Norden Vizörü Nedir?

457 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Savaşın gidişatı pek çok kez bir anda ortaya çıkan taktiksel hamleler veya teknolojilerle çabucak değişebilmiştir. Bu değişim her ne kadar savaş sathının kaderini değiştirmiş gibi görünse de aslında insan türünün evrendeki tarihini şekillendiren şey çoğunlukla bu teknolojik çıkışların yarattığı sıçramaların eseridir. Yazımıza konu olan teknoloji , İkinci Dünya Savaşı sürecinde hayati rol oynayan hava bombardımanlarının seyrinde ve gelişiminde devrimsel bir rol oynamıştır.

Norden Vizörü Nedir?Norden Vizörü Nedir?

Havacılık literatüründe “Norden bomsight” olarak bilinen bu teknolojis bombardıman uçaklarından atılan bombaların yüksek bir isabet oranıyla hedefe atılmasını sağlayan zamanına göre gelişmiş bir elektrooptik hesaplama sistemidir. Yaklaşık olarak 25-30 Kg ağırlığındaki bu sistem bombardıman uçağı pilotunun basit bazı veri girişleriyle uçağın hız, yükseklik, rüzgar şiddeti, konum verilerini hesaplayarak en ideal atış noktasını bulmaktaydı. Vizörün ilk modeli yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olmuştu. Bugünün teknolojisiyle düşünüldüğünde çok daha ucuza mal edilebilecek bu sistem sonradan yapılan modernizasyonlarla uzun yıllar bombardıman uçaklarının en önemli ve gizli unsuru oldu.
Hava bombardımanlarının ilkel teknikler ve basit hesaplamalarla yapıldığı Birinci Cihan Harbinde isabetli ve daha hassas atışlar için birçok ülke değişik işaretleme ve görüş sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Geliştirilen birçok sistem hala istenilen performansı sağlamaktan çok uzaktı. Savaş endüstrisinde kalifiye bir mühendis olan Carl Norden , Sperry Gyroscope şirketindeki işinden ayrılarak kendi işini kurmaya karar verir. Koyu bir Katolik olan Norden, geliştireceği bu teknoloji ile , uçakların atış isabet oranını artırıp sivil ölüm oranlarını azaltmayı ve savaşların süresini kısaltarak insan ölümlerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir.Her ne kadar naif gelse de gerçekten de savaşın seyri açısından bakıldığında Norden vizörü savaşı çok daha kısaltmış ve Carl Norden’in amaçladığı ortamın var olmasına katkı sağlamıştır.
Norden vizörünün ilk modeli doğrudan açık bir görüşün olduğu hava şartlarında çalışabilmekteydi. Bu durum Avrupa’nın bulutlu hava şartları düşünüldüğünde vizör için ciddi bir handikap olarak karşımıza çıkmaktaydı.Almanya’ya yapılan bombardımanlar için çoğunlukla İngiltere’nin kullanıldığı seneler boyunca bu şekilde kullanılan vizör Fransa’nın özgürleştirilmesiyle modrnize edilerek çok önemli özelliklerle donatılmıştır.1944 yılında vizörün kapalı havalardaki görüş yetersizlğini aşmak için radar ve navigasyon desteği entegre edilmiştir. Bu son güncellemeyle vizör Kore ve Vietnam savaşları da dahil 1960’lı yıllara kadar aktif olarak çeşitli savaş sahalarında pilot ve operatörlerin en önemli aracı olmuştur.

Norden Vizörü ve Teknoloji Casusluğu

Vizörün icadı o kadar önemliydi ki İkinci dünya Savaşı boyunca cihazın öğrenilmemesi ve ele geçmemesi için en yüksek istihbarat tedbirleri uygulanmıştır. Üretilen ilk vizörler askerlerce sıkı bir şekilde korunan askeri üslerde muhafaza edilmiş ve vizörün uçaklara nakli sırasında en az iki silahlı muhafız bulundurma kuralı uygulanmıştır.

Uzun yıllar gizli tutulan bu teknoloji birçok uçağın Nazi hatların düşmesiyle savaşın sonuna doğru düşman eline geçtiği merak edilerek başlatılan esir sorgularında şok edici bir itirafa rastlanmıştır.

Norden Vizörü Nedir?Savaş sonunda esir alınan Nazi subaylarından birinin sorgusunda Norden vizörünü savaşın son yıllarından çok önce öğrendiklerini ve üzerinde çalışarak benzerini ürettiklerini öğrenmişleridir. Bu şok edici itiraftan sonra açılan soruşturmada enteresan bir casusluk hikayesi ortaya çıkmıştır. Nazi istihbarat makinesi savaştan önce Amerikan silah ve teknoloji endüstrisini yakından takip etmek için kritik kuruluşlara birtakım ajanlar sızdırmıştır. Bu ajanlardan biri olan alman asıllı Amerikan vatandaşı Herman W. Lang 1930’lu yıllardan itibaren havacılıkla ilgili teknolojileri takip etmekle vazifelendirilmişti. Lang 1938 yılından itibaren Almanyayı bombalamak için kullanılan teknolojilerle ilgili plan ve tasarıları düzenli olarak Almanya’ya göndermekteydi. Son olarak vizörün çalışmalarının yer aldığı ayrıntılı planları Almanya’ya aktarmak için tatil bahanesiyle Almanya’ya gelerek Luftwaffe mühendislerine bizzat planı teslim etti ve çalışmalarda yardımcı oldu.Lang bu başarılı işleri karşılığında Nazilerden 10 bin Alman markı aldı. Lang Amerika’ya döndükten sonra Alman ve Amerikalılar için ajanlık yapan bir çifte ajanın da yardımıyla tespit edilip 18 sene hapse mahkum edildi.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık