Amortisörlerden Enerji Üretiminde Dönüm Noktası

506 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Motorlu taşıtlarda amortisörler tarafından üretilen enerjiyi aküye veya klima gibi elektrik sistemlerine geri vererek yakıt verimini arttırmak otomotiv endüstrisinin önemli amaçlarından biri olmuştur. Şu an, Huddersfield Üniversitesi’nden bir araştırmacı, dizayn ettiği yeni sistemle pratik testler için hazır bir prototip üreterek bu konuda çok önemli bir atılım gerçekleştirdi.

Ruichen Wang, üniversitede, doktorasını almak için başladığı projesini bitirdi ve bulgularını yayımladı. Makale Modelling, Testing and Analysis of a Regenerative Hydraulic Shock System (Yenilenebilir Hidrolik Amortisörlerin Analiz, Test ve Modellenmesi) ismiyle Energies dergisinde yayımlandı. Makalede araçlarda enerji üretimi alanındaki son gelişmelerle alakalı bir özet, onun ürettiği cihazın teorik bilgileri ile pratik gelişimi ve ağır yük taşıtlarına kurulum tasarımı konusunda detaylı bilgiler bulunmaktadır. Çin’in doğusundan Qingdao’lu olan Dr. Wang, Huddersfield Üniversitesi’nde makine mühendisliğini tamamladıktan sonra doktora araştırmasına başladı. Doktora danışmanları olan Prof. Andrew Ball ve Dr. Fengshou Gu yakıtlardaki enerjinin çoğunun heba olduğunu belirterek enerji geri kazanım cihazı üzerine çalışmasını önerdiler.

Amortisörlerden Enerji Üretiminde Dönüm Noktası

Fren sistemlerinden enerji üretimi konusunda önemli çalışmalar zaten yapıldığı için Dr. Wang’da süspansiyon sistemleri üzerine yoğunlaşmaya karar verdi.

Dr. Wang işin matematiği, bilgisayar analizleri ve cihazın tasarımı üzerine çalıştıktan sonra bizzat kendisi cihazın tam boyutlu ve testlere hazır prototipini imal etti.

“Günümüz araçlarından enerji geri dönüşümü için uygulanabilir bir proje ortaya çıkarıldı. Ruichen teorik olarak tahmini bir model geliştirdi ve deneysel testleri hazırladı ve bu ikisi birbirine çok güzel uyum sağladı.” diye de ekledi.

Prof. Ball “Elde edilen enerji araçlarda farklı amaçlarda kullanılabilir ve hibrit olanlarda da elektrik bataryalarını şarj edebilir.” dedi.

Bundan sonraki amaç endüstriyel bir ortakla çalışarak, Dr. Wang’in sistemini, araçlara kurup test etmek olacak. Ama bu teknolojinin kullanım alanları çok geniş ve özellikle Dr. Wang, Huddersfield Üniversitesi’nin Railway Araştırma Enstitüsü’nde(IRR) çalışmaya başladığı için bu sistemi raylı araçlara da adapte edebilmek içten bile değil.

IRR’in Rail’deki İnovasyon Merkezi bölümünün yöneticisi olan Dr. Paul Allen’in açıklamaları şöyle: “Şu anda biz Dr. Wang’in enerji elde etme ve modelleme tekniklerini raylı araçlarda düşük maliyetli, kendi durumunu izleyebilen damper sistemleri için uygulanabilirliğini araştırıyoruz. Hatta projemizin 2 tane endüstriyel ortağı dahi var”.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık