Akıllı Telefonlar Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

464 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonlar günümüzde birçok insan için “olması gereken” bir ihtiyaç olarak görülür. Akıllı telefonlar ve farklı tabletler üreten çeşitli şirketler; son yıllarda farklı ürünlerle sahneye çıkmıştır. Son birkaç yıl boyunca, akıllı telefonlar ve tabletler bu teknolojik pazarın bütün resmini değiştirmiş ve geleneksel cep telefonları üreten birçok şirketi bu havuza atlamaya ve pazarda kalmak için daha yaratıcı bir şeyler yapmaya zorlamıştır.

Dokunmatik Ekran ve PDA (Personal Data Assistant – Kişisel Veri Yardımcısı) İşlevleri

Dokunmatik ekranlı cihazların ortaya çıkmasıyla birlikte pazar bir adım daha gelişme göstermiştir. Büyük şirketler en yeni özellikleri tanıtmak için daha sofistike teknolojiler kullanmaya başlayarak tüketicilerin dokunmatik ekranlı telefonlara karşı olumlu bir davranış sergilemesini sağlamışlardır. Bugün akıllı telefonlar, dokunmatik ekran özelliği yoksa etkili sayılmaz. Sıradan bir telefon ile akıllı telefon arasındaki temel fark, akıllı telefon cihazının kişisel dijital asistan (PDA) özelliklerine sahip olmasıdır. PDA aslında kişisel bilgisayarlarda belge görüntüleme, kişileri yönetme ve internete erişim gibi önemli özelliklere sahip küçük bir cihazdır. Akıllı Telefonların ortaya çıkması, geliştiricileri çok sayıda kullanıcıyı çekmek için PDA’ya bazı ek özellikler eklemeye zorlamıştır.

Akıllı telefon, ekranlı cep telefonu (tipik olarak likit kristal ekran veya LCD) dahili kişisel bilgi yönetimi programları içerir (elektronik takvim ve adres defteri gibi) genellikle kişisel bir dijital asistanda ( PDA’da bulunur) ve web taraması, e-posta, müzik, video ve diğer uygulamalar için diğer bilgisayar yazılımlarının yüklenmesine izin veren bir işletim sistemi bulundururlar (OS) . Akıllı telefonlar, bir mobil telefona entegre edilmiş bir el bilgisayarı olarak düşünülebilir.

Akıllı Telefonlar Nasıl Ortaya Çıkmıştır?İlk akıllı telefon IBM tarafından tasarlanmıştır ve 1993 yılında BellSouth (eski adıyla AT&T Corporation’ın bir parçası) tarafından satılmıştır.İlk akıllı telefon; takvim, adres defteri, hesap makinesine ve diğer işlevlerine erişmek için bir dokunmatik ekran arayüzü içermektedir. Pazar olgunlaştıkça katı bilgisayar hafızası ve hızla geliştirilen entegre devrelerini takip eden sistemler son on yılda daha ucuz hale gelmeye başlamıştır ve akıllı telefonlar daha çok bilgisayar formatı içeren hale gelmiştir. Bununla beraber internet erişimi gibi daha gelişmiş hizmetler mümkün olmuştur.

Gelişmiş hizmetler sözde tanıtımı ile her yerde olmaya başlamıştır. 2001’de üçüncü nesil (3G) cep telefonu şebekeleri piyasaya çıkmıştır. Aynı zamanda 3G’den önce çoğu cep telefonu, telefon görüşmeleri ve yazılı mesajlar için yeterli oranda veri gönderip alabilmektedir. 3G’yi kullanılarak iletişim, fotoğraf, video klip, müzik dosyası, e-posta ve daha fazlasını göndermek ve almak için yeterince yüksek bit hızlarında veri transferi gerçekleşir. Akıllı telefon üreticileri, bir işletim sistemi lisansına yani Microsoft Corporation ‘ın Windows Mobile OS, Symbian OS, Google ‘ın Android işletim veya Palm OS . Motion’ın Araştırması BlackBerry ve Apple Inc.’in iPhone’u kendi özel sistemlerine sahiptir.

Akıllı telefonlar, telefon tuş takımı ile entegre bir klavyesinin yanında e-posta göndermek ve web tarayıcılarını kullanmak için standart bir “QWERTY” klavyesi içerir . “Sanal” klavyeler dokunmatik ekran tasarımına entegre edilebilir. Akıllı telefonlar genellikle fotoğraf ve kısa videolar kaydetmek ve iletmek için yerleşik bir kameraya sahiptir. Ek olarak, birçok akıllı telefon Wi-Fi erişimine “kablosuz erişim noktalarına” erişebilir, böylece kullanıcılar cep telefonu iletişim ücretlerini ödemek yerine VoIP’ye (İnternet üzerinden ses) erişebilirler.
Elde taşınabilen cihazların ve iletişim protokollerinin artan yetenekleri, giderek artan sayıda yaratıcı ve hayali uygulamaya olanak sağlamıştır – Örneğin, “Bir akıllı telefonun küresel konumlandırma sistemi (GPS) konum çipi; mağazaların kimliği, ilgi çekici yerler veya emlak listeleri gibi yerel bilgilerin yer aldığı bir sokak konumundaki tüm bilgileri işleyip kullanılabilen artırılmış gerçekliktir ”.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık