Bir Sporcu Özgüvenini Nasıl Geliştirebilir?

402 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Spor psikolojisi alanında yıllarca süren araştırmalar, özgüvenin çeşitli sporlarda başarılı ve başarısız performansları ayırt eden önemli bir psikolojik faktör olduğunu göstermektedir. Genellikle bu duygu dinamiktir, kararsızdır ve bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Aslında, güven her kişi tarafından yönetilebilir ve tamamen kontrol edilebilir.Bir Sporcu Özgüvenini Nasıl Geliştirebilir?

İpucu 1: Kendine güvenmeyi bırak ve kendinden emin bir şekilde düşünmeye başla. Bazı sporcular güveni şansa bırakır. Neredeyse hiçbiri aynı şeyi antrenman veya diyetle yapmaz. Bunun ana nedenlerinden biri, güveninizi artırmak için tam olarak ne yapacağınızı bilmemektir. Sihirli haplar yok, hızlı düzeltmeler yok ama onu etkileyen bazı şeyler var.

İpucu 2: Güvenin sorumluluğunu üstlenin ve yarışma günü güvenini bir umut değil, bir beklenti haline getirmek için stratejiler geliştirin. Bazı sporcular kendine güveni özel bir şey olarak görür. Ancak bu kavram çok yönlüdür ve özel duruma bağlıdır. Örneğin, önemli bir penaltı vuruşu yapmak üzere olan bir futbolcu, topla iyi temas kurmadaki teknik becerisine veya topu ceza çizgisine doğru bir şekilde yerleştirme becerisine güvenebilir, ancak bunu yapma becerisinden emin olmayabilir. Farklı durumlarda sahip olduğu değişen güven derecesi, ceza alırken genel güvenini etkileyecektir.

İpucu 3: Genel güvenin altında yatan birçok farklı güven türü vardır. Bu tipleri anlayın ve geliştirin, o zaman gerekli kanaat size gelecektir. Bazı sporcular özgüvenlerinin kaynaklarını tam olarak anlayamayabilir. Ancak havadan alınmaz, kaynakları vardır. Güvenin nereden geldiğini belirlemek, kişinin yeteneklerine ve gelecekteki atletik performansına her düzeyde sürekli ve güvenilir bir güven sağlamak için önemlidir.

4. İpucu: Güveninizin nereden geldiğini analiz edin ve anlayın. Bu kaynaklar anlaşıldıktan sonra, güçlerinizi ve yeteneklerinizi kolayca kontrol edebilirsiniz. Bazı sporcular yukarıdan aşağıya güven oluşturmaya çalışırlar, ancak bunu aşağıdan yukarıya inşa etmek en iyisidir. En yaygın hata, bir kerede genel güven geliştirmeye çalışmaktır. Aslında bu kaliteyi güçlendirmek, bloklardan bir ev inşa etmeye benzer: Önce çok çeşitli güven kaynaklarına dayalı sağlam bir temel oluşturun ve ardından genel güven gelecektir.

İpucu 5: Güven kazanmak istediğinizde, küçükten başlayın ve yukarı doğru ilerleyin. Bu, özgüvene yol açacak güven kaynaklarını belirleyerek başarılır. Her türlü güven bireyseldir ve bir kişiyi çevreleyen ortamın koşullarına bağlıdır. Herhangi bir durumda, teminatın miktarı ve türleri değişebilir. Genel bir kural olarak;

A) çok çeşitli güven türlerine sahip olmak (daha fazla tür = güven oluşturmak için daha güçlü bir temel)

B) kişinin kontrolünde olan güven türlerine sahip olmak en iyisidir.

Güven nasıl geliştirilir?

Özgüven, sporcuların daha iyi sonuçlar elde etmelerine, sporlarında başarılı olmalarına ve her türlü engelin üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Ancak burada asıl soru ortaya çıkıyor: Güven nasıl geliştirilir? Kendine güvenin çok yönlü olduğunu ve birkaç farklı güven türü olduğunu hatırlayın: Belirli fiziksel becerileri gerçekleştirmede güven; zihinsel yetilerinin kullanımına ve doğru kararlar vermeye, yeni şeyler öğrenmeye ya da fiziksel durumunuza güvenin. Kendine güveni geliştirmek için bir teori, herhangi bir görevi başarıyla tamamlama yeteneği olan öz-yeterlilik teorisidir. Öz-yeterlik altı ana kaynaktan elde edilebilir: Bunlar, başarılar, dolaylı deneyim, sözlü ikna, hayali deneyimler, fizyolojik durumlar, hissel durumlar. Başarılar sizin başarılarınız ve başarısızlıklarınızdır. Deneyim ne kadar başarılı olursa, öz yeterlilik o kadar yüksek olur.

Bir antrenör ya da koç bunu nasıl etkileyebilir: Oyunculara başarısızlıklardan öğrenmeyi öğretin, bu da sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak da dayanıklı, engellerin üstesinden gelebilecek sporcuların yetiştirilmesine izin verecektir. Bazı eylemlerin gösterilmesi sadece oyuncularla beceriyi nasıl ve ne zaman uygulayacakları hakkında konuşmak değil, aynı zamanda motivasyon, konsantrasyon, dikkat ve akılda tutma hakkında konuşmaktır. Bir beceri kazanmak için başarılı oyuncular düzenli olarak pratik yapmalıdır. Her koçun kendine güvenlerini etkilemek için oyunculara ne söyleyeceğini bilmesi gerekir. Örneğin, genç sporcular büyük ölçüde yaşlı sporculardan gelen olumlu ve yapıcı geri bildirimlere güvenirler. Antrenörün övgüsü, oyuncuların antrenman ve sıkı çalışmanın önemini anlamasını da sağlıyor. Diğer bir kaynak ise hayali deneyimlerdir. Kalabalığın sesleri, sporcunun gördüğü ve hissettiği, hatta koku da dahil olmak üzere görsel imgeler kullanılırken birçok değişken dikkate alınabilir. İlginçtir ki, koçun deneyimi burada kilit bir rol oynar.

Gergin olduğumuzda, artan kalp atış hızı, artan terleme, yapışkan eller, ağız kuruluğu, huzursuzluk yaşarız. Her sporcunun bir müsabaka veya maçtan önce gergin olması doğaldı, tek fark fizyolojik uyarılma ile nasıl başa çıktıklarıdır. Kaygı ve sinirler vücudumuzun bizi hazırlama ve rekabete hazırlama şeklidir, bu nedenle istenen sonucu elde etmek için fizyolojik uyarılmaya bir araç olarak bakmaya çalışın. Ve son olarak, son kaynak duygusal durumlardır. Olumlu duygusal deneyimler (mutluluk, neşe, heyecan) deneyimleyerek, özgüven kazanmanız daha olasıdır. Ve bu durumda, antrenman ve performanslarda oluşturduğu ortamın yanı sıra koçun rolü de önemlidir.Bir Sporcu Özgüvenini Nasıl Geliştirebilir?

Ayrıca, yeni bir beceri öğrenmenin zaman aldığını unutmayın. Sporcuların fiziksel veya zihinsel becerileri öğrenip öğrenmemesi önemli değil, bunu rutinin bir parçası haline getirmek ve yarışmada kullanmak için tekrarlama ve sürekli uygulama gereklidir. Sporcuların zaman içinde zihinsel dayanıklılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak (sporcular iyi performans gösterse bile), sıralama turları ve finaller de dahil olmak üzere her durumda tutarlı zihinsel oyun ve performansla sonuçlanacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık