Sigara İçmek Hamile Kalma İhtimalini Azaltıyor

323 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içmek, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa ve özellikle akciğer rahatsızlıklarına, nefes almada zorluğa ve üst solunum yolu hastalıklarına sebep oluyor. Sigaranın bu tür ölümcül zararları dışında vücuda başka zararları da bulunuyor ve sigara içmek çocuk sahibi olmayı da zorlaştırıyor. Peki, sigara hamile kalmayı nasıl etkiliyor?

Sigara, bağımlılık yapan ve tiryakilerinin bırakmakta oldukça güçlük çektiği bir madde olarak göze çarpıyor. İçicilerini çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakan ve kullananların ekonomik olarak zorluk çektiği bir madde olan sigara, sebep olduğu hastalıkların yanında, içerdiği zararlı maddeler yüzünden insan vücudunda birçok hastalığa ve eksikliğe sebep oluyor.

Sigaranın içindeki zararlı maddeler

Sigara, içinde ana maddesi olan tütün dışında birçok başka madde içeren bir üründür. Bu çok sayıdaki maddelerin hepsi zararlı ve münferit olarak farklı alanlarda kullanılan maddeler olarak göze çarpıyor. Sigaranın içindeki maddeler sırasıyla aseton, amonyak, arsenik (fare zehri), benzopiren, bütan, DDT (böcek ilacı), hidrojen siyanür, kadmiyum (akü metali), karbon monoksit, metanol (roket yakıtı), naftalin (güve kovucu), nikotin (asıl bağımlılık yapan madde), polonyum (kanserojen element), radon, titanyum ve tinerin yanında 3885 tane daha farklı toksik maddelerdir.

Sigaranın sebep olduğu hastalıklar

Sigaranın direkt olarak sebep olduğu veya tetiklediği hastalıklar arasında diş kaybı, prostat kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, boğaz kanseri, mide kanseri, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, gırtlak kanseri, kulak enfeksiyonları, diyabet, kangren, kalp hastalıkları ve çeşitli solunum rahatsızlıkları bulunuyor.

Sigara hamile kalmayı zorlaştırıyor

Sigara içen kadınların yumurtalıklarının sağlıklı yumurta üretmesini engellediği biliniyor. Uzmanlar ise bunun sebebinin, sigaranın içinde bulunan nikotin adlı maddenin yumurtalık hücrelerini etkileyerek kadın yumurtalarının genetik anormalliklere eğilim göstermesine sebep olduğunu belirtiyorlar. Sigaranın erken menopoza sebep olduğu uzmanlar tarafından sürekli tekrarlanan bir gerçek olmak ile birlikte sigaranın içinde bulunan nikotin ve diğer zararlı kimyasalların kadın yumurtalıklarının hücresel yapısını bozarak doğal yollardan hamile kalmayı oldukça zorlaştırdığı görülüyor.

Uzmanlar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en az 3 ay öncesinden sigara tüketimini bırakmaları gerektiğini, aksi takdirde kadının hamile kalmasının çok daha zor olacağını belirtiyorlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık