Kumaş Çeşitlerine Göre Tercih

212 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kumaş

Polyesterden yapılan kumaşlar genellikle pamuk veya yüne göre daha az doğaldır, ancak dayanıklılığı, harika renklerinin korunması, çekmeye karşı dayanıklılığı ve maliyeti nedeniyle dikim için tercih edilen kumaşlardandır ve polyester genellikle bu tür büyük projelerde kullanılır. ev dekorasyonu, gömlek, pantolon, ceket vb.

Elastan

Saten kumaş pürüzsüz, parlak bir dokuya sahiptir, ışığı lüks bir görünüm için yansıtır ve genellikle etli iplikler üzerinde yüzen bükümlü ipliklerle yapılır, bu da lüks tekstil malzemeleri oluşturmada mükemmel bir parlaklık yaratır, bu malzeme genellikle giyimde kullanılır.

Atlas, günümüzün en popüler ipek kumaşlarından biridir. Bununla birlikte, tekstil endüstrisinde sıklıkla olduğu gibi, aynı kelime ile farklı malzeme türleri ima edilebilir, bu nedenle ne tür bir kumaşın ve nasıl düzgün bir şekilde işleneceğini daha dikkatli anlamak yardımcı olur.

İpeğe yakışan atlas, iki bin yıl önce Çin’de icat edildi. Aynı zamanda, Araplar aracılığıyla Avrupa’ya geldi ve ona (Arapça’dan “Atlas”) adını verdi. Saten malzeme, yüksek mukavemet ve dayanıklılık ile ayırt edilirken, aynı zamanda inanılmaz derecede hassas ve asil görünüyor, bu nedenle, büyük değeriyle bile, anavatanının dışında hızla popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Kumaş alan. Malzemenin yüksek maliyeti büyük ölçüde küresel doğal ipek üretiminin küçük olmasından kaynaklanıyordu, çünkü bu kumaş yüzyıllardır yalnızca nüfusun en zengin kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyordu. Yirminci yüzyıl bir dönüm noktasıydı, çünkü tüm endüstrilerde yapay bir devrim vardı ve atlas da endüstriyel hale geldi. Belki de bu, orijinal malzemenin hoş özelliklerini bir şekilde azaltmıştır, ancak artık yaygın olarak mevcuttur ve doğal atlas bugün bile çok pahalıdır.

Saten üretimi, ipek ipliklerin birbirine geçmesi için özel bir teknoloji içerir ve buna saten veya saten denir. Bu üretim yönteminin bir sonucu olarak bir taraftaki madde genellikle parlak ve pürüzsüz olurken, iç tarafı mat bir kaplamaya sahiptir. Bu eksikliği gidermek için üreticiler, daha fazla ipin harcandığı, ancak her iki tarafta da parlamanın gözlendiği ikili atlas üretme tekniğinde ustalaşmışlardır.

Başlangıçta, atlas kavramı oldukça doğruydu – özel bir iç içe geçme olduğu ve saf doğal ipek ipliklerinin kullanıldığı varsayıldı. Bugün, aynı terim altında, daha ucuz olan çeşitli katkı maddeleri içerebileceği için sadece orijinal örgünün olduğu varsayılıyor, ancak bazen atlas adı verilen modern malzeme tek bir ipek ipliği içermiyor.

Çoğu zaman, sentetik lifler – polyester, viskon, naylon ve asetat – kumaş yapısına dahil edilir. Doğal iplikler arasında pamuk hala tek alternatif bileşendir. Kesin bileşim, elde edilen malzemenin nihai özelliklerini etkiler ve bu değişiklikler her zaman olumlu değildir, bu nedenle seçim yaparken, işaretlemede yazılanları dikkatlice okumalısınız. Gerçek, satenin avantajları ve dezavantajları hakkında yalnızca bazı çekincelerle konuşmamıza izin verir, çünkü kesin özellikler bileşenlere ve oranlarına bağlıdır.

TÜM KUMAŞ ÇEŞİTLERİMİZ İÇİN SAYFAMIZA GÖZ ATIN. www.kumas.org

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık