Yıllarca Sürdürebileceğiniz Stilinizi Yaratın

606 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Stil yaratırken her hafta, her ay farklı stil yaratmak istemeyiz. Ancak aynı kıyafetlerle geziyormuş gibi görünmekte oldukça üzücü bir durumdur. Bunu istemeyenler ise sıklıkla kombinlerini farklılaştırmakta ve yeni stiller yaratmak zorunda hissetmektedir. Ancak yıllarca sürdürebileceğiniz stiller yaratarak her gün farklı giyiniyormuş hissi yaratabilirsiniz. Bu seçtiğiniz kıyafetler ve kıyafetlerin birbiriyle olan kombinlerinin değişebilir olmasıyla ilgilidir. Örneğin; bir gün giydiğiniz kıyafetin diğer gün sadece pantolonu ve birkaç takıyla destekleyerek ertesi gün ise üst kısmını ve yine birkaç aksesuarı değiştirerek kombinleri değişmiş hissi yaratabilir ve yıllarca sürdürebileceğiniz stilinizi oluşturmuş olabilirsiniz. Muhtemelen daha önce sürdürülebilir moda terimini duymuş veya kullanmışsınızdır. Peki bu, tam olarak ne demek?

Sürdürülebilir moda, çevre dostu şekilde tasarlanan, üretilen, dağıtılan ve kullanılan giysiler anlamına geliyor. Karbondioksit emisyonlarını azaltmak, aşırı üretimi ele almak, kirliliği ve israfı azaltmak, biyolojik çeşitliliği desteklemek, hazır giyim işçilerine adil bir ücret ödenmesi ve güvenli çalışma koşullarına sahip olmalarını sağlamak sürdürülebilir moda için en önemli konular. Tüm bunlar göz önüne alındığında, şu anda bu karmaşık sorunlarla mücadele eden çok az marka olduğunu söyleyebiliriz. Hatta sürdürülebilir modayı destekleyen markalar bile daha iyisi için zamana ihtiyaç duyduklarını kabul ediyorlar. Dolayısıyla kişisel olarak bu fikri desteklemek için “sürdürülebilir” etiketli ürünleri tercih etmek yeterli değil; satın alma alışkanlıklarımızı ve giysileri tüketme şeklimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.

Daha az veya daha dayanıklı giysiler satın alın

Bu mantra kulağa klişe gibi gelse de her yıl dünya genelinde 100 milyar giysi üretildiğini düşündüğünüzde önemini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sürdürülebilirlik uzmanları bir şey satın almadan önce kendinize şu üç soruyu sormanızı tavsiye ediyor: Bunu neden satın alıyorsunuz? Gerçekten ihtiyacınız var mı? En az 30 kez giyebilecek misiniz?

Sürdürülebilir markaları tercih edin

Daha dayanıklı giysiler satın almak aynı zamanda tasarımlarında geri dönüştürülmüş tekstiller kullanan, sürdürülebilir uygulamaları teşvik eden tasarımcıları da desteklemek anlamına gelir. Bu yüzden satın almadan önce sürdürülebilir bir şekilde aktif giyim, mayo veya jean üreten markalar arıyor olun.

İkinci el veya vintage alışveriş yapın

Birçok mağaza ve site sayesinde artık ikinci el ve vintage, giderek daha erişilebilir hale geliyor. Gardırobunuza yeni bir şey eklemek istediğinizde öncelikle bu tür ürünleri satın almayı düşünün. Bunu yapmak giysilerin ömrünü uzatmakla ve gardırobunuzun çevresel etkisini azaltmakla kalmaz; aynı zamanda başka kimsenin sahip olamayacağı parçalar bulmanızı sağlar.

Kiralamayı deneyin

Bu yaz katılacağınız düğün için yeni bir elbise almak yerine giyecek bir şeyler kiralamayı deneyin. Bir araştırmaya göre sadece ABD’de her yaz sadece bir kez giyilmek üzere 50 milyon giysi satın alınıyor. Her saniye bir çöp kamyonuna eşdeğer giysinin çöpe atıldığı düşünülürse, bu kötü alışkanlıktan hızlıca kurtulmamız gerekiyor.

Malzemeler hakkında bilgi sahibi olun

Daha sürdürülebilir giysiler satın almak söz konusu olduğunda, kullanılan malzemelerin etkisini anlamak da son derece önemli. Burada temel kural, fosil yakıtlardan üretildiği ve yok olması yıllar aldığı için dünya çapındaki giysilerin % 55’ini oluşturan polyester gibi saf sentetiklerden kaçınmak. Üstelik tüm doğal malzemeler de aynı şekilde yapılmaz. Örneğin organik pamuk, geleneksel pamuğa göre önemli ölçüde daha az su kullanır ve zararlı böcek ilacı kullanmaz.

Giysilerinizi üretmek için kullanılan malzemelerin gezegenimiz üzerinde daha az etkiye sahip olmasını sağlamak için Global Organic Textile Standard (pamuk ve yün için), Leather Working Group (deri için) ve Forest Stewardship Council (viskon için) sertifikalarını inceleyin.
Giysilerinizin ikinci bir ömrü olmasını sağlayın

Dolabınızı boşaltırken giysilerinizi nasıl attığınız konusunda bilinçli olmak, onların çöp sahasına gitmelerini önleyebilir. Onları satmak veya takas etmek ikinci bir yaşamları olmasını sağlamanın yanı sıra ihtiyaç sahibi kişi ve kurumlara bağışta bulunmanın da en iyi yolu. Yeniden kullanılmak üzere artık onarılamayacak parçalar için ise geri dönüşüm kutuları /merkezleri arayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık