Vetiver Yağının Sağlık Açısından Faydaları

421 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Vetiver yağı; Vetiveria zizanioides (Linn) Nash’in aromatik köklerinden elde edilir. Topraklama, duyumsal ve derinlemesine bir sakinleştirici sağlayan kokusu nedeniyle huzur yağı ve toprağın kokusu olarak da anılmaktadır. Aromaterapi uygulamalarında kullanılan vetiver yağı kaygı, uykusuzluk, yorgunluk, depresyon ve konsantre olamama veya hatırlayamama konularında faydalıdır.

Vetiver Yağının Faydaları

Vetiver yağının sayılan canlandırıcı, yatıştırıcı, iyileştirici ve koruyucu özelliklerin yanında başka faydaları da vardır. Ve bu faydalar aşağıdaki gibidir:

Vetiver Yağının Sağlık Açısından FaydalarıKanıtlanmış antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, özellikle oksidasyonun neden olduğu belirli hücre hasar tiplerini önlemeye yardımcı olan maddelerdir. Bazı oksijen moleküllerinin vücutta serbestçe dolaşmasına izin verildiğinde, vücudun dokuları için çok tehlikeli olan serbest radikallerin oluşumu olan oksidatif hasara neden olurlar. Antioksidan açısından zengin yiyecek ve bitkileri tüketmenin bazı faydaları arasında daha yavaş yaşlanma, sağlıklı ve parlak bir cilt, azalmış kanser riski, detoksifikasyon desteği ve daha uzun ömür bulunur. 2005 yılında Güney Carolina’daki Clemson Üniversitesi Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Bölümü’nde yapılan bir araştırma, vetiver yağının antioksidan aktivitesini değerlendirmiştir. Sonuçlar, bu yağın bütünlenmiş hidroksi toluen ve alfa-tokoferol gibi standart antioksidanlarla karşılaştırıldığında güçlü bir serbest radikal temizleyici aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.

Ciltte yara izlerini ve lekeleri iyileştirir

Vetiver yağı cildin ve dokunun yenilenmesini teşvik ederek yara izlerini iyileştirir. Bununla birlikte cildi gençleştirir, koyu lekeleri, akne ve çiçek belirtilerini giderir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir yağdır, çatlakları ve diğer cilt bozukluklarını etkili bir şekilde tedavi etmektedir. Yanık kabarması ve akne için bir ev ilacı olarak kullanılır ve bu da, doğumdan sonra çatlakları olan kadınlar için etkili olabilir. Yüz yıkama jellerine, vücut sabunlarına veya losyonlara birkaç damla vetiver yağı ekleyerek ciltteki gözle görülür iyileşmeler fark etmek mümkündür. Vetiver yağı antiseptiktir, yani canlı doku veya cilde uygulandığında enfeksiyon olasılığını azaltır ve bakterileri öldürür. Yapılan çalışmalar, stafilokok gibi enfeksiyonları öldürmek için minimum vetiver yağı konsantrasyonuna ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu yağın yararı, cerrahi prosedür öncesi ve sonrası yaraları ve kesikleri iyileştirmede yararlıdır.

DEHB’yi tedavi eder

2001 yılında Dr. Terry Friedman tarafından yapılan bir araştırma, vetiver yağının DEHB olan çocukların tedavisinde etkili olduğunu bulmuştur. Vaka çalışması 1999-2001 yılları arasında iki yıl boyunca yapılmıştır ve 6-12 yaş arası 40 çocuğu incelemiştir. Bu çalışma da 20 çocuğa DEHB tanısı konulmuş ve 20 çocuğa tanı konulmamıştır. Çalışmada kullanılan uçucu yağlar lavanta, vetiver, sedir ağacıdır ve ayrıca sığla, sandal ağacı, melisa, sedir ağacı, mavi selvi, lavanta ve herdem yeşil esansiyel yağların bir karışımı kullanılmıştır. Uçucu yağlar, yağ başına 30 gün boyunca birer birer test edilmiştir. Çocuklar geceleri bir inhalasyon cihazı kullanmışlardır ve kendilerini karmaşık hissettiklerinde günde yaklaşık üç kez uçucu yağı teneffüs etmişlerdir.

Nihai sonuçlar son derece ümit verici olmuştur, lavanta yağının performansı yüzde 53, sedir ağacı esansiyel yağı performansı yüzde 83 ve vetiver yağı performansı yüzde 100 artırmıştır. Çalışma, vetiver yağının rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklerinin, çocukların konsantre olma, odaklanma sorunun azalması, kolayca dikkati dağılması, organizasyonda zorluk, takip yönleri, sabırsızlık ve yerinde duramama gibi DEHB ve ADD semptomlarıyla savaşmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. DEHB için etkili bir doğal ilaç olarak bu ve diğer uçucu yağları desteklemek için yapılan araştırma umut vericidir.

Afrodizyak görevi görür

Zihinsel ve fiziksel stres, libido veya cinsel dürtü kaybına yol açabilir. 2010 yılında Hormonlar ve Davranış dergisinde yayınlanan bir çalışmada, öncelikle çift hormon hipotezini klinik olarak değerlendirdiğinde önermiştir. Araştırmacılar, stres zamanlarında kortizol yükseldiğinde, testosteronun da yükselterek yanıt verdiğini keşfetmişlerdir. Sorun nihayetinde testosteron seviyelerinin kortizol devreye girmeden çok daha düşük bir seviyede azalmasıdır. Stresli bir durumda yaşamak, testosteron seviyelerini tüketir ve cinsel istekte azalmaya neden olur. Vetiver yağının etkili bir sakinleştirici ve yatıştırıcı etken olduğu kanıtlandığı için, zihni ve vücudu rahatlatır, bu da hormonları doğal olarak dengelemeyi sağlar. Yeterince uyumakta çok önemlidir.

Endokrinoloji, Diyabet ve Obezite Görüşü makalesine göre, yeterli uyku ve vetiver yağı doğru zamanlarda testosteronu yükseltmenin en etkili ve doğal iki yolludur. Bu yağ huzur verdiği ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğundan, uykusuzluğa ve uyku kaybına yol açan strese yardımcı olduğu bilinmektedir. Doğru miktarda uyku ile vücut doğal ve sağlıklı dürtüleri tekrar hissetmeye başlar, bu yüzden uyku problemleri yaşandığında kullanımı tavsiye edilmektedir. Vetiver yağı sadece zihinde testosteron seviyelerini yükseltmekle kalmaz, ayrıca östrojen benzeri etkileri de vardır. Kadın üreme sistemini güçlendirme ve hormonları dengeleme gücüne sahiptir. Ayrıca adet rahatsızlıkları olan yorgunluk, şişkinlik, cilt sorunları, duygusal değişiklikler, meme hassasiyeti ve kramplar gibi semptomların tedavisine de yardımcı olur. Sakinleştirici özelliği olan yağ, PMS krampları için doğal bir ilaç görevi görür, vücudun hormonal ve duygusal değişikliklerle rahatlamasını sağlayarak savaşmasına yardımcı olur.

Vetiver Yağının Sağlık Açısından FaydalarıVücut fonksiyonunu geliştirir

Vetiver yağı, doğal bir tonik olmasından dolayı sinir ve bağışıklık ve sinir geliştirmektedir. 2015 yılında Hindistan’da yapılan bir araştırma, testis, mesane, yumurtalık veya akciğer kanserini tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacının toksik sonuçlarını azaltarak vücutta koruyucu bir rol oynadığı bulunmuştur. Antioksidan aktivitesi nedeniyle, arka arkaya beş gün boyunca kanser ilacı verilen farelerin kemik iliği hücrelerinde DNA hasarını, klastojenik etkileri ve hücre döngüsü durmasını önemli ölçüde azaltmıştır. Vetiver yağının yatıştırıcı ve onarıcı özellikleri de bağışıklık sisteminin uyarılmasından ve sinir sisteminin desteklenmesinden sorumludur. Stres olduğunda, adrenalin ve kortizoldan dolayı vücut aşırı terlemeye, kan basıncı, solunum ve kalp hızlı atmaya başlar. Ve bu nedenden glikoz daha sonra enerji için kan dolaşımına salınır. Gergin ve endişeli hissedildiğinde sindirim, büyüme, üreme ve bağışıklık sistemi fonksiyonları bastırılır veya beklemeye alınır ve ağrı toleransı artırılırken cilde kan akışı azalır. Stres beyni, kalbi, sindirimi, bağışıklık sistemini ve vücuttaki diğer tüm sistemleri olumsuz etkilediği için bu nedenle vetiver yağı gibi anksiyete için doğal ilaçlar son derece yararlı olabilir.

Kaygı ve siniri yatıştırır

Geleneksel olarak, vetiver yağı aromaterapide rahatlama, stres, panik atak, travma, anksiyete, uykusuzluk, histeri ve depresyonu hafifletmek için kullanılmıştır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, vetiver yağının merkezi amigdala çekirdeğindeki anksiyete ve nörolojik etkilere yardımcı olan bir araç olarak etkileri araştırılmıştır. Merkezi amigdala çekirdeği doğuştan gelen davranışların ekspresyonunu kontrol eden beyin sapı alanlarıyla bağlantılıdır; kalp hızı, kan basıncı ve solunumdaki değişiklikler gibi duyguların algılanmasından ve sonuçlarından sorumludur. Sıçanlara vetiver yağı verildiğinde, bu strese bağlı nöronal aktivasyonu değiştirmiştir. Aslında, bu yağ anksiyeteyi, kas spazmlarını, nöbetleri ve diğer tıbbi durumları tedavi eden bir ilaç olan Diazepam ile aynı etkiye sahiptir.

Vetiver Yağının Sağlık Açısından FaydalarıTermitleri uzaklaştırır

Louisiana Eyalet Üniversitesi Tarım Merkezi, termitleri uzaklaştırmak için vetiver yağı, sinameki yaprağı yağı, karanfil tomurcuğu, sedir ağacı, okaliptüs globülleri, okaliptüs citrodora, limon otu ve sardunya yağları dâhil olmak üzere sekiz uçucu yağı analiz etmiştir. Test edilen uçucu yağlardan vetiver yağı, uzun süreli aktivitesi nedeniyle en etkili uzaklaştırıcı olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bir gram kumbaşına fiver mikrogram kadar düşük konsantrasyonlarda termit tünelleme aktivitesini azaltmıştır. Başka bir çalışma dang, sıtma, sarıhumma ve filaryaz gibi hastalıklardan sorumlu sivrisinek larvalarını itebildiğini ve kontrol edebildiğini kanıtlamıştır. Bazı kişiler, toksik olmadığı, haşere öldürücü ve uzaklaştırıcı etkisinden dolayı bitleri öldürmek için de kullanmaktadırlar.

Yukarıda belirtildiği gibi vetiver esansiyel yağının birçok terapötik özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca kullanım alanlarına göre faydaları aşağıdaki gibidir.

• Kozmetik: Uyarıcı, antienflamatuar, sikatrisan, koku giderici, anti-septik, tonik, detoksifiye, gençleştirici, güçlendirici, yenileyici, nemlendirici.
• Kokusu: Afrodizyak, sedatif, topraklama, sakinleştirici, dengeleme, ısınma, sinir, koku giderici, güçlendirme.
• Tıbbi: Anti-septik, afrodizyak, tonik, anti-spazmodik, bağışıklık uyarıcı, ısınma, uyarıcı, antienflamatuar, sikatrisan, vulnerari, detoksifiye, güçlendirici, yenileyici.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık