Straplez Elbise Trendleri

387 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

1) Straplez Nedir?

Üst kısmından herhangi bir tutamaç ya da askının olmadığı, kullandığı bölgeye dar olan ve yere düşmeyen bayan kıyafetlerine straplez denir. Kısaca askısız elbise de diyebiliriz. İlk çıktığı yıllar 1840-50’li yıllardır. Yaka itibariyle genellikle düz modellerdir, ancak kalp yaka olarak bilinen çeşitleri de vardır.

Straplez elbiseler daha çok özel davetlerde ve düğünlerde kullanılır. Straplez 1840’lı yıllarda Avrupa’da ilk çıktığı zaman daha çok düz modellerde tercih edilmiş ve günümüze kadar gelişerek farklı modellerle kullanılmaya başlanmıştır.

2) Davetlerin Vazgeçilmezi Straplez Elbiseler

Davet dendiği zaman akla ilk gelen elbise modellerinden biri şüphesiz ki straplez elbiselerdir. Kimi zaman sade, kimi zaman vücudu saran formuyla kimi zaman belden itibaren hacim verilmiş, kabarık etekli formuyla çeşitli modellerde karşımıza çıkmakta.

Tam da içinde olduğumuz yaz mevsimi nedeniyle düğünler, nişanlar, davetler derken hemen hemen herkesin en çok başvurduğu elbise olması nedeniyle akıllara straplez elbise nasıl giyilir sorusu geliyor. Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle elbise bakılması gerekiyor. Her straplez elbise farklı bir detay barındırıyor. Kimi elbise dantelli kumaşı ile kimi elbise de kabarık eteğiyle karşımıza çıkıyor.

Eğer yazın davetlere çok sık gidiyorsanız muhakkak dolabınızda en az bir tane bu elbiseden olmalı. Çünkü bu tarz elbiseler çok farklı hava kazandıran ve çok güzel elbiseler olarak kabul edilir. İnsanı giydiği anda şıklaştıran, farklı bir hava katan bu elbiseler ne yazık ki hata kabul etmez. Zira giydiğiniz straplez elbise ile gecenin en beğenileni olacağım derken tam tersi durumu da yaşabilirsiniz. Bu yüzden kombinlerken dikkat etmeniz gerekir.

İşte bu yüzden sizlere straplez elbise giyerken dikkat etmeniz gereken püf noktalara değineceğiz. Tüm detaylar burada!

3) Straplez Elbise Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Straplez kıyafet giyerken dikkat edilmesi gereken önemli unsur, bu elbiselerin düşme ihtimaline karşı önlem alınması gerekir. Şöyle ki straplez elbise yahut diğer parçalarınızın vücudunuzu tamamen sarması gerekir. Aynı zamanda bel kısmını tam anlamıyla kapsarsa belinizin daha ince görünmesini sağlar.

– Straplez elbise çok beğenilmesine rağmen bazen kadınlar bu elbiseleri düşeceği korkusuyla giymekten çekinir. Bir anda hiç beklemediğiniz anda böyle bir yaşamanız mümkün. Hal böyle olunca da daha fazla dikkatlı olmak gerekiyor. Straplez elbisenizi alırken göğüs bölgesinin ne çok yukarda ne de çok aşağıda olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

– Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise elbisenizin yapısıdır. Şöyle ki elbiseniz asla bol olmamalı. Vücudunuzu tam anlamıyla sarmalı. Aksi takdirde yukarda belirttiğimiz kazalara maruz kalabilirsiniz. Straplez elbise giyecekseniz balı modelleri tercih edebilirsiniz.

– Straplez elbise giyerken dikkat edilmesi gereken konu sadece elbise değil. Aynı zamanda elbiseniz altına giydiğiniz iç çamaşırlarına çok dikkat etmelisiniz. Dekolte olarak belirtilen kısımda tercih edilen iç çamaışırnın oyulmuş olması gerek. Yani görünmeyecek bir sütyen seçmelisiniz.

Elbisenizin dekolte kısmı sırtında olan straplezler elbise modellerinde ise sırt kısmı olmayan silikon iç çamaşırlarından tercih ederseniz daha iyi sonuç alırsınız. Alışverişe çıktığınız zaman straplez elbisenizi yanınıza alırsanız daha doğru bir sonuç elde etmiş olursunuz.

4) Straplez Elbisede Saçlar Nasıl Olmalı?

Kıyafet kadar önemli olan bir diğer konu da saç şeklinizdir. Çünkü yaptığınız saç şekliniz elbisenizin duruşunu etkileyecek ve iyi ya da kötü durmasına neden olacaktır. Her elbiseye aynı saç modelini uygulayamazsınız.

Giyeceğiniz straplez elbisede saçlarınızın kapalı ve toplu olması size daha güzel bir görünüm sağlayacaktır. Saçlarınızı dağınık bırakmak açıkçası çok iyi bir sonuç vermeyebilir. Özellikle straplez elbiseye hangi model uyar derseniz at kuyruğu modelini tek geçebiliriz. Yine de siz kendi zevkinize göre tercih yapabilirsiniz.

5) Takı Seçimi Nasıl Olmalı?

Straplez elbise giyerken takı seçimi de dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Straplez elbise modelinden dolayı yaka detayı açık olan bir elbisedir. Bu yüzden de kolye seçimi çok çok önemlidir. Çünkü omuzlarınız açıkta kaldığı için boynunuz direkt göze çarpar.

Özellikle de sade elbise giyiyorsanız, seçeceğiniz şık ve gösterişli bir kolye elbisenize daha şık bir görünüme kavuşturacaktır. Eğer iddialı bir elbise seçimi yaptıysanız elbisenin önüne geçmeyecek zarif bir kolye tercih edebilirsiniz ya da hiç kolye de takmayabilirsiniz. Tamamen kişisel tercihinize kalmış.

Elbette bileklik küpe tarzı diğer aksesuarları da tercih edebilirsiniz. Fakat takı seçerken bir denge içerisinde olmasına dikkat edin. Özellikle de küpe takacaksanız eğer çok gösterişli ve hareketli olmamasına dikkat edin.

6) Ayakkabılara Dikkat!

Straplez elbiseleri herkes uzun tercih etmeyebilir. Eğer kısa bir elbise seçtiyseniz, diğer konular kadar önemli olan bir diğer konu ise ayakkabı seçiminizdir. Bu yüzden mümkün olduğunca elbisenize uygun tonda bir ayakkabı seçimi yapın. İnce topuklu, sivri burunlu ya da burnu açık ayakkabılar ve ince bantlı ayakkabılar gece stili için uygun seçimler olacaktır.

Uzun bir elbise tercih edecekseniz, nasıl olsa elbisem uzun, ayaklarım çok görünmüyor diye alakasız bir ayakkabı giymeyin. Görünebileceğini düşünerek elbisenize uygun ton ve tarzlarda bir seçim yapmaya özen gösterin.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık