İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık Kullanımı

474 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İster inanın ister inanmayın bitkiler iyi dinleyicilerdir. Yetiştirdiği çiçeklerle veya bitkilerle konuşan kişilere şahit olmayan yoktur. Yapılan araştırmalara göre bitkilerle konuşmanın onların büyümesinde ve sağlıklı olmasında olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında ses dalgalarından etkilenen bitki için daha yararlı başka bir faktör vardır ve bu da ışıktır. Bu yazıda merak edenler için bitki bakımında daha iyi verim alabilmek için LED ışığı kullanımı üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Farklı Işık Çeşitleri

Bitkiler ışığı birçok şey yapmak için kullanırlar. Akla ilk gelen şey yiyecek ya da enerji yapmaktır ve bitkiler fotosentez yoluyla ışığı enerjiye dönüştürürler. Ama aynı zamanda, hangi yönde büyüyeceğine, saplarını ne kadar uzun tutacağına, yapraklarını ne kadar büyük yapacağına, ne zaman çiçek açacağına ve daha fazlasına karar vermek için ışığı kullanırlar. Bitkilerin belirli bir şekilde büyümelerini söylemek için çiftçilerin iki şey bilmeleri gerekir. İlk olarak, ne tür ışığın hangi tür tepkiye cevaba açacağının bilinmesidir. Daha sonra, iç mekân bitkilerine sadece ne tür ışık verilmesi gerektiğini bilmektir. İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık KullanımıBurada bahsedilen ışık türleri, ışığın farklı dalga boylarıdır. Işıktan bahsederken görülen kadarı ile farklı ışık renklerinden bahsedilir. Gözler daha uzun dalga boylarını kırmızı, daha kısa dalga boyları menekşe rengi olarak görürler. Ama gözlerin göremediği, fakat beden tarafından hissedebilen bir ışık da vardır. Kırmızı ışıktan veya kızılötesi ışıktan bile daha uzun dalga boyları bizi sıcak hissettirir. Mordan daha küçük dalga boylarına güneş yanığına neden olan ultraviyole (veya UV) denir.

Hangi Tür Işık Gerektiğini Bilmek

Bu ışık dalga boylarının tümü gün boyunca güneşten gelir, ancak bitkiler seçicidir ve tüm bu farklı ışık türlerine ihtiyaç duymaz veya istemezler. Bilim adamları ve çiftçiler için püf noktası, hangi tür hafif bitkilerin gıdaya dönüştüğünü, hangi türlerin daha fazla meyve veya çiçeğe yol açtığını ve hangi türlerin göz ardı edildiğini anlamaktır. Bu anlayış, bitkilerin ışıkla etkileşime girmek için kullandıkları kimyasalları incelemekten gelir. En önemlisi, fotosentezde bitki için enerji yapmak için kullanılan klorofil adı verilen bir pigmenttir. Klorofil, bitkilere sağlıklı yeşil renk veren faktördür ve bu bitkilerin seveceği ışık türleri hakkında büyük bir ipucu vermektedir. Ancak klorofil bir bitkinin büyümesi için enerji üretirken, bitkiye nasıl büyüyeceği konusunda yardımcı olmaz. Bu iş fitokrom ve kriptokrom adı verilen kimyasallara düşer. Fitokromlar sadece kırmızı ışığa duyarlıdır ve bitkilere kaç yaprak yapılacağını ve ne kadar büyük yapılacağını söyler. Öte yandan, kriptokromlar sadece mavi ışığa duyarlıdır ve bitkilerin günlük bir ışık döngüsüne nasıl tepki verdiğini kontrol eder. Kriptokromlar bitkilere ne zaman çiçek açacaklarını söylemeye yardımcı olur.

Daha Sağlıklı Bitkiler İçin Işık Kullanımı

Çiftçiler ve araştırmacılar, bitkilerdeki farklı kimyasallar hakkında bu bilgiyi aldı ve ışığın bitki büyümesini nasıl etkilediğini test etmek için bir deney yapmışlardır. Bu deneyde kapalı alandaki çileklere farklı renklerdeki ışık testleri yapılmış ve büyümeleri izlenmiştir. Sadece kırmızı ışık altında büyümeleri normal seviyede seyrederken, mavi ve kırmızı ışık her ikisi de dahil edildiğinde büyümeleri hızlanmıştır. Ama tespit edilen tek durum bu değildir. Çileklerde kullanılan kırmızı ila mavi ışık oranlarına göre farklı besinler, şekerler ve tat kimyasalları da tespit edilmiştir. Ayrıca kırmızı-mavi ışığa oranına bağlı olarak daha hızlı veya daha yavaş olgunlaşmışlardır. Bu yüzden araştırmacılar sadece birkaç dalga boyu ışık kullanarak içeride çilek yetiştirmekle kalmamışlar, aynı zamanda çileklerin ne kadar sağlıklı ve ne kadar lezzetli olduklarını kontrol etmişler ve daha hızlı veya daha yavaş büyüme oranlarını tespit etmişlerdir.

İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık KullanımıBaşka bir grup araştırmacı çiçekli bitkilerle ilgilenmiş, tombul çan çiçeği irade çiçek sonradan kırmızı ışıkta belirli türdeki maruz kaldığında, pansies zaman çiçekli aynı kırmızı ışık altında hiç değişmemiştir. Bunun yerine, hercai menekşelerin sapları daha uzun sapları büyümüş, ancak toplamda daha çiçeklenmiştir. Bu anlayış, çiçekçilerin bakanlar için doğru zamanda bitkilerin çiçek açmasına yardımcı olabilir. Çan çiçeği ve hercai menekşe arasındaki fark, araştırmacılar için büyük bir zorluk olduğunu göstermektedir. Her bitki türü farklı dalga boyları için tercihlere sahip olmuştur. Fakat burada başka bir sorun daha vardır bu sorun belli bir ışık dalga boyunun bitkilere ne yapması gerektiğini söyleyeceğini öğrendikten sonra, onlara sadece bu tür bir ışığı nasıl verileceği konusudur. İşte LED’ler burada devreye girmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık