Kırşehir’de Gülmesi Gereken Yer Altı Şehri

218 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

1Kırşehir’in il merkezi dışında altı tane ilçesi vardır. Ülkemizin iç Anadolu bölgesinde yer alır. Son nüfus sohbet sayımına göre yaklaşık olarak 223 bin nüfusu vardır ancak bu oranın her geçen gün biraz daha düştüğü de ortadadır. Kırşehir’ de kaplıcaların dışında bir çok türbe ve de tarihi mekan yer almaktadır. Yani diyebiliriz ki ülkemizin en değerli illerinden bir tanesidir.  Kırşehir’ e geldiğiniz zaman ilk başlamanız gereken yerin cacabey camii, Ahi Evran Camiini, Çağatay Medresesini, Termal kaplıcaları diyebiliriz bir diğer ayrıntı ise keşkek yemeden dönmemelisiniz.

Mucur Yer altı Şehri

Mucur’ da bulunan bu yer altı şehri tahminen masaj salonu roma dönemine aittir bu dönemde hristiyanlık bu bölgede hızlı bir şekilde yayılma göstermiş hatta puta tapanlar dahi burada bir hayli yaşamıştır.  Hristiyanlar o dönemde yoğun bir baskı altındalarmış ve bu nedenle de yer altında şehirler inşa etmeye başlamışlardır. Bugün şehre baktığınızda bir çok yer altı şehri görebilmeniz mümkündür. Yerin altındaki kayalar oyulup kendilerini buralarda gizlemeye çalışmışlar. Bu yer altı şehirlerinin içerisinde de en fazla bilineni mucur yer altı şehri olmuştur.

Kırşehir kışları soğuk olur bu nedenle daha hikayeleri çok yaz aylarında gitmenizi öneriyoruz. İç Anadolu bölgesinin iklimi ağır bastığı için yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve yağmurlu geçmektedir. Şehir insanlarının oldukça sakinlikten yana olduğunu da söylemek mümkündür.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık