Zamansız Trend: Kapitone

334 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

2021 moda sezonunda birbirinden farklı stiller ön plana çıkıyor. Moda devlerinin koleksiyonlarında zaman zaman yer verdiği ve özellikle Chanel’in klasikleşen deseni kapitone, içinde bulunduğumuz sezonun ana akım trend listesinin içinde yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda modaya yön veren desen, stil gücünü kaybetmeden önümüzdeki kışa hazırlanıyor.

Kullanım alanı oldukça geniş olan kapitone, sezonun trendi elbiseler dışında mont, çanta, kaban ve ayakkabı ile de dış kumaşlarda, iç astarlarda, pantolon ve yelekle de kendisine yer bulur.

Hatta deri parçalarla bütünleşen, yamalı gibi duran tasarımlarla sergilediği uyum kapitoneyi hayatın her alanında kullanılabilir kılıyor. Tabii bununla birlikte nevresim takımlarında, yorganlarda da sıkça tercih ediliyor.

1) Kapitone Nedir?

Kumaşın altına elyaf ve tela gibi dolgu malzemelerinin konularak değişik şekil ve desenlerde işlenmesi bunların kapitone makinesi ile dikilip birleşmesi işlemine verilen isimdir.

Değişik dikim tarzları ile gözümüze çarpan bu sanat eseri, düz dikimler olabileceği gibi kareler, baklavalar sınırsız şekil ve desen olarak dikilmesi de yapılabilmekte. Bu değişik dikimler modern bir görünüm şık bir sunum olanağı sunmaktadır.

Çok amaçlı kullanım alanına sahip olan kapitone ürünlerinin başında mont, kaban, çanta, ayakkabı gibi ürünler gelmektedir. Montların dış kumaşlarına, iç astarlarına, pantolonlarda, kazaklarda, yeleklerde, yelek astarlarında kullanılır. Kıyafette olduğu kadar ev tekstilinde de tercih edilir. Nevresim takımını oluşturan örtülerde yorganlarda yastıklarda kullanılır.

Gördüğünüz gibi kıyafetten ayakkabıya, çantaya hatta nevresim ve yorgana kadar çok geniş alanda kullanılan bu desen uzun yıllardır popüleritesini kaybetmeden devam etmekte.

O zaman kapitone kıyafetlere geçmeye ne dersiniz?

2) Kapitone Elbiseler

İçinde bulunduğumuz mevsim gereği yavaş yavaş elbiseleri gün yüzüne çıkarmamız gerektiğini söylüyor. Şu aralar havalar ne çok sıcak ne çok soğuk. İşte içi elyaf ve pamuktan oluşan bir desen olan kapitone model elbiseleri giymenin tam zamanı!

Yeni sezonun kapitone elbiseleri; kol kısımlarında karpuz modellerin yer aldığı bu elbiselerde etek kısımları balon şeklinde tasarlanıyor. Renk olarak ise açık tonlar tercih ediliyor.

Bütün ve karpuz kol modelleri dışında ikili takımlar da kapitone elbiseler için üretilen modeller arasında yer alıyor. Özellikle beyaz ve krem tonlar dışında sarı renk, canlı ton olarak kullanılan tek renk olarak dikkat çekiyor.

3) Kapitone Kıyafetler Kilolu Gösterir mi?

Bir kıyafet alacağımız zaman beğenmemiz kadar seçtiğimiz kıyafetin renginin ve desenin de bize uygun olması gerekir. Özellikle de bayanlar için olmazsa olmaz kurallar vardır. Giydiğimiz kıyafetler bizi zayıf göstersin isteriz. Haksız da sayılmayız.

O zaman can alıcı soruyu soralım: Kapitone kıyafetler sizi kilolu gösterir mi? Aslında hayır. İçi doldurulmuş kapitone bir paltodan değil burada gördüğünüz şık parçalardan bahsediyoruz. Volüm yerine doku detayına odaklanın. Sonuç olarak, evet, o atıştırmalıklardan bir tane daha yiyebilirsiniz.

4) Kapitone Desen Trendini Neden Sevdik Dersiniz?

1. HATLARINIZI SABİTLER

Geleneksel kapitonede iki kumaş arasına elyaf dolgu konur ve her iki taraftan dikişlerle geçilerek sabitlenir. Ama günümüzde bazı tasarımcılar bu dolgu kısmını atlayıp, sadece iki kumaş katmanını birbirine dikerek daha ince ve daha heykelsi kalıplar oluşturuyor.

2. SPOR DA OLABİLİYOR ŞIK DA

Kapitoneler çeşitli çağrışımlar yapabilir. Örneğin bir motorcu ceketinde oldukça cool dururken işlemeli bir kumaşta bir o kadar elegan olabilir. Seçim sizin.

3. GÖRÜNTÜNÜZÜ ŞIKLAŞTIRIYOR

Kapitone detaylı bir aksesuar, görünüşünüzü şöyle böyleden bir anda ihtişamlıya çevirebilir. Chanel’in Şubat 1955’te ortaya çıkan ikonik 2.55 çantası hala çok popüler. Coco Chanel, kapitone detayını hipodromdaki çocukların ceketlerinden esinlenmiş.

Ee daha ne olsun! Yoksa siz gardırobunuzda hala kapitone desen parçalara yer vermediniz?

5) Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikişinizi düşünerek seçin. Dokular ne kadar ince olursa, sizi de o kadar ince gösterir. Kapitone kısmın, vücudunuzda öne çıkarmak istediğiniz yere gelmesine özen gösterin. Belinizden aşağısı kıvrımlı ise, kapitoneyi (tıpkı açık renk gibi dikkat çekeceği için) üst kısmınıza giyin.

Kıyafetinizin geri kalanındaki dokuları sade ya da düz tutun. Kapitoneli mini bir deri eteği, dümdüz bir dik yaka kazakla; kapitoneli bir hırkayı gabardin bir kalem etek ile giyin.

Sadece küçük bir parça mı istiyorsunuz? Bir ceketin kolları ya da bir çantanın kapağında bu trendi az ve öz bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık