Retinol’un Cilt Bakımına Faydaları

510 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gösterdiği mucizevi etkilerle son zamanlarda adını sıkça duyacağımız retinol birçok cilt bakım markasının odağında. Şimdiden araştırılmaya başlanan retinolun ne işe yaradığını ve cilde faydalarını merak ediyorsanız yazımızın detaylarında soruları yanıtını bulabilirsiniz.

Dünyaca ünlü markalar cilt bakımına yeni bir soluk kazandırmak için ürünlerinin içerisine retinol eklemeye başladı. Mucizevi bir bileşen olan retinol aslında A vitamininin farklı formlarından biridir. Glikolik asit ve hyalüronik asidin yanı sıra en çok bilinen ve tercih edilen bileşen olan retinol, vücutta kreatin sentezi, hücre yenilenmesi ve onarımında büyük rol oynuyor. Clinique, Dolce & Gabana ve Gucci gibi lüks cilt bakım markaların ürünlerine ekledikleri retinol, asitten elde edilen ve ilaç olarak tanımlanıyor. Hücre büyümesini düzenleyen retinoid adlı bir kimyasal bileşik grubunda yer alan retinol  anti-aging ürünlerde de sıklıkla tercih ediliyor.

İçerisinde A vitamini bulunan besinler yoluyla vücudun retinol alması sağlanabiliyor. Kısacası hayvansal gıdalar kadar beta-karoten içeren sebze ve meyvelerin tüketimi de oldukça önemli. Bunlar arasında ise havuç, mango, greyfurt, domates, kavun, kabak, biber, brokoli, papaya, lahana, guava ve ıspanak öne çıkıyor.

PEKİ RETİNOL NE İŞE YARAR?

Epidermal yenilenmenin başrolünde yer alan retinol bileşiği, aynı zamanda vücuttaki A vitamini eksikliğini gidermede takviye olarak kullanılabilir. Kolajen ve elastin proteinlerini güçlendiren retinol, cilt bakımına başta akneleri azaltmak amacıyla dahil edilmiş olsa da günümüzde daha çok cildin genç görünümünü koruması adına kullanılıyor.

RETİNOLUN CİLDE FAYDALARI NELER?

Ayrıca aşırı sebum üretimini dengeleyerek akne oluşumunun temel sebebini ortadan kaldırıyor.Retinol ile formüle edilen cilt bakım ürünleri, donukluk, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaygın cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaşır. Uzmanlara göre, retinol ile formüle edilmiş cilt bakım ürünleri; cilt dokusunun görünümünü iyileştirmeye ve zaman içinde cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Retinol ile formüle edilmiş cilt bakım ürünlerini kullanmak için en doğru zaman gece cilt bakımı rutininizdir.

RETİNOL NASIL KULLANILIR?

Retinol, gıdalarda bulunmasının yanı sıra ilaç olarak da temin edilebiliyor. Uzmanların 30’lu yaşlardan sonra kullanımı önerdiği retinol hücre yenilenmesinin aktif olduğu gece saatlerinde kullanılması daha etkili sonuç veriyor. Bu bileşik, güneşle etkileşime girdiğinden dolayı gündüz kullanıldığında lekelenmeye yol açabiliyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık