Elektromanyetik Radyasyon Sağlık Endişeleri ve Korunma Yolları

519 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik alanları, voltaj farklılıkları ile oluşturulur: Voltaj ne kadar yüksek olursa alan o kadar güçlü olur. Elektrik aktığında manyetik alanlar oluşur: Akım ne kadar büyük olursa manyetik alan o kadar güçlü olur. Akım olmadığında bile bir elektrik alanı oluşacaktır ve elektrik aktığında manyetik alanın gücü güç tüketimi ile değişecektir, ancak elektrik alanın gücü sabit olacaktır. EMF’lerle zaten görmekte olan sağlık endişelerine ve 5G’nin vücutdaki EMF yükünü arttıracağı gerçeğine dayanarak güçlü endişeleri olan sağlık uzmanlarının bulunması şaşırtıcı değildir. Biyokimya profesörü Dr. Martin Pall EMF’nin sağlık etkileri konusunda yayınladığı bir bildirgede bu riskleri gündeme getirmiştir.
Olası sağlık etkileri şunlardır:

• Körlük
• İşitme kaybı veya sağırlık
• Erkeklerde infertilite ve sperm sayısı düşüşünde büyük artış
• Sinir sistemi sorunları
• Tiroid fonksiyon bozukluğu
• Otoimmüniteye potansiyel olarak yol açan bağışıklık sistemi fonksiyon bozukluğu
• Düşük kanda oksijenlenme

Dr. Pall, bitkiler, hayvanlar ve böcekler üzerindeki etkinin, insanlar üzerindeki etkisinden daha fazla değilse de ciddi olduğunu açıklamaya devam etmektedir ve çalışmalar Dr. Pall’ın endişelerini de desteklemektedir. 2018’de yapılan bir ulusal bilim panel toplantısı, farelerde cep telefonu radyasyonu ve kanser arasında açık bir bağlantı olduğu sonucuna varmıştır. Bu, FDA ve Amerikan Kanser Derneği’nin aynı araştırmanın sonuçsuz kalmasının ardından gelen beklenmedik bir bulgu olmuştur.

Politikacılar bile 5G teknolojisinin sağlığı ve güvenliği ile ilgili endişelerini dile getirmektedir. 2019 Senato Ticaret, Bilim ve Taşımacılık Komitesinde İşitme Komitesi’nde Connecticut Senatörü Blumenthal, 5G’nin güvenliğini sorgulamıştır ve 5G endüstri temsilcilerine, 5G’nin biyolojik etkileri konusunda araştırma yapmak için ne kadar para ayırdıklarını sormuştur, aldığı cevap ise “hiçbir şeydir”. Senatör Blumenthal, Amerikalıların 5G’nin sağlık etkilerini bilmeyi hak ettiğini ve bu güvenlikle ilgili sadece varsayımlarda bulunulmaması gerektiğini söylemiş, ayrıca, ürünlerinin güvenliğini araştırmanın endüstrinin sorumluluğunda olduğunu da dile getirmiştir.

Frekans ve Maruz Kalma Düzeyinde Artış

Elektromanyetik Radyasyon Sağlık Endişeleri ve Korunma YollarıDaha önce belirtildiği gibi, bazı EMF’ler, doğal olarak dünyadan ve güneşten gelenler gibi zararlı değildir. Belirli bir EMF’nin tehlikeli olup olmadığı birkaç faktöre bağlıdır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir;

• Frekans: Yüksek frekanslar daha fazla enerji taşır ve daha fazla enerji daha tehlikeli demektir.
• Güç yoğunluğu: Belirli bir alandaki veya hacimdeki elektromanyetik dalgaların ortalama enerjisidir.
• Dayanım: Elektrik ve manyetik alanların dalga boylarındaki dayanımı daha yüksek dayanım, daha tehlikeli demektir.
• Maruz kalma süresi: Ne kadar uzun süre maruz kalınırsa o kadar çok zarar verir.

5G için en büyük iki kaygı, çok daha yüksek frekans ve çoğu insan için maruziyette beklenen artıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, 5G 90 gigahertz kadar sıklıkta çalışacak, önceki tüm nesiller ise 5 gigahertz altında çalışacaktır. Topluluktan geçen baz istasyonları veya anten hücrelerinde meydana gelen artış da aşırı maruz kalmaya neden olacaktır. Bu hücrelerin azami kapsama alanı yaklaşık 1.25 mil olacaktır ve bazıları sadece 50 fittir. Bu nedenle çoğu nispeten küçük alanlar için gerekli olacaktır. Bu, eğer nispeten kalabalık bir bölgede yani hiçbir yerin ortasında olmayan bir bölgede yaşanıyorsa, kişiler çocuğunu yüksek EMF kaynaklarının yakınında okula göndermenin, çalışmanın ya da okula göndermenin neredeyse garanti edileceği anlamına gelir.

Aile Üyelerini Elektromanyetik Radyasyon ve 5G Tehlikelerinden Nasıl Korursunuz?

5G ve EMF’ler hakkındaki tüm endişeleri bilmek genel olarak çok zor ve korkutucu olabilir. Neyse ki, maruz kalınmayı büyük ölçüde azaltmak için yapabileceğimiz basit şeyler vardır.

Kullanım kısıtlaması: 5G çok yakında yayına girecek olsa da, bu her şeyde onu kullanacak anlamına gelmez. Sadece arada bir müzik veya video akışı yapabilmek isteniyorsa 4G yeterlidir. Yönlendiricideki 5G işlevini kapatılabilir ve 5G aygıtları satın almaktan kaçınılabilir.
Cihazları vücuttan uzak tutmak: EMF’lerden kaçınmanın en basit yollarından biri, yalnızca beden ile aygıtlar arasında mesafe bırakmaktır. Konuşurken hoparlörden konuşulabilir, dizüstü bilgisayar bir monitöre takılabilir ve telefonun cepte tutulmayabilir.

Wi-Fi’yi taşı: Sinyali alabilindiği sürece, Wi-Fi yönlendirişinin yani modemin evin içinde olması için hiçbir neden yoktur. EMF’leri azaltmak için modem garaja veya verandaya taşınabilir. Wi-Fi’yi belki evden tamamen çıkartmak mümkün olmayabilir ama yatak Elektromanyetik Radyasyon Sağlık Endişeleri ve Korunma Yollarıodalarından, çocukların odasından uzak bir yere taşımaya çalışılabilir.

Uyku alanlarını korunmalı: Uyku zaman aslında EMF’leri azaltmak için en önemli zamandır. Uyku süresi, vücudun onarımı ve hücrelerinin toksinlere karşı daha hassas olabileceği zamandır. Cihazları gece yatak odalarından uzak tutulmalı, geceleri aygıtları ve kablosuz ağları kapatılmalıdır. Bu EMF maruziyetini yüzde 33 azaltabilir!

Uçak modu kullanılmalı: Cep telefonları ve tabletler, alıcılar açıldığında elektromanyetik frekans yaymaktadır. Bu cihazlar için maruz kalma seviyeleri özellikle yüksektir, çünkü bunlar vücuda yakın kullanma eğiliminde olan cihazlardır. Bir cihazın kullanılması gerekiyor ancak bağlanmak gerekmiyorsa, uçak modunda açılabilir.

Wi-Fi kullanımı yerine hardwire kullanılmalı: Evde Wi-Fi verilmesi, aileyi EMF’lere karşı çok fazla maruz bırakılmasına sebep olur. Wi-Fi kullanmak yerine sert kablo donanımları düşünülebilir. Bunu yapmak size daha tutarlı ve daha hızlı Internet sağlar. Kesinlikle daha fazla iş, ama sağladığı yararlardan dolayı buna değer bir durumdur.

Çocuklarla teknolojiyi en aza indirme: Ekran süresini sınırlandırmak için birçok neden vardır ve EMF’ye maruz kalma bunlardan biridir. Süre, bir EMF’nin ne kadar tehlikeli olduğuna karar vermenin faktörlerinden biri olduğundan, ekran sınırında kesin sınırlar koymak mantıklıdır.

Korunma: Korunma da bir adım daha ileri gitmek isteniyorsa, bazı koruyucu ürünlere yatırım yapılabilir. Bu, özellikle bütün gün cihazların yakınında olmaktan kaçınmak imkânsız Elektromanyetik Radyasyon Sağlık Endişeleri ve Korunma Yollarıolduğu durumlarda yani bilgisayar başında çalışılıyorsa yararlıdır. Dizüstü bilgisayarın altındaki Defender Pad’i ve cep telefonlarındaki EMF kalkanlarını denenebilir.

5G’nin güvenli olup olmadığını bilinmemektedir çünkü şu anki 4G teknolojisi hakkında bile çok az araştırma vardır. Ancak EMF’lerin mevcut seviyelerinde güvensiz olduklarına ve 5G seviyelerinde daha da kötü olabileceğine dair önemli kanıtlar vardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık