Topuklu Ayakkabı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

351 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakkabı kıyafet aksesuarımızın en önemli kısmını oluşturur. Hem omurga sağlığımız için hem de kombinlerimizi tamamlamada kullandığımız önemli bir aksesuardır. Bu yüzden ayakkabılarımızı seçerken ve kullanırken daha dikkatli olmalıyız.

Her ayakkabının bir ömrü vardır, bir süre sonra eskimeye, yıpranmaya başlar. Özellikle de en çok sorun yaşadığımız nokta ayakkabılarınızın çabuk kirlenmesi ve şeklinin bozulmasıdır. Ancak uygulayacağınız bazı yöntemlerle ayakkabınızın ömrünü uzatmak artık çok daha kolay.

Üstelik hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan tamamen evde bulunan malzemelerle ayakkabılarına bakım yapabilir ve ayakkabılarınızın ömrünü uzatarak uzun süre kullanabilirsiniz. Farkında olmadan yaptığımız hatalar yüzünden ayakkabılarımız kısa sürede yıpranabiliyor. Ayakkabılarınız yıpranmasa bile kötü kokular oluşabiliyor veya ayakkabıda sizi rahatsız eden birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer siz de daha bakımlı görünen ayakkabılara sahip olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız pratik yöntemler çok işinize yarayacak.

1) Kötü Kokular İçin Pratik Öneriler

Çoğu ayakkabıda yaşadığımız en kötü sorunlardan birisi ayakkabıların içlerinin kokmasıdır. Özellikle bir süre giydikten sonra koku oluşmaya ve ayakkabınızı çıkartmaya bile rahatsız olmaya başlarsınız. Her ayakkabıyı makineye de atamadığımız için bu sorunla baş edemebiliyoruz. Ayakkabıyı da atamayacağımız için mecbur giymeye devam ediyoruz. Ancak artık bu kötü koku sorununa bir çözümümüz var.

Eğe sizin de ayakkabınızın içi kötü kokuyorsa ve siz bu durumu engelleyecek bir çözüm bulamadıysanız, biz sizin için bir çözüm bulduk. Yapmanız gereken işlem çok basit, üstelik malzeme sorununuz da yok. Ayakkabılarınızın içine katı sabun, poşet çay yahut da kuru şampuanınızla çözüm bulabilirsiniz. Bu yöntemleri uyguladığınızda ayakkabınızdaki kötü kokuların uçup gittiğini göreceksiniz.

2) Ayakkabıdaki Kaygan Tabana Dikkat!

Ayakkabınızın tabanının kayması günlük yaşamda sizin yaşam kalitenizi düşürebilecek ve oldukça tehlikeli olabilecek büyük bir sorundur. Ayakkabınızın altı kayıyorsa zaten kesinlikle o şekilde dışarı çıkmayın. Özellikle de yağmurlu ve karlı havalarda bu soruna daha fazla dikkat etmelisiniz.

Bir an önce bu sorundan kurtulmak istiyorsanız eğer ayakkabınızın tabanına bir miktar tutkal sürebilirsiniz. Yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise ayakkabınızın tabanına saç spreyi sıkmak olacaktır. Bu yöntemlerle ayakkabınızın tabanının kaymadığını görecek ve güvenle adımlarınızı atabileceksiniz.

3) Ayakkabınızı Kaldırırken Dikkat Edin

Ayakkabınız çok fazla olabilir, ya da canınız bir süre o ayakkabıyı giymek istemiyor olabilir. Bu sebeplerden ötürü de ayakkabılarınızı kaldırabilirsiniz. Eğer o ayakkabıları uzun süre kullanmayacaksanız kaldıracağınız ayakkabınızı mümkünse tahta kalıp, yoksa da içerisine kağıt doldurarak saklamalısınız.

Farkettiyseniz ayakkabıcılarda da ayakkabılar bu şekilde muhafaza eilir. Aldığınız ayakkabının içerisinden bir sürü kağıt çıkar. Bu yöntemin amacı ayakkabıların daha fazla nem almasını ve üzerinde çatlakların oluşmasını engellemektir.

4) Ayakkabılarınız Islandıysa Isıtıcı Kullanmayın

Ayakkabılar özellikle de çok fazla yağmurun olduğu zamanlarda ya da karda oynadığımız zamanlarda ıslanabiliyor. Böyle bir sorun yaşadığımızda çoğu kişinin ilk yaptığı hata hemen bir saç kurutma makinesiyle ıslak olan ayakkabıyı kurutmak oluyor. Ancak bu uygulama doğru bir yöntem değil. Çünkü bu şekilde yaptığınızda ayakkabılarınızın derisi yavaş yavaş çatlayacaktır.

Yapılan bir diğer hata da ayakkabıları peteklerin altına koymak oluyor. Bu şekilde kuruttuğunuzda da aynı şekilde sıcaklık değişiminden dolayı ayakkabınızın derisi aşınacak ve soyulmalar meydana gelecektir. Ayakkabınızın kendi kendine kuruması en doğru olanıdır. Bu yüzden ayakkabınızı yıkayacağınız zaman, geniş bir zamanınızın olmasına dikkat edin. Zaten oda sıcaklığında kısa sürede kuruyacaktır.

5) Daha Parlak Ayakkabılar

Ayakkabılar çabuk çabuk tozlanabiliyor özellikle de deri ve süette bu sorunu daha fazla yaşıyoruz. Eğer sizin de ayakkabılarınız çok çabuk tozlanıyorsa gazete kağıdı kullanımı yapabilirsiniz.

Daha parlak bir ayakkabı için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kabartma tozu kullanımı ile olacaktır. Bunu nasıl yaparım diyorsanız;

Beyaz kanvas ayakkabılarınızı temizlemenin en etkili yollarından biri ev yapımı su, kabartma tozu ve hidrojen peroksit karışımı uygulamaktır. Birkaç saat bu karışımı ayakkabınıza sürerek bekletin. Daha sonra nemli bir bezle çıkarın. İşte bu kadar kolay.

Ayakkabı parlatmada kullanılan bir diğer yöntem de inanılmaz gelebilir, ancak vazelin, rugan ayakkabıları toz izlerinden arındırabilir ve parlatabilir.

6) Zeytinyağı ile Ayakkabılarınıza Bakım Yapın

Botlarınızın yeni alınmış gibi görünmesini istiyorsanız ve çok çabuk yıpranmasını istemiyorsanız bunun çözümü zetinyağında saklı. Bir kağıt havlu ya da bezin üzerine 1-2 damla zeytinyağı dökerek, ayakkabılarınızı silebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz bu doğal yöntemle ayakkabılarınızı uzun süre yepyeni kalarak kullanabilirsiniz. Bu işlemi sık sık yapmaya özen gösterin.

7) Limonu Ayakkabılarınızda Kullanmaya Ne Dersiniz?

Ayakkabılarınız kirlendiği zaman limon suyunu ve içme suyunu %50 oranında karıştırıp, bu karışımla ayakkabılarınızı silebilirsiniz.

Limonun asitli yapısı ayakkabınızdaki kirleri kolayca temizleyip yeni gibi görünmesini sağlayabilir. Gördüğünüz gibi evde bulunan malzemelerle ve çok basit birkaç yöntemle ayakkabı bakımınızı yapabilir ve yepyeni kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık