İnternet, İnsan Beynini Nasıl Etkiler?

544 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Teknolojinin, insanların aktiviteleri üzerinde muazzam etkileri vardır. Günümüzde ise bilim insanları, insan beyni üzerinde de etkili olup olmadığını araştırıyor.

İnternetin yaygınlaşması, 30 yıldan daha kısa bir süre önce meydana geldi. Fakat teknolojinin, insan işlevleri üzerinde çok büyük etkileri oldu. Özellikle; insanların iletişim İnternet, İnsan Beynini Nasıl Etkiler?kurmasında, ilişkilerini geliştirmesinde ve bilgi kaynaklarına ulaşmasında değişim gerçekleşti.

Bilim insanlarının emin olmadığı bir konu vardı. Online dünyanın insan beyni üzerine etkisi nedir? Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’daki beş üniversiteden araştırmacılar bu soruya cevap aradılar.

Oluşturulan teori, nöroplastisite (zaman içerisinde beynin yapısal olarak değişebilme yeteneği) kavramı üzerine kuruldu. Nöroplastisite kavramına göre; internetten elde ettiğimiz tecrübe ve derslerin beyin gelişimine büyük bir etkisi olabilir.

Çocuklarda ve genç yetişkinlerde bu değişiklikleri anlamak ve tanımak, özellikle önemlidir. Çünkü onların beyinleri sürekli değişim gösterir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu konuda bir uyarıda bulundu ve 5 yaşından küçük çocukların ekran karşısında 1 saattten fazla zaman geçirmemesini önerdi.

Yapılan son çalışmalar üç farklı alana yoğunlaştı. Bunlar; dikkat ve konsantrasyon kapasitesi, hafıza işlenmesi ve sosyal tanımadır. Önceki yıllarda yapılan çalışmalardan elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle araştırmacılar, internetin bu alanlar üzerinde zararlı mı yoksa faydalı mı olduğunu analiz edebildiler.

Multitasking ve Hafıza Değişiklikleri

İlk önce dijital multitasking (aynı anda birden fazla iş yapabilme yeteneği) incelendi. Elde edilen kanıtlara göre, online olarak birçok farklı iş yapmak; kişinin başka yerlerdeki multitasking yeteneklerini geliştirmiyordu. Bunun yerine kişiyi, yeni dikkat dağıtıcılara karşı daha savunmasız hale getiriyordu. İnternetten gelen sınırsız bildirimler sürekli olarak dikkatimizi dağıtıyor ve bunun sonucunda, tek bir işe konsantre olma kapasitemizi düşürüyor olabilir. Fakat genç insanlar üzerindeki kısa süreli ve uzun süreli etkilerini bulmak için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

Sonraki aşamada, hafıza üzerine çalışmalar yapıldı. Önceki nesiller bulguları aklında depolarken, modern insanlar gerçeklere dayalı bilgileri internet üzerinde bırakırlar. Bu da başka daha önemli işlere odaklanmayı sağlayarak, beyne bazı yararlar sağlayabilir. Fakat İnternet, İnsan Beynini Nasıl Etkiler?yine, internetin uzun süreli bilişsel etkileri üzerine daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Özellikle günümüzde kullanılan navigasyon uygulamasını göz önünde bulundurursak, mekansal hafıza üzerine olan etkilerinin de incelenmesi gerekiyor.

Sosyal İlişkiler

Elde edilen bulgularda şaşırtıcı şekilde; beynin online etkileşimleri, gerçek hayattakine benzer şekilde işlediği görülüyor. Bu durum; izolasyon hissi nedeniyle sıkıntı yaşayan ileri yaştaki kişiler için faydalı olabilir. Fakat genç insanlar için; akran baskısı ve reddedilme hissi gibi online etkileşimler sonucu artan sosyal sonuçların zararlı etkileri olabilir.

Yapılan araştırmada, kötü akıl sağlığı ve internet kullanımı arasında bir neden-sonuç ilişkisi saptanamadı. Fakat araştırmacılar, sosyal medya gibi gelişmelerin, akıl sağlığı sorunları olan gençler için bir çeşit terapi olabileceğini düşünüyorlar. Sonuç olarak, ileri yaştaki insanlar için internetin olumlu etkileri olurken, doğrudan aynı şeyleri genç insanlar için iddia edemeyiz. Gençlere yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

İnternet, İnsan Beynini Nasıl Etkiler?İnternet kullanımının, iyi olduğu kadar kötü yanları da olabilir. Konsantrasyon bozukluğu üzerine olan etkisinden kaçınmak için, internet üzerinde bir zaman aralığında tek bir işe yoğunlaşılabilir. Çocukların da internet kullanımının sınırlandırılması ve çocuklarla olabilecek zararlı etkiler üzerine konuşulması da, internetin kötü etkilerinden kaçınmak için faydalı olabilir. Ayrıca bu şekilde çocukların; siber zorbalıktan, bağımlı davranışlardan ve hatta istismardan korunması mümkün olabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık