Ev Dekorasyonunda Tablo Asma Fikirleri

436 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ev dekorasyonu fikirleri hakkında hazırladığım rehberimin altıncı bölümünde sizler için dekorasyonun değişmez, olmazsa olmaz, olmayınca da anında olmadığı anlaşılan parçası, tablolar hakkında bir yazı hazırladım. Lafı uzatmadan başlayalım.

Dekorasyonda Tablo Asma Fikirleri ve Etkileri

Dekorasyonun tamamlayıcı parçaları tabi ki de aksesuarlardır. Aksesuarlar mekanı şık ve dolu gösteren parçalardır. Bu aksesuarlar çiçek, vazo, süs eşyaları, mum ya da tablo olabilir. Bunlar arasında en dikkat çeken aksesuarlar hiç şüphesiz tablolardır.

Tabloların Dekorasyondaki Yeri

Tablolar duvarı zengin gösteren değerli dekorasyon objeleri arasındadır. Tablolar kullanılan mobilyalara ve mekanın eşyalarına göre seçilmelidir. Kanvas, cam, yağlı boya ve ahşap gibi birçok tablo çeşidi bulunmaktadır. Yağlı boya tabloları maliyeti en yüksek tablolardan biridir. El yapımı olduğundan değerli parçalardan biridir.

Bu tablo çeşitleri mekanın genişliği, rengi ve eşyalarına göre seçilmektedir. Ayrıca tablonun boyutu da önemlidir. Küçük bir mekana olduğundan büyük bir tablo asarsanız aşırı dikkat çeker, büyük mekana olması gerektiğinden küçük bir tablo asarsanız da hiç dikkat çekmeyebilir. Tablo seçerken boyutlara ve renge dikkat edilmelidir. Bir odaya girdiğiniz zaman duvarda asılı tablo mutlaka dikkati üzerine çeker. Tablo seçerken duvarın rengi de dikkate alınmalıdır.

Duvarla aynı renk tablo seçmek tablonun sönük kalmasına neden olabilir. Duvarları zengin gösteren bu parçalar dekorasyon için olmazsa olmaz parçalarıdır. Kendi tercihinize göre seçeceğiniz tablolar bireysel zevkinizi yansıtır. Dekorasyonda tek bir tablo kullanabileceğiniz gibi bir kaç tabloda kullanabilirsiniz. Tablolar arasında renk ve görsel uyum sağlanmalıdır. Koltuk üstüne ya da yemek masasının duvarına genellikle tablolarla renk katılır. Ortamda bulunan tablo salona olumlu etki bırakır. Mobilyalardan sonra en dikkat çeken parça dediğim gibi, tablolardır…

Dekorasyona Uygun Tablo Seçimi

Kendinize ait bir resim ya da ebruli, doğa gibi temalar kullanılabilir. Ebruli tablolar her mevsim salonunuza hoş bir hava katar. Tablo seçerken ilk olarak kendi zevkiniz ön planda olmalıdır. Daha sonra mekana uyumuna dikkat etmelisiniz. İster asabileceğiniz isterseniz yapıştırma tablolar bulunmaktadır. Yapıştırma tablolardan kastım duvar stikcerleridir. Aşağıda bir kaç örnek ile olduğu anlatacağım.

Yapıştırma tablo yani sticker parçalar diğer tablolara göre az dikkat çeker. Eviniz için her odaya ait farklı temalarda tablolar bulabilirsiniz. Örneğin klasik bir mobilyaya sahipseniz biraz daha hareketli tablo kullanabilirsiniz. Şık ve gösterişli bir salonunuz varsa daha sade bir tablo seçmeniz tavsiye edilir. Çünkü tablo mobilya takımınızı gölgede bırakabilir.

Duvar Stickerları İle Dekorasyon Önerileri

Duvara özenle çizilmiş gibi duran yapışkan kâğıtların teknolojinin hızla geliştiği günümüzde çeşitlendiği ve her mekâna girdiği görülmektedir. Dekorasyon çalışmaları içerisinde bütün bir yeri olan bu yapışkanlı kâğıtların çocuk odalarının yanı sıra mutfaklara, salonlara, yatak odalarına girdiği görülmektedir. Hatta ofis süslemelerinde de sıklıkla kullanılan bu ürünlerin renklerinin de artan bir yoğunluğa ulaştığı açıktır. Duvarlara uygun boyama işlemi yapıldıktan sonra tablo ya da biblo asım işlemlerinin yanında sticker yapıştırma işlemi de yapılır. Yapıştırılan bu sticker bazen bir hayvan şeklinde bazen bir çiçek ya da insan tasvirinde olabilir. Son zamanlarda elektrik tellerine konan kuşların, kedilerin, çocukların, kelebeklerin ve daha pek çok duvar süsleme yapışkanının duvarları süslediği görülmektedir.

Aile Ağacı Stickerlar

Aile ağacı olarak hazırlanan ve salonun bir duvar boyunu kaplayacak kadar geniş bir alanına sığan bu yapışkan kâğıt siyah renklidir. Geniş dalları ve yaprakları olan bu ağacın dallarına aile büyüklerinin çerçeveletilmiş fotoğrafları asılır ve bu fotoğraflar hem geniş bir temanın güzel bir parçası olur hem de anlamlı olmasının yanında daha dolu dolu bir görünüm oluşturulur. Ağaç temaları çok fazla kullanıldığı için ağaç dallarında yer alan baykuşlar, sallanan maymunlar, rengârenk açmış çiçeklerin olduğu dallar ve ağaç dallarında sallanan peri kızları gibi pek çok çalışma masalsı bir yaklaşım ile duvarları süslemektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık