Ada Mutfak En Az Kaç Metrekare Olmalı?

454 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyalleşmenin, aile ve arkadaşlarla leziz yemeklerin yendiği ve çay saatlerinin kalbi olan mutfaklarda son dönemlerin parlayan yıldızı haline gelen Ada mutfaklar hakkında birçok kişi araştırma yapıyor. Hem depolama alanı açısından hem de şıklığıyla büyük beğeni toplayan ada mutfaklar hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık. Peki ada mutfaklar kullanışlı mı? İşte yanıtlar…

Mis gibi yemek kokularının yükseldiği mutfaklar, bir evi yuva yapan gözde alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz mutfaklarımızda kolay ve pratik bir şekilde çalışabileceğimiz çözümler bulmaya özen gösteriyoruz. Herkesin zevki ve tarzı ne kadar farklı olsa da görüntüsü ve depolama alanıyla ön plana çıkan Ada mutfaklar, büyük beğeni topluyor. Günümüzde özellikle şeflerin ve mutfakta zaman geçirmeyi seven kişilerin tercih ettiği bu mutfak tipi hakkında kafanızda bazı soru işaretleri oluşabilir. Gelin ada mutfak tipinin kullanışlı olup olmadığı tartışmasına birlikte son noktayı koyalım.

ADA MUTFAK NEDİR?

Günümüzde birçok kişinin mutfağında olmazsa olmaz parçalardan biri haline gelen Ada mutfak, mutfağın tam ortasında masa ya da tezgah olarak kullanılabilen ayrı bir bölümü simgelemektedir. Genellikle salon ve mutfağın iç içe olduğu evlerde sıklıkla tercih edilen ada mutfaklar, mekanları birbirinden ayırarak estetik bir görünüm yakalamanıza yardımcı olabilir.

Ada mutfak

Yemek hazırlama ve pişirme için ekstra bir alan sunan Ada mutfakların alt kısmını tamamen dolap olarak kullanabilir veya üst mermerine eviye ve ocak yerleştirebilirsiniz. Bu noktada tamamen ihtiyaçlarınıza uygun seçimlere yönelmek sizin elinizde!

Ada mutfak dekorasyonu

ADA MUTFAK EN AZ KAÇ METREKARE OLMALI? ADA MUTFAK ÖZELLİKLERİ

Çoğu insan Ada mutfakların yalnızca geniş ve ferah alanlarda kullanılabildiğini düşünüyor. Aslına bakarsanız minimum 240 santimetre uzunluğunda ve 220 santimetre genişliğinde boş alan ada mutfaklar için yeterlidir.  En küçük hazır mutfak ada tasarımı 80 x 60 cm ölçülerinde tasarlanmaktadır.

Ada mutfak özellikleri

Ancak sizin burada dikkat etmeniz gereken ‘Ada mutfak hareket alanımı ne kadar kısıtlayacak?’ sorusu olmalı. Çünkü ada tezgahın etrafında mutfak dolapları, buzdolabı ve oturma alanı gibi eşyalar bulunduğu için bu tasarım sizi engellemeyecek noktada konumlandırılmalı.

Ada mutfak avantajları

Kare ve dikdörtgen formda görmeye alışkın olduğumuz Ada mutfakların L, U ve paralel mutfak seçenekleri olduğunu da unutmayın!

Ada mutfak kullanmak istiyorsanız önem verdiğiniz konulardan biri de burada eviye, fırın ya da ocak kullanıp kullanmak istemediğiniz olmalı. Eğer ada mutfakta bu üçlüden birine yer vermek istiyorsanız tasarımın altyapısı ona göre yapılmalı. Tesisatı doğru bir şekilde oluşturduktan sonra ada mutfağınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ada mutfak dekorasyonu kullanışlı mı?

Eğer Ada mutfağı yalnızca yemek hazırlığında tezgah olarak kullanmayı tercih ediyorsanız da dayanıklı mermer malzeme en doğru seçim olacaktır. Öte yandan çizilmelere karşın granit, sabuntaşı ve dayanıklı kuvars ya da pirinç gibi malzemelere de göz atabilirsiniz.

Ada mutfak dekorasyon örnekleri

ADA MUTFAK KULLANIŞLI MI? ADA MUTFAK AVANTAJLARI NELERDİR?

Pek çok amaca hizmet eden Ada mutfak, artı depolama alanıyla mutfaklara yeni bir soluk getiriyor. Hem pişirme alanı hem de ayrı bir yemek yeme alanı sunan Ada mutfaklar aynı zamanda bir oturma alanı olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

Tezgah yüksekliğine uygun şekilde seçilecek sandalyeler ile Ada mutfağın etrafında bir dinlenme alanı inşa edebilir ve dilerseniz çocuklarınız burada resim yaparken siz de lezzetli yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Ayrıca adalarda açık raf sistemiyle beraber ferah ve estetik bir görünüm yakalayabilir hem de elinizin altında olması gereken eşyaları buraya yerleştirebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık