Online Eğitimin Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileri

340 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya genelinde yaşanan salgın hastalık sonucunda hayatımız da birçok değişiklik yaşanmıştır. Salgın hastalık toplumun bütün kademelerini etkilemiş ve sosyal hayatımızdan iş hayatımıza ve eğitim hayatımıza kadar etkilerini sürdürmektedir. Salgın hastalık sonucunda eğitim de online eğitim ön plana çıkmıştır. Online eğitim sürecine alışmak ve alt yapı imkanlarını sağlamak zaman almıştır elbet. Ama kısa sürede eğitim; internet aracılığıyla öğrencilere iletilmeye başlanmıştır. Eğitim de sürecinde yüz yüze eğitime alışıldığı için online eğitim sürecin de bazı Online Eğitim ve Online Eğitimin Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileriolumsuzluklar yaşanmıştır.

Online eğitim de internet alt yapısı önemli materyaller arasına girmiştir. Online eğitim ile geleneksel eğitim materyallerinin yanı sıra farklı ve öğrencinin dikkatini çekecek, bilgilerin daha iyi iletilmesini sağlayacak yeni modeller oluşturulmaya başlanmıştır. Eğitim sektöründe olan bütün eğitimciler bu anlamda kendilerini yenilemek zorunda kalmıştır. Online eğitimin hayatımıza girmesi ile birlikte yeni bir öğrenme modeli-kültürü oluşmuştur. Online eğitim ile birlikte eğitim öğretim süreci okul dışına taşınmıştır. Online eğitim ile birlikte internet ve bilgisayar kullanımı artmıştır. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olan ve aile fertlerinin hemen hepsinin kullanır hale geldiği internet ve bilgisayarın olumlu özellikleri olduğu gibi kişileri ve öğrencileri hem ruhsal hem de sağlık acısından olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Eğitim sürecinde bizlere yardımcı olan ve işlerimizi kolaylaştıran internet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler belli bir süreden sonra öğrencilerde bağlamlılık yapmaktadır. Online süreç de teknolojik ürünlerin kullanılmasın da öğrencilerin kontrol edilmesi ve öğrencilerin bu seci verimli ve zarar almadan atlatabilmeleri için tedbirli olmaları adına bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. İnternetin ya da bilgisayarın bağımlılığını beş başlık altında inceleyebiliriz;

1. İnternet Oyunları: internette sayısız oyun listesine ulaşabilirsiniz. Bu oyunları tanıdığı arkadaşları ile oynayabildiği gibi tanımadığı kişilerle ile de oynayabilmektedir. Bu oyunların özel alanları bulunmaktadır. Bu oyunlar genellikle paralı olduğu için öğrenci belli bir süreden sonra sürekli oyun oynamak istediği zaman ailesinden gizli ödeme yapabilmektedir. Oyun esnasında öğrenciler tanımadığı kişiler tarafından etki altında kalabilmektedir.

2. Siber Zorbalık: öğrenciler internet sayesinde uzak da olan arkadaşları ile çok rahat sohbet edebilmektedir. Bu sohbetler de belli bir süreden sonra tanımadıkları kişiler de yer almaktadır. Sohbet esnasında problemlerini paylaşabilir ve bu paylaşımları belli bir süreden sonra tanımadıkları kişiler tarafından tehdit unsuru olarak kullanılabilmektedir. Bazen çocuklar paylaşılmaması gereken bilgileri de bu sohbet esnasında paylaşabilir.

3. Bilgi Kirliliği/ Gereksiz Bilgi: internet sayesinde istediğimiz bilgileri istediğimiz zaman ulaşabilmekteyiz. Bu nokta da öğrencilerin bilinçliOnline Eğitim ve Online Eğitimin Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileri olması gerekmektedir. İnternette sayısız bilgi olduğu için öğrenciler her türlü bilgiyi öğrenebilmektedir. Öğrenciler çoğu zaman bilgilerin doğru ya da yanlışlığını irdelemeden olduğu gibi kabul edebilmektedir. Bu da öğrencinin eğitim sürecini olumsuz etkilemektedir.

4. Bilgisayar Bağımlılığı: Uzun süre bilgisayar ve internet kullanımı bilgisayar bağımlılığını artırmaktadır. Hatta öğrenciler belli bir süreden sonra yemek yerken dahi bilgisayarın yanında olmasını istemektedir.

5. Siber Cinsellik Bağımlılığı: Çocuklar belli yaşlar da ilgi alanları farklılık gösteri ve merak duygularına engel olamazlar. Özellikle cinselliğin ön planda olduğu videolara istedikleri aman ulaşabilmektedir. Bu da belli bir süreden sonra bağımlılık yapabilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


casibom - grandpashabet giriş - oran.net -
Yukarı Çık