Sorgum’un Sağlık Açısından Faydaları

432 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel adı Sorghum bicolor olan sorgum, dünya genelinde tahıllar için yetiştirilen ve sağlık açısından pek çok avantajı bulunan bir ot türüdür ve Poaceae familyasına aittir. Bu tahıl gevreklerinin Hindistan ve Afrika’ya özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sorgumda bulunan çeşitli vitaminler, mineraller ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Sağlığa faydalarından bazıları arasında çeşitli kardiyovasküler sorunları önlemek, kolesterol seviyesini düşürmek, beyin sağlığını iyileştirmek, sindirim sağlığını artırmak, kemiği güçlü ve sağlıklı tutmak, kanser riskini önlemek, çölyak hastalığını önlemek ve enerjiyi artırmak yer almaktadır.

Sorgum’un Besin Değeri

Sorgum bol miktarda vitamin, mineral ve diğer bileşenleri içerir. Bunların arasında tiamin, niasin ve riboflavin bulunur. Ayrıca sağlık açısından pek çok avantajı olan omega 3 yağ asitleri, omega 6 yağ asitleri, diyet lifi, sodyum ve potasyum, bunların dışında sorgum kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, protein ve bakır gibi mineralleri de içerir. Sorgumun en iyi yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Sorgum’un Sağlığa Yararları

Pek çok sorgum türü vardır, en popüler olanı Afrika’ya özgü olan Bicolor sorgumdur. Diğer popüler olan çeşitler Hindistan, Avustralya ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine has türlerdir. Batı dünyasında daha az bilinmesine rağmen, yıllık 57,6 milyon ton civarında üretimiyle dünyada en çok üretilen beşinci tahıl mahsulüdür. Çiftçiler, kuraklığa, sıcağa ve çeşitli toprak koşullarına toleransı nedeniyle bu mahsulü tercih etmektedir. Birçok türü bulunan bu mahsulün sağlık faydaları oldukça fazladır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Çölyak hastalığını önler

Çölyak, bir sindirim bozukluğu hastalığıdır. Genelde glüten içeren yiyecekleri tüketildiğinde bağırsakta astar oluşturur ve bu da besinlerin vücut tarafından emiliminde zorluk yaratır. Aslında sorgum glütensizdir, bu nedenle düzenli olarak sorgum tüketmek bağırsağza zarar veremez ve hâlihazırda çölyak hastalığından muzdarip olanlar, sorgum daha fazla lif ve glütensiz besinler içeren en iyi besindir. Ve bu, buğdayın en iyi ikamesidir.

Sorgum kemik sağlığını iyileştirir

Sorgum, kemik sağlığı için oldukça faydalı olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi farklı mineral türleri açısından oldukça zengindir. Tüm bu mineraller kemiğin ana elementidir. Kalsiyum, yaşlılıkta bile kemik yoğunluğunu artırmaya ve kemiği güçlü tutmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak sorgum tüketiminin kemik gücünü artırabileceği ve osteoporoz gibi çeşitli kemikle ilgili hastalıkları önleyebileceği kanıtlanmıştır. Antioksidanlar açısından da zengin olan bu sorgumun yanı sıra, bu, kemik dokusunun serbest radikallerden oksidatif hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle kemiği güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük diyete düzenli olarak eklenmelidir.

Sindirim sağlığını iyileştirir

Sorgum, sindirim sağlığı için çok yararlı olan diyet lifi bakımından oldukça zengindir ve ayrıca kabızlık, şişkinlik, şişkinlik vb. gibi çeşitli sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olur. Dışkının vücuttan zamanla sorunsuz bir şekilde atılmasını sağlar. Bu lifin yanı sıra, bağırsak hareketinin düzgün çalışmasına, sindirim suyu ve enzimlerinin üretimine, böylece karmaşık protein ve karbonhidratın sindirilmesine yardımcı olur, böylece vücudun yiyeceklerden uygun miktarda besin almaktadır. Araştırmalar, düzenli olarak tüketiminin sindirimi iyileştirebileceğini ve sindirim sistemini hastalıklardan uzak tutabileceğini kanıtlamıştır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Sorgumda bulunan yüksek miktardaki diyet lifi nedeniyle genel sağlık için çok faydalıdır ve aynı zamanda uygun vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Lif, mideyi uzun bir süre daha tok tutmaya ve tekrar tekrar yemek yeme dürtüsünü kontrol etmeye yardımcı olur. Düzenli olarak sorgum tüketiminin sadece vücut ağırlığını korumaya yardımcı olmadığı, aynı zamanda vücut ağırlığını azaltmaya da yardımcı olduğu, dolayısıyla kilo vermek amaçlı yapılan rejiminde olanlar bu gıdayı günlüklerine ekleyebilecekleri araştırmalar kanıtlanmıştır.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Sorgumda bulunan yüksek miktardaki diyet lifi nedeniyle, kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır ve ayrıca kalp krizi, kalp felci gibi kalp-damar sağlığı ile ilgili çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu mahsulde bulunan lif, LDL kolesterol gibi vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürmek, kalp ile ilgili farklı hastalıkların ana sebebidir ve lif aynı zamanda vücuttaki HDL seviyesi gibi iyi kolesterol seviyesinin artmasına yardımcı olur. Düzenli olarak sorgum tüketiminin kolesterol seviyesini düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun dışında bulunan antioksidan özellikler, kalp hücrelerine serbest radikallerden gelen oksidatif hasarı önlemeye de yardımcı olur.

Diyabeti önler

Sorgumda bulunan yüksek miktardaki diyet lifi nedeniyle kandaki şeker seviyesinin düşürülmesine ve şeker seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu için diyabet tedavisinde en önemli gıdalardan biridir. Tahılda bulunan lif, kandaki şeker emilimini yavaşlatmaya ve insülin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Zaten şeker hastası olanlar için sorgum şiddetle tavsiye edilir, şeker seviyesini kontrol etmek için bu diyabet önleyici gıdayı düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Bunun dışında glisemik indeksi çok düşük olan sorgum tüketmenin kandaki glikoz seviyelerini artırmadığı anlamına gelir.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Sorgum, genel sağlık için ve ayrıca çeşitli kanser türlerini önlemek için çok yararlı olan fenolik ve flavonoidler gibi antioksidan içeriği bakımından oldukça zengindir. Antioksidan, serbest radikallere karşı savaşır ve bu serbest radikalleri, sağlıklı hücrelere oksidatif hasardan korur. Bu serbest radikaller, çeşitli kanser türlerinin ana nedenidir. Araştırmalar, günlük diyette düzenli olarak tüketiminin kolon kanseri, meme kanseri ve karın kanseri gibi çeşitli kanser türlerini azaltabildiğini kanıtlamıştır.

Glutensizdir

Bugün birçok kişi, bu diyetin getirebileceği kanıtlanmış birçok fayda nedeniyle glütensiz bir diyete geçmektedir. Buğday veya arpa gibi tahıllarda bulunan bir protein olan glüten, aslında sindirim sorunlarından sıklıkla sorumludur. Diyete eklemek, genellikle glüten tüketiminden kaynaklanan şişkinlik, ağrı ve kramplar olmadan lezzetli unlu mamuller yemeyi sağlar. Sorgumun, hoşgörüsüz veya glütensiz beslenmeye karar veren kişiler için buğday yerine mükemmel bir ikame olduğu bulunmuştur.

Protein kaynağıdır

Bu tahılın sahip olduğu inanılmaz besin özellikleri, içerdiği yüksek miktardaki lif ve vitaminlerle sınırlı değildir, ayrıca proteinler açısından da son derece zengindir. Sadece bir fincan sorgun 20 gramdan fazla proteinle doludur. Sadece kas geliştirilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo vermeye ve hücre yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Pek çok kişi etik, kişisel, sağlık veya çevresel nedenlerle bitki temelli bir diyete geçmektedir. Diyetlerinde bu değişikliği başlatan herkes inanılmaz faydalar görmiştir, ancak birçok vejeteryan ve vegan günlük protein gereksinimlerini karşılamak için mücadele ettiklerini de bildirmişlerdir. Sorgum, porsiyon başına protein miktarı ile bitki bazlı bir diyete etkili bir şekilde dâhil edilecek harika bir protein kaynağıdır. Dahası, bu bileşen bitki bazlı beslenen sporcular tarafından, kan şekeri yükseliş ve düşüşlerinden etkilenmeden ihtiyaç duyulan enerji ve protein alımını elde etmek için sevilir.

Enerji kaynağıdır

Gün boyunca halsiz hissetmek, ekstra enerjiye ihtiyaç duymak veya spor salonunda daha zor bir egzersiz yapmak normaldir. Pek çok kişi doğru enerji seviyesini elde etmek için takviye ve içeceklere yönelirken, sorgum herkese uyabilecek daha doğal bir alternatif olmaktadır. Bu tahıllar, besinleri daha sonra vücut tarafından kullanılabilecek enerjiye dönüştürmekten sorumlu olan B3 Vitamini olarak da adlandırılan niasin bakımından çok yüksektir. Dahası, daha az ihtiyaç duyulduğunda enerji doruklarını deneyimlemek yerine, sorgum gün boyunca enerjiyi sürdürülebilir bir şekilde dağıtır ve herhangi bir noktada iyi hissetmeyi sağlar.
Buğday daha iyi bilinen bir tahıl olsa da, sorgum yakında ilk sıraya gelebilir! Genel sağlık için gerekli olan yüksek miktarda mineral, vitamin, lif ve protein ile doludur. Herhangi bir diyet türüne eklenebilir, glütensizdir ve kemik, kardiyovasküler ve sindirim sistemine inanılmaz faydalar sağlar, hepsinden iyisi, aynı zamanda lezzetlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık