Pluviofil Nedir?

479 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Pluviofil kimdir? “Pluviofil” kelimesi, iki Latince kelimenin birleşimidir: yağmur anlamına gelen “Pluvio” ve bir şeyi seveni tanımlamak için kullanılan argo bir kelime olan “fil”. Basit pluviofil anlamı şudur: (n) yağmur aşığı; yağmurlu günlerde neşe ve huzur bulan biri.

Basitçe söylemek gerekirse, bir pluviofil, yağmurla ilişkili koku ve seslerden neşe ve içsel tatmin elde eden herhangi bir kişidir. Yağmur yağdığında dünyayı daha güzel bulan herkes, gri gökyüzü mavi gökyüzünden daha çekici, çatıdaki yağmur damlalarının sesi kulaklarına müzik ve nemli toprak aromatik kokusu rahatlığı hissederler.

Artık pluviofil anlamını bildiğimize göre, başka hangi şeyler yağmur severleri tanımlar?

Pluviofilleri Tanımlayan Özellikler

Birçok insan yağmurlu bir günü kötü bir hava günü olarak görür ve ona göre hareket eder. Bu nedenle, herhangi birinin aksini düşünmesi için, o kişinin dünyaya tamamen benzersiz bir bakış açısıyla bakıyor olması gerekir. Bu benzersizlik, pluviofilleri popülasyonun geri kalanından farklı kılan şeydir.

Pluviophiles Yağmur Yağdığında Yapmaya Meyilli Şeyler

1. Yağmurun tüm süresi boyunca pencerenin yanında durur, sadece yağmur damlalarının yere çarparken ve su akıntıları oluşturmak üzere birikirken onları seyreder; tamamen kendi eğlencelerinde kaybolurlar. Belirli bir noktaya düşen yağmur damlalarının sayısını sayan ya da yağmur kanalına akan bir su akışına tezahürat yapan böyle bir insanı bulmak garip bir durum değildir.

2. Herkes ondan kaçarken bile yağmurda yürümek ve üzerine dökülen yağmur suyunun hissini sevmek fikrinden heyecan duyar. Bu konuda yaş çok önemli değildir. Yaşlı ve genç pluviofiller, yağmurda kendi arkadaşlıklarının tadını çıkarırlar.

3. Yağmurdan sonra bir kaba nemli toprak doldurup, bütün gün onu koklayabilir. Nitekim, günümüzde bazı pluviofiller, kokuları nemli toprakla yakından uyumlu vücut parfümleri satın alma derecesine gidiyorlar.

4. Bütün bir günü kanepede, patlamış mısırda veya elinizde sıcak bir içecekle uzanarak, sadece yağmurun melodisini dinleyerek geçirebilir. Bir fırtına gündüz karanlığa neden olduğunda kendini tükenmiş hissetmek yerine, pluviofiller böyle bir olayı çekici bulurlar. Fırtına ne kadar büyükse, gök gürültüsü o kadar gürültülü ise, onlar için o kadar iyidir.

5. Her gün yağmur yağmadığı için arzularını tatmin etmek için duşa girebilirler. Suyun tenlerine değip yüzlerine çarpması pluviofillere mutluluk verir ve banyoda daha fazla zaman geçirebilirler. Gün içinde çok duş almak onlar için sorun değildir.

6. Araba ve pencere gibi ıslak yüzeylerde çizim yapmak pluviofillere memnuniyet verir. Sisli yüzeylere başyapıtlar karalayarak kendilerini büyülü ve yaratıcı hissederler. Çizgiler, şekiller, insanlar, hayvanlar, nesneler çizmek, hatta ıslak bir pencere yüzeyine adlarını yazmak bile onlara keyif verir.

7. Yağmurlu bir gün için en sevdiğiniz şarkılardan oluşan özel bir çalma listesine sahip olmak, pluviofilleri iyi hissettirir ve mutlu olmalarını sağlar. Ayrıca yağmur yağdığında en iyi kitaplarını okumayı veya aileleri veya arkadaşlarıyla film izlemeyi severler.

Bir İnsanı Pluviofil Yapan Nedir?

Hava durumunu ve farklı insanların buna nasıl tepki verdiğini açıklamaya çalışan birden fazla teori olmasına rağmen, davranış bilimciler henüz bu soruya kesin bir cevap bulabilmiş değiller. Uzmanlara göre, insanlar duygusal olarak farklı hava modelleriyle bağlantı kuruyor, böylece iyi ya da kötü anıları tetikliyor ve bu da bireyin ruh halini belirliyor.
Bu bakımdan yağmur, pluviofillerde mutlu anıları tetikler ve bu yüzden onu severler.

Pluviofil Olmak İyi Bir  Şey mi Yoksa Kötü Bir Şey mi?

Eğer bir pluviofil değilseniz, sizin için yağmuru sevmenin en görünür sonucu, muhtemelen soğuk algınlığına yakalanma riskinin yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, pluviofil yaşam tarzının birçok pozitif yönü vardır. Bunlardan bahsedecek olursak:

Başkaları bunun tuhaf olduğunu düşünürken yağmurda oynayacak kadar cesur olmak, özgüven geliştirmenin kesin bir yoludur. Pluviofiller hiçbir konuda başkalarının onayını istemezler ve bu onları birden fazla yönden başarılı kılar. Şiddetli bir sağanak yağışa dayanmak ve herkes gibi sığınmayı reddetmek, bir pluviofili esnek yapar. Pluviofiller yağmurda her anın kıymetini bilir. Bu onları var olmak ve hayatın her anından en iyisini almak için eğitir. Yağmur severler kendi hayatlarını severler. İçsel sevincin gerçek anlamını anlarlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık