Mikrodalgada Isıtma Haricinde Neler Yapılır?

500 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mikrodalgalar herkesin hayatını biraz kolaylaştırır. Sadece dondurulmuş yemekleri ısıtmak için kullananlar, çok fazla özelliği kaçırıyorlar demektir. Bir ısıtma aracının yanı sıra, bir iş arkadaşı, asistan, bilimsel bir laboratuvar ve çok daha fazlası olabilir. Mikrodalganın ısıtma harici 26 farklı marifeti vardır.

1. Yemek Pişirme

Mikrodalgalar sadece ısıtmak için değil yemek pişirmek içinde kullanılır. Risotto, Tavuk ve köfte vb. yemekleri mikrodalgada pişirmek daha pratik olacaktır.

2. Kek Yapımı

Fırını önceden ısıtmak için zaman harcamak yerine, pratik olarak mikrodalgada harika bir kek yapılabilir. Fincanda kek pişirmek için mikrodalgada sadece 90 saniye zamana ihtiyacı var. Denemeler yaparak daha büyük bir pastada mikrodalgada pişirilir. Mikrodalgada10 dakikada 10 ila 12 kişilik pasta pişirmek mümkündür.

Mikrodalgada Isıtma Haricinde Neler Yapılır?3. Yumurta Pişirme

Mikrodalga da yapılabilecek tek yemek Risotto ve tavuk değildir. Damak tadına göre ister kaynama ister çırpılmış isterse sahanda yumurta olsun birkaç dakikada mikrodalgada yapılabilir. Gıdaların pişirilmesi konusunda yapılan araştırma da haşlanmış ve pişirilmiş yumurtalar mikrodalgada ocaktan daha iyi bir şekilde pişirilir.

4. Haşlanmış Sebze

Sebze haşlamaları için mikrodalga alternatif bir fikirdir. Kuşkonmaz, karnabahar gibi sebzelerin küçük porsiyonlarını nemli kâğıt havluya sararak mikrodalgada fırınlanabilir. Ayrıca bu haşlama işlemi sadece nemli kâğıt havluya sararak değil, ısıya dayanıklı bir kabın içine sebze ve bir miktar su dökülerek de yapılabilir.

5. Çıtır Pizza ve Patates Yapımı

Isıya dayanıklı ve sap kısmı mikrodalgaya atmak için uygun bir tava ile pizza ve patatesler birkaç dakikada pişirmek mümkündür. Patates ve pizzanın hem kısa zamanda pişmesini hem de çıtır çıtır olmasını sağlar.

Mikrodalgada Isıtma Haricinde Neler Yapılır?6. Sarımsak Soyma

Yemek hazırlığı yaparken sarımsak soyma işi uzun süren ve sıkıcı bir hazırlıktır. Bu işlemi mikrodalga da 20 saniyede gerçekleştirmek mümkündür. Baş kısmı kesilmiş bir baş sarımsağın taneleri birbirinden ayrılarak çok az su ilave edilmiş mikrodalga kabına koyulur. Buhar zar ile sarımsak arasındaki kimyasal bağların parçalanmasına sebep olacağı için, bıçak gerektirmez sarımsaklar kabuklarından hemen ayrılır.

7. Bitki Kurutmak

Mikrodalgayı kullanarak nane, kekik gibi taze otları çabuk kurutmak mümkündür. İki kuru kâğıt havlu arasına, kurutulmak istenen bitki dört ya da beş dal şeklinde konularak, 2 ila 3 dakika mikrodalga fırında tutulur. İşlem bittiğinde dallar kuru olarak çıkacaktır. Kurutulan dallar mikrodalgada maruz kaldığı elektromanyetik radyasyon ile hızlı olarak kuruduğu için uçucu yağlar daha fazla muhafaza edilmiş ve kurutulmuş bitkinin içinde kalmıştır.

Mikrodalgada Isıtma Haricinde Neler Yapılır?8. Peynir Tabakları Yapmak

Şık sunumlar için peynirden bir tabak çok estetik olabilir. Peyniri mikrodalga fırında tabak formuna sokmak mümkündür. Parmesan veya Romano peynirini parşömen kağıdına rendeleyerek ısıya dayanıklı bir kâse içine koyulması ve birkaç dakika pişirildikten sonra soğutulması ile peynir tabakları elde edilebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık