MDF Banyo Dolabı Nedir?

197 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mdf banyo dolabı nedir? Sorusunun cevabını vermeden önce daha çok sorulan bazı soruların cevaplarına yer vermek daha mantıklı olacaktır. Mutfak, banyo ve diğer alanlar söz konusu olduğunda sıklıkla sunta, suntalam, mdf ve mdf lam tabirleri kullanılmaktadır. Bunları kısaca özetleyerek sonrada mdf banyo dolabı nedir sorusunun cevabına geçebiliriz.

Sunta Nedir? Nerede Kullanılır?

Sunta çok uzun süredir hayatımızda yer alan bir üründür. Çoğunlukla odun talaşlarının tekrardan kazandırılması için tasarlanıyor olsa da günümüzde doğrudan sunta üretimi de ağaçların kendisinden yapılabilir. Sunta dendiğinde akıllara öncelikle odun talaşının basınç altında sıkıştırılarak şekil verilmesi gelmektedir. Ahşabın pek çok türüne göre suntanın maliyetinin son derece ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Suntalam Nedir?

Suntaların doğrudan sıvı ile temas ettiğinde şişmesini kabarmasını ve dış etkilere karşı korunmasını sağlamak amacıyla lamine edilmiş haline suntalam denilir. Burada asıl amaç dış etkilere karşı suntayı korumaktır. Çoğunlukla sunta lam mutfak – banyo başta olmak üzere pek çok dolap üretiminde aktif olarak kullanılan bir ürün olarak ön plana çıkar. Günümüzde diğer alternatiflerine göre nispeten daha ekonomik olduğu için suntalam çok fazla tercih edilmektedir.

MDF nedir?

MDF İngilizcesi Medium Density Fiberboard’dır. Türkçe’deki tanımının aksine sadece ahşap ile üretilmeyip daha farklı hammaddeler kullanılarak da üretilebilir. Yalnız bu durumun Türkiye’de bir istisna olarak sadece ahşap kullanılarak üretildiğini belirtmek gerekmektedir.

MDF, aynı suntada olduğu gibi lifli ahşabın yoğunlaştırılarak (çoğunlukla sıkıştırılarak) bir levha haline gelmesi işlemidir. Burada daha çok yapıştırıcıların tercih edilmesi de bu ürünün daha kaliteli olduğu anlamına gelir. MDF içeriğinde %90’ın üzerinde ahşap bulunur.

MDF LAM Nedir?

Bu da çok sık karıştırılan bir konu başlığıdır. MDFler söz konusu olduğunda aynı sunta da olduğu gibi dış etkilerden korunması önemlidir. MDF bu konuda kendiliğinden bir koruma sağlayamadığı için o ahşabın bir takım koruyucu ve reçinelerle kaplanarak korunması işlemine MDF lam adı verilir. MDF  lam son zamanlarda mobilya ve dekorasyon başta olmak üzere pek çok alanda kullanılır.

Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sunta ile mdf kıyaslandığında öncelikli farkın fiyat olduğunu görürsünüz. İçerisinde bulunan ahşap yoğunluğunun daha fazla olması nedeniyle MDF daha ağır ve daha sağlamdır. Sunta ise içerisinde boşluğun çok olması nedeniyle daha zayıf ve ince bir malzeme olarak dikkatleri üzerine toplar.

Sunta çoğunlukla ahşabın sıkıştırılması tekniği ile üretildiği için lamine edilmiş olsa bile dış etkilere karşı daha korunmasıdır. MDF üretiminde ise lamine  edilirken reçine ve kimyasallar daha yoğun bir şekilde kullanılır bu da mdf yi her yönü ile daha sağlam bir hale getirir.

Mdf Banyo Dolapları

Mdf banyo dolabı nedir sorusuna dönecek olursak, Mdf suntaya göre daha dayanıklı bir malzeme olduğu için banyo dolaplarında da çok sık tercih edilen bir ürün olarak ortaya çıkar. Bunun en temel sebebi dış etkilere, sıvı etkilerine dayanıklı olması, diğer ahşap ürünlerine göre daha hafif ve daha ekonomik olmasıdır. Pek çok özelliği bir araya geldiğinde mdf özellik bakımından ayrıcalıklı bir seçenek olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak ve mdf banyo dolapları seçeneklerine hızlı bir şekilde göz atmak için hazırladığımız internet adresimize göz atabilirsiniz.

Özellikle mutfak, banyo dolapları ve ev dekorasyonu ile ilgili aklınıza gelen her soru işaretinin cevabına son derece hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün olmaktadır. Pek çok noktası ile dolaplarla alakalı aklınıza gelen soru işaretleri de kısa süre içerisinde cevaplandırılacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık