Kıyafet Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

350 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların en çok dikkat ettikleri hususlardan biri dış görünüştür. Kıyafetlerin insanlar üzerinde bıraktığı etki bilimsel olarak da zaten kanıtlanmış durumda. Bu yüzden giydiğimiz kıyafetlerimizi seçerken daha fazla dikkat etmeliyiz. Özellikle bizi tanımayan insanların bizim hakkımızda fikir sahibi olması, karakterimizi analiz etmesi dış görünüşümüzden edindikleri fikirlerle oluyor.

Kıyafetlerin hayatımızda bu kadar etkili olduğu gerçeğini unutmadan, buna dikkat ederek, kendimize en uygun kıyafeti alabilmek için çaba sarf etmeliyiz. Bunun için de kıyafet alışverişine çıkmadan önce mutlaka bilmeniz gereken püf noktalar var.

İşte sizlere alışveriş esnasında kolaylık sağlayacak, hem size hem bütçenize yardımcı olabilecek birbirinden faydalı öneriler…

Kıyafet Alışverişinde Bilmeniz Gerekenler

Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir plan yapmanız gerek. Hiçbir plan yapmadan gittiğinizde alacaklarınıza dair bir fikriniz olmaz ve gerekli gereksiz her şeyi alabilirsiniz. Özellikle de kadınların en çok yaptığı şey, şimdi alayım da daha sonra da giyerim mantığıdır. Ancak bu doğru bir mantık değildir. Çünkü dolabımız bu şekilde alınmış ve daha sonra hiç giyilmemiş kıyafetlerle doludur.

Uzmanlar, kıyafet alışverişi yaparken bilinçli tüketici olabilmek için şu önerilerde bulunuyorlar:

İlk olarak, kendinize “Benim neye ihtiyacım var” sorusunu sorun ve bunu tespit edin. Böylece alışverişe gittiğinizde sadece ihtiyacınız olan ürünleri alıp çıkacaksınız. Önceliğinizi bilmeniz çok önemli.

Bir diğer adım ise hazırladığınız listedeki giyim eşyalarını gözden geçirin. “Ben bunu nerede, ne zaman ve nasıl giyerim diye kendinize sorular sorun. En önemlisi mutlaka deneyin. Çünkü siz o kıyafeti çok beğenseniz de bazen üzerinizde güzel durmayabilir.”

En önemlisi mutlaka kendinize bir bütçe belirleyin. Böylece bütçeniz ne kadar ise o kadar kıyafet alabilirsiniz.

Yaz Mevsimine Girmeden Önce Hazırlık Yapmaya Ne Dersiniz?

Mevsimlere göre dolabımızda bulunması gereken kıyafetler vardır. Özellikle de yaz mevsimine sayılı günlerin kaldığı şu sıralarda eğer yazlık kıyafetlerinizde eksiklikler varsa alışveriş yapmanızın tam zamanı. Kııyafet alırken bazen mevsimin yaz veya da kış olduğunu unutarak yanlış seçimler yapabiliyoruz. Bu yüzden yaz mevsimine uygun yapıda kumaşlar almalısınız.

Yaz için alınabilecek en güzel kumaşlar sizi serin tutacak, yakmayacak, terletmeyecek yapıda olanlardır. Özellikle de ince kot gömlekler, elbiseler, hem sizi rahat tutacak hem de modası hemen geçmeyecek kıyafetlerdir.

Aldığınız kıyafetlere az veya çok bütçenize göre, hatta bazen bütçenizi zorlayarak sahip oluyorsunuz. Bu yüzden de aldığınız kıyafetlerin hemen modası geçmeyecek ya da çok çabuk yıpranmayacak yapıda olması önemli. Örneğin, blazer bir ceket hiç modası geçmeyecek ve her kadının dolabında mutlaka bulunması gereken bir parça. Aynı şekilde beyaz t-shirtler de öyle, takılarla zenginleştirebileceğiniz, günlük veya akşam şıklığında kombin yapabileceğiniz parçalar. Bu tarz kıyafetler işinize en çok yarayacak olanlardır.

Yazın En Çok Giyilen Kıyafet: Elbise

Yaz aylarında en çok giyilen kıyafet şüphesiz ki elbiselerdir. Hem rahat, hem şık hem de kombinlemesi çok kolay… Tabii ki elbiseyi de alırken dikkat etmeniz gerekenler var. Her elbise rahat olmayabilir ve sizi serin tutmayabilir. Sıcakların tavan yaptığı yaz aylarında kimse bunaltıcı ve bütün gün sizi terletecek bir elbise giymek istemez.

İşte bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka elbisenizin kumaş türünü bilmeniz gerekir. Pamuklu veya keten ürünler seçmeniz sizi teletmeyecektır ve aynı zamanda bu tarz pamuklu dokuya sahip kıyafetlerin daha sağlıklı olduğunu da unutmamak gerek.

Kış Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kışın da kıyafet ve kombin seçeneğiniz çok fazla aslında. Kıyafet bulma, kombinleme konusu biraz kişinin yeteneğine kalmış bir durum. Özellikle de çok soğuk bölgelerde değilseniz işiniz daha kolay. Ancak soğuk bir bölgedeyseniz kıyafetlerinizin kalın ve sizi sıcak tutacak yapıda olması önemli.

Kışın en çok giyilen kıyafetlerden biri olan kazakların bedeninize uygun olmasına dikkat edin. Son yıllarda en trend olan bol kazaklardan edinerek uızun yıllar kullanabilirsiniz. Kışın en önemli kıyafetlerinden bir diğeri de kabanlardır. Çok fazla bütçeniz yoksa kabanınızı siyah almalısınız. Çünkü seçeneğiniz olmadığında her şeyle rahatlıkla uyum sağlayabilen bir özelliği olması nedeniyle oldukça kullanışlı.

Kış aylarında çoğu kadın etek giymeyi çok sevdiği halde etek giymekten çekinir. Ancak kışın da rahatlıkla etek giyilebilir. Sonuçta kışın üretilen etekler yaz için değil, kışın soğuğuna uygun kumaşlarda üretilen eteklerdir. Seçiminizi kaşmir, bambu tarzı eteklerden yana yaparsanız kışın rahatlıkla etek giyebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık