha ne ister ki?

Mayalanmış (Fermente) Pirinç Suyu

Yukarıda bahsedilen faydalar eğer pirinç suyunu mayalanmaya bırakırsanız daha da artacaktır. Fermente edilmiş, yani mayalanmış pirinç suyu sadece normal pirinç suyunun mayalanmaya bırakılarak hafifçe ekşiye dönmesi sonucu elde edilir. Mayalanmış pirinç suyunda da B vitaminleri, E vitamini, mineraller, antioksidanlar ve farklı olarak mayalanma sürecinde etkili olan “pitera” isimli bir madde bulunur. Bu madde son zamanlarda yaşlanma karşıtı hücre yenileyici özellikleriyle bütün kozmetik ve sağlık sektöründe popülerlik kazanmaya başlamış bir maddedir.

Elde edilen fermente pirinç suyu yüz temizleyicisi, tonik ve saçı durulama amaçlı kullanılabilir. Mayalanmış pirinç suyunun içindeki maddelerin gözenekleri sıkılaştırdığı, kırışıklıkları azalttığı, cildi gerginleştirip parlaklaştırdığı bilinmektedir. Öyleyse genç ve dikkat çekici görünmek isteyenler için fermente pirinç suyu mükemmel bir tercih!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık