Uzun Elbise Modelleri Nasıl Giyilir?

498 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Son dönemlerde yaz aylarında kısa elbiselerin aksine maksi elbise ya da maksi boy elbise diye tabir ettiğimiz uzun elbiseler çok fazla kullanılmaya başlandı. Bu elbise modelleri, her ne kadar sadece bahar ve yaz aylarına özgü bir kıyafet gibi görünse de küçük birkaç detaya dikkat ederek,  maksi etek ve maksi elbiseler kış aylarında da giyilebilir.

Tabii bugün ele alacağımız konu, yaz mevsiminde olduğumuz için ve şu aralar da oldukça sıcak olduğu için en uygun kıyafetlerden biri uzun elbiseolduğundan, bugün yazlık uzun elbise modelleri ve uzun elbiseler nasıl giyilir konularına bakacağız.

Önceki sezonlarda yazın daha çok kısa elbiseler tercih edilirdi. Ancak son dönemlerde özellikle de bu sezon en trend elbiselerin maksi boy olan daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Neden uzun elbiseler bu kadar çok tercih ediliyor diye düşünebilirsiniz. Bunun birçok nedeni var. Bunun ilk nedeni rahat hareket etme olanağı sağlamasıdır. Uçuş uçuş uzun elbiseler ile hele bir de birazcık rüzgar da esiyorsa değmeyin keyfinize!

Bir diğer nedeni ise hatta biz bayanlar için en önemli nedenlerin başında yer alabileceğini düşündüğümüz konu tabii ki de uzun elbiselerin vücudunuza uygun olanını bulduğunuzda sizi olduğunuzdan daha zayıf ve uzun gösteriyor olmasıdır. Malum kadınlar için zayıf görünmek çok önemli bir konu. Tabii tek parça kıyafet giymenin verdiği, hızlı hazırlanma avantajı da es geçilemez.

Uzun elbiseler çok rahat olsa da ya da hızlı giyinmenize olanak sağlasa da elbette bu elbiseleri giyerken de dikkat edilmesi gereken konular var. Bu elbiseleri giyerken nelere dikkat etmeliyiz ya da doğru giyiyor muyuz işte tüm detaylar bu yazımızda!

1) Desenli Uzun Elbise Giyenler Dikkat!

Uzun ve efil efil elbiseler dendiği zaman bir de işin içine yaz mevsimi girince içimizden hep desenli, çiçekli ve renkli elbiseler giymek gelir. Elbette desenli, renkli kıyafetler tercih edilebilir, ancak böyle bir seçim yaparken sadece beğenip almanız yeterli olmuyor. Çünkü desen seçimi yaparken vücudunuza göre karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Eğer çıtı pıtı, minyon bir yapınız varsa, küçük desenler daha uygun olacaktır. Büyük desenler kullansam ne olur diye düşünebilirsiniz elbette, ancak büyük desenler ya da büyük baskıla, vücudunuzun fazlalıkların olduğu bölgelere denk gelirse, olduğunuzdan daha geniş görünme riskiniz olduğunu unutmamalısınız.

Aynı zamanda daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz enine ve boyuna olan çizgilerin görüntünüzü değiştirdiğini söylemiştik. Örneğin, enine olan çizgiler sizi olduğunuzdan daha kilolu ve geniş gösterecektir. Bu yüzden çizgili bir kıyafet giyeceğiniz zaman enine değil boyuna olan çizgi olmasına özen gösterin. Çünkü dikey çizgiler sizi her zaman olduğunuzdan daha zayıf ve uzun gösterir.

2) Tek Renk Uzun Elbiseler

Baskılardan, desenlerden ve karışık renklerden hoşlanmıyorsanız, sade ve düz kıyafetler daha çok hoşunuza gidiyorsa bu tarz elbiselerle de çok şık kombinler yapabilirsiniz. Renk konusunda kararsız kalırsanız, siyah, beyaz, lacivert, gri ya da daha renkli tonlardan bir tane seçerek bu tarz bir elbise olabilirsiniz.

Eğer vücudunuzda fazlalıklarınız varsa üzerinize tam oturan elbiselerden uzak durmalısınız. Bunun tersine biraz daha dökümlü elbiseleri tercih edebilirsiniz. Eğer aksine beliniz ince ise bel oyuntusu olan birelbise kullanabilirsiniz ya da bir kemer ile belinizi daha çok ortaya çıkarabilirsiniz.

Maksi elbiseler, ince bele ve zayıf bedene sahip kadınlarda çok daha iyi durduğu için eğer vücudunuz bu özelliklere sahipse kesinlikle dolabınızda bulundurmalısınız.

3) Elbisenizdeki Dekolteye Dikkat

Biz kadınlar dekolteli kıyafetlerden çok hoşlanırız. Ancak dekolteden hoşlanıyor olmamız ya da dekoltenin güzel duruyor olması kıyafetin her bölgesinde kullanabileceğimiz anlamına gelmiyor. Bence dekolte, yerinde ve kararında olursa güzeldir.

Bir elbise giydiğiniz zaman hem sırt ya da göğüs dekoltesi, hem de bacak dekoltesi bir arada hiç hoş durmaz. Elbette isterseniz hepsini bir arada kullanabilirsiniz ancak bu hiç zarif olmaz. Aynı zamanda saygınlığınızın da azalmasına neden olur.

4) Vücut Tipine Göre Giyinin

Vücut tipinizin ne olduğunu bilerek alışveriş yaparsanız çok daha verimli ve doğru bir alışveriş gerçekleştirmiş olursunuz. Hem de vücudunuzun dezavantajlarını bildiğiniz için etkili ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Aksi takdirde kıyafeti nereden aldığınızın, ne kadar para verdiğinizin, kalitesinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü kıyafetin kalitesi kadar sizin vücudunuzu tanımanız da dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri.

Sonuçta hepimizin vücudunda hoşlanmadığı sevmediği bir özelliği vardır. Örneğin göğüsleriniz büyükse ve bu sizi rahatsız ediyorsa straplez ya da ince askılı elbiselerden ziyade, göğüs kısmı daha kapalı ya da kalın askılı ama sırt dekolteli elbiseleri tercih edebilirsiniz örneğin.

Nereye nasıl elbise giyileceğini de bilmek gerek. Günlük kullanım için penye elbiseler tercih edebilir, yaz akşamları için daha uçuş uçuş kumaşlı uzun elbise kullanabilirsiniz. Bu noktada penye elbiseleri giyerken çok dikkat edin. Çünkü eğer vücudunuz uygun değilse, tüm kusurlarınızı ortaya serecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık