Yoga Yapmanın Sağlığınıza Faydaları

255 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yoga, uykuyu iyileştirerek, stresi yok ederek, kalbinizi güçlendirerek ve daha fazlasını yaparak zihinsel ve fiziksel kondisyonunuzu artırabilir.
Binlerce yıldır yogiler yoganın zihinsel ve fiziksel güçlerinin çığırtkanlığını yapıyor. Neyse ki, faydalardan yararlanmak için uzman olmanıza gerek yok; günlük rutininize sadece birkaç yoga pozu eklemek, günlük sağlığınıza her türlü beklenmedik şekilde yardımcı olabilir. Los Gatos, California’da bulunan ve dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen yoga derneği Yoga Alliance tarafından onaylanan YogaSource Los Gatos’un kurucusu Linda Schlamadinger McGrath, “Fiziksel düzeyde yoga; esnekliği, gücü, dengeyi ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı oluyor” diyor. Öğretmenleri ve okulları sertifikalandırır. “Ve psikolojik düzeyde yoga, farkındalığınızı belirli bir poz veya egzersize eşlik eden duyumlara, düşüncelere ve duygulara kaydırırken farkındalığı geliştirmenize yardımcı olabilir.”Ayrıca, düzenli yoga uygulamasının astım, kalp hastalığı ve multipl skleroz ( MS) dahil olmak üzere bir dizi kronik sağlık sorunu olan insanlara fayda sağlayabileceğini gösteren giderek artan bir bilim dalı var. Bu literatür, yoga uygulamasının kendisi kadar yerleşik değildir, ancak pek çok çalışma yapılmıştır. İşte bildiklerimiz.

  1. Yoga Duygusal Sağlığı Artırır ve Stresi Azaltır

Egzersiz enerjiyi ve ruh halini artırır ve yoga da bir istisna değildir. Yoga yapanların çoğu bunu rahatlama ve stres yönetimi açısından faydaları için yapıyor.2022’deki araştırmalar , yoganın ve farkındalığın algılanan stres seviyelerindeki azalmayla ilişkili olduğunu gösteriyor. Ek olarak araştırmalar, yoga müdahalelerinin, akşam kortizol seviyelerinde azalma, uyanıkken kortizol seviyelerinde azalma ve dinlenme sırasında kalp atış hızının azalması gibi vücuttaki stres seviyelerinin geliştirilmiş objektif ölçümleriyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Stanford Medicine’de psikiyatri ve davranış bilimleri klinik profesörü ve Palo’daki Stanford Bütünleştirici Tıp Merkezi’nde dahiliye doktoru olan MD Manuela Kogon, Yoga’nın duygusal sağlık yararları sağlayabileceğini çünkü hem bedeni hem de zihni çalıştıran bir egzersiz olduğunu söylüyor. Alto, Kaliforniya.Dr. Kogon, “Yoga uygulaması sadece hareketi değil, nefese bağlı dinamik hareketleri de içerir” diyor. “Vücut duruşlarına odaklanmak dikkati olumsuz düşüncelerden uzaklaştırabilir.“ Ruh sağlığı sorunları olan ve olmayan bireylerin de bundan faydalanabileceğini söylüyor. Araştırmalar, yoganın depresyon ve şizofreni hastalarına fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

  1. Yoga İyi Bir Gece Uykusu Almanıza Yardımcı Olabilir

Kogon, yogayla ilişkili rahatlamanın uyku için faydalı olabileceğini söylüyor. Uykusuzluk çeken insanlara yardımcı olabilecek bir yaşam tarzı değişikliği olarak yatmadan önce hafif yoga önerilir, ancak herkes için harika bir yatmadan önce rutin olabilir .Los Angeles’taki Yoga Salt’ın kurucusu Tamal Dodge , rahatlatıcı asanalar veya ileri katlama (Uttanasana) gibi duruşlar uygulamak veya ayaklarınızı duvara uzatarak sırt üstü yatmak, yatmadan kısa bir süre önce rahatlamanıza yardımcı olacak harika yollar olabileceğini söylüyor. “Bedeninizi ve en önemlisi zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olacaklar.”

  1. Yoga Akşamdan Kalmanıza Yardımcı Olabilir

İçki içtiğiniz bir gecenin ardından sabah, aklınızdaki son şey yoga olabilir, ama belki de olmamalıdır.Kogon, yoganın akşamdan kalmalığı hafifletme yeteneği üzerine yapılan bilimsel çalışmaların farkında olmasa da, işe yaradığına dair pek çok anekdotsal kanıt bulunduğunu söylüyor. “Yoga yapmanın getirdiği artan kan akışı, alkolün toksik etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir” diyor.Nazik pozlarla başlayın ve mide bulantısı hissederseniz yavaşlatın.

  1. Yoga Kronik Sırt Ağrısına Yardımcı Olabilir

Kogon, ” Yoga ile sırt ağrısı hafifletilir çünkü uygulama esnekliği ve kas gücünü artırmaya yardımcı olur” diyor. Araştırmalar, yoganın kronik sırt ağrısı için sırt fonksiyonunu iyileştirmeye yönelik olağan bakımdan daha etkili bir tedavi olduğunu öne sürüyor. Kogon, sırt ağrınız varsa, yaralanmayı önlemek için daha kuvvetli uygulamalar yerine Hatha veya Iyengar gibi daha hafif yoga türlerini tercih edin, diyor. Ve unutmayın, mevcut bir sırt probleminiz veya başka bir tıbbi durumunuz varsa, yeni bir tür fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktorunuza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir.

  1. Yoga Kalp Hastalıklarıyla Mücadeleye Yardımcı Olur

Yoganın kalbinize fayda sağlayabileceğine dair giderek artan sayıda kanıt var . Araştırmaya göre birçok çalışma, yoganın hipertansif kişilerde yüksek tansiyon gibi bilinen kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kalp yetmezliği olan hastaları takip eden bir başka araştırma, tedavilerine sekiz haftalık yoga eklemenin, düzenli egzersize ek olarak yoga yapmayan hastalara kıyasla hastaların egzersiz kapasitesini artırdığını, kalp sağlığını iyileştirdiğini ve genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldu. “Yoga kan akışını artırır, vücudun çevresine oksijen götürür ve kan damarlarını gevşetir, bu da kalp yetmezliğine iyi gelir. Kalbin iş yükünü hafifletiyor” diyor Kogon. Fiziksel aktivite, nefes egzersizleri ve meditasyonun ayrı ayrı kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini tamponlamaya yardımcı olduğu biliniyor, bu nedenle çalışmaların (bunların üçünü birleştiren) yoganın neden aynı şeyi yapmaya yardımcı olduğunu bulduğunu anlamak çok da zor değil.

  1. Nazik Yoga Hareketleri Artrit Ağrısını Hafifletebilir

Düzenli egzersiz, eklemlerin esnek kalmasına, kasların sıkılaşmasına ve kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir; artritli kişilerin ağrıyı yönetmek için ihtiyaç duyduğu şey budur. Artrit Vakfı’na göre yoga, artritli kişilerin aktif kalması için harika bir yol olabilir, çünkü hafif hareket hızı diğer egzersiz türlerine göre daha az stresli olabilir. Çalışmalar, yoga yapmanın farklı artrit türlerine sahip kişilerde daha az ağrı ve gelişmiş eklem fonksiyonuyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kogon, “Esneklikteki artışın, kas gücünün artmasının ve stresin azalmasının artrit ağrısında değiştirici faktörler olduğunu düşünüyoruz” diyor. Bu nedenle yoganın semptomlara yardımcı olabileceği mantıklı olacaktır. Ağrı için bir yoga biçiminin diğerinden daha iyi olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Her zaman olduğu gibi, tıbbi bir durumunuz varsa yeni bir fiziksel aktivite türü denemeden önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

  1. Yoga Astım Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Yoganın astımı tedavi ettiği kesin olarak kanıtlanmamıştır ancak semptomların hafifletilmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 15 randomize kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, yoganın orta derecede astımı olan kişilerde yaşam kalitesinde ve semptom yönetiminde iyileşmelerle ilişkili olduğunu buldu. Ancak yoganın nasıl yardımcı olduğunu ve akciğer fonksiyonunu (ilk etapta astıma neden olan) iyileştirip iyileştirmediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kogon, yoganın astım semptomlarına yardımcı olabileceğinin mantıklı olduğunu söylüyor çünkü nefes egzersizleri, astım krizi sırasında kasılan ve gerginleşen akciğerlerimizin farklı bölgelerindeki kasların gevşemesine yardımcı oluyor . “Astım atakları oldukça stresli olabiliyor. Kontrollü nefes alma stresi azaltmaya yardımcı olur ve bu da nefes almayı düzenlemeye yardımcı olur” diye açıklıyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık