Tiroit Hastalarının Kilo Problemi

331 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroit, işlevi hormon üretmek olan bir bezdir. Tiroit bezleri vücuttaki birçok reaksiyonun gelişmesinde önemli rol oynar. Yaktığımız kaloriden kalbimizin atmasına kadar birçok yerde tiroit bezleri etkilidir. Tiroit bezlerindeki bozukluk bireyin kilo alıp vermesini de etkiler. Tiroit bezleri yavaş çalıştığında kalori yakma hızı düşer. Bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Peki, tiroit hastaları kilo vermek için ne yapmalı?

Tiroit hastaları ve tiroidin etkisi

Tiroit hastalarında tiroit bezleri normalden az tiroit salgılar. Tiroit bezlerinin normalden az tiroit hormonu salgılamasına Hipotiroidi denir. Tiroit bezlerinin normalden az tiroit salgılaması bu bireyin metabolizma hızının düşmesine neden olacaktır. Hipotiroidi sorunu bulunan tiroit hastalarında aşırı kilo alımı görülmektedir. Aşırı kilo alımı ile birlikte bir de kilo verememe problemi baş gösterecektir.

Tiroit hastaları neden kilo veremez?

Tiroit hastalarının neden kilo vermediğini öğrenmek için çeşitli değerleri ölçtürmek gerekir.

  • Bunlardan biri TSH değeridir. Yani tiroit uyarıcı hormondur. TSH değeriniz 1-1,5 arasında değil ise kilo verememeniz çok normal. Hemen doktorunuz eşliğinde TSH tedavisine başlamalısınız.
  • İnsülin düzeyine de bakılması gerekir. İnsülin düşüklüğüne ya da yüksekliğine göre farklı tedavi yöntemleri kullanmak gerekebilir.
  • Selenyum, B vitamini, yağ asitleri, magnezyum ve kalsiyum gibi değerlere de bakılması gerekmektedir. Bu gibi değerlerin düşüklüğü veya fazlalığı da kilo vermenizi zorlaştırabilir.
  • Kortizol eksikliği, yumurtalık kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kan; kalsiyum azlığı gibi hormonal değerlerin de kilo alıp vermede önemli etkileri bulunmaktadır.
  • Kilo vermenizi zorlaştıran en büyük etmenlerden biri de strestir. Psikolojisi sağlıklı olmayan bir insanın kilo vermesi normal bir insana oranla kat ve kat daha zordur. Ayrıca tiroit hastası için bu durum daha da zorlaşır. Çoğu zaman da kilo problemi yüzünden yakın çevre ve tanıdıklar tarafından baskı görülür. Ne yazık ki bu baskının yarattığı stres kilo verilmesine engel olacaktır. Bu yüzden çevrenizin dediklerini ne kadar az duyarsanız o kadar sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Tiroit hastaları için öneriler  

Tiroit hastaları belli oranda kalori almalıdır. Aksi takdirde kilo alımının önüne geçilemez. Bir diyetisyen kontrolünde bu kalori miktarı hesaplanmalı ve ona göre yemekler yenmelidir. Ispanak, lahana, soya, brokoli gibi sebzeler tiroit bezini yavaşlatır. Aynı şekilde glüten içeren yiyecekler de daha az tüketilmelidir. Karbonhidrat ve şeker içeren gıdalar da olabildiğince az tüketilmelidir. Tiroit hastaları için tuz kullanımı da çok önemlidir. Tuz olabildiğince az kullanılmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık